Molo, které se utrhlo na konci prosince během třetího stupně povodňové aktivity, zatím dál zůstává v Labi. Spolu s kmenem stromu je zaklíněné u měřiče vodní hladiny pod Tyršovým mostem v Litoměřicích.

Spolek Slavoj, pod který spadá místní jachetní oddíl, k němuž molo patřilo, stále nemá zajištěnou techniku na jeho vytažení. „Zjišťujeme možnosti, jakým způsobem to vytáhnout. Chceme co nejdřív, nechceme to zbytečně odkládat. To molo je ale poměrně dlouhé a těžké, navíc v proudu vody, nebude to jednoduché,“ uvedl Jiří Háček, předseda Slavoje.

Předpoklad je, že molo bude po vytažení provozuschopné. „Plováky z laminátu se dají slepit, železné konstrukce kromě dvou jsou v pořádku. Když se to povede vytáhnout celé, tak to bude v pohodě,“ věří trenér Lubomír Brejník. Jestli ale molo vytáhnou a zprovozní už na začátek sportovní sezony, zatím zřejmé není.

V Litoměřicích na Labi se utrhla loď. Zasekla se pod Tyršovým mostem.
VIDEO: V Litoměřicích na Labi se utrhla loď. Zasekla se pod Tyršovým mostem

Prosincová velká voda, při které se utrhlo od jachetního klubu nejen molo, ale i přivázaná loď Zukunft, Slavoj pravděpodobně finančně poznamená. Podél vody v záplavové zóně se totiž obecně nic nedá pojistit. Navíc loď u mola během povodňového stavu kotvila v rozporu se zákonem. Což pro Slavoj může představovat i pokutu od Státní plavební správy.

Velká voda potrápila Litoměřicko po Vánocích a znovu na začátku ledna. Nyní se hladina Labe zvedá znovu. Ilustrační foto z 5. ledna.
Velká voda je zpět. Labe v Litoměřicích v noci překročilo první povodňový stupeň

Na kotvení lodi u mola litoměřického jachetního klubu měl její majitel se Slavojem smlouvu. Podle informací ze spolku vlastník nebyl operativně schopen loď překotvit během zvýšené hladiny Labe na bezpečnější místo. A to vzhledem k tomu, že byly Vánoce a majitel byl v zahraničí. Nakonec se s lodí utrhlo i molo. Loď už na konci prosince hasiči vyprostili i odtáhli.

Molo při té příležitosti uvázali za provaz a drát ke stromům na Střeleckém ostrově. Riziko delší přítomnosti mola ve vodě spočívá v tom, že se může utrhnout a dostat se jako překážka do plavební dráhy řeky. Povodí Labe bude nyní podle informací Deníku po spolku požadovat, aby molo vytáhnul co nejdříve.

Mohlo by vás zajímat: Další vrty v Litoměřicích pohltí přes miliardu. Mají pomoct vytápět i chladit

Zdroj: Deník/Jaroslav Balvín