„Lékařka mé obavy potvrdila a na patnáct dní mi nasadila účinná antibiotika," řekla Zdenka Jandová s tím, že se stejnou nemocí se léčila už loni na podzim. „Přestože na boreliózu neexistuje očkování, rozhodla jsem se, že se nechám očkovat alespoň proti encefalitidě. V místě kde žiji, se totiž klíšťata vyskytují hojně," doplnila Jandová.

Ladislava Matějíčková, epidemioložka z litoměřické hygienické stanice uvedla, že loni se na Litoměřicku boreliózou nakazilo jednadvacet lidí. Encefalitidou dva lidi.

„Bohužel údaje o počtu nakažených boreliózou nejsou zcela objektivní. Někteří lékaři nám totiž nehlásí všechny případy této nemoci," vysvětlila Matějíčková a dodala, že skutečný počet infikovaných zkreslují i lidé, kteří boreliózu mohou mít, ale neléčí se s ní. Odborníci uvádějí, že deset až dvacet procent všech klíšťat, které se na Litoměřicku vyskytují, je přenašečem boreliózy. Ta je ze všech čtyř nebezpečných nemocí, které klíšťata přenášení, nejčastější.

A schází na ní očkování. To se provádí jen proti klíšťové encefalitidě. A epidemioložka Matějíčková ho schvaluje. „Očkování bych jednoznačně doporučila hlavně dospělým a starším lidem. U nich totiž zpravidla bývá průběh encefalitidy mnohem závažnější než u malých dětí," poznamenala Matějíčková.

O očkování na encefalitidu mají lidé, oproti předchozím rokům, zvýšený zájem. Deníku to potvrdili i někteří praktičtí lékaři z Litoměřicka.

Nárůst očkování zaznamenali například ve zdravotním středisku na litoměřické Kocandě. Ne všude ale lidé berou čekárny praktických lékařů útokem. Například ve štětské ordinaci doktora Petra Žitného je zájem o tuto vakcinaci stále stejný jako v jiných letech. „Spíše přicházejí pacienti, kteří chtějí proti encefalitidě přeočkovat," řekl Žitný. Očkování si lidé musí zaplatit. Jedna vakcína stojí mezi 700 a 800 sty korun. Zdravotní pojišťovny za stanovených podmínek však většinu z této částky proplatí.

Očkovat je možné kdykoli v roce. Aktivita klíšťat, kterou pravidelně předpovídá hydrometeorologický ústav, se bude tento týden pohybovat od stupně 8 až do stupně 9. K absolutnímu maximu výskytu klíšťat tak bude chybět jediný stupeň! Hygienci nedoporučují vstupovat volně do listnatých a smíšených lesů. Lidé by se měli pohybovat jen po zpevněných cestách a použít repelent.

Nákaza po 24 hodinách

Aktivita klíšťat by měla mírně klesnout až o víkendu, kdy se čeká ochlazení. Zvýšený výskyt klíšťat zapříčinila letošní nadprůměrně teplá zima. Jejich vysoké aktivitě nahrává i současné teplé a vlhké počasí. K tomu, aby klíště na člověka přeneslo encefalitidu, stačí pouhé dvě hodiny přisátí.

K nákaze boreliózou dochází zpravidla čtyřiadvacet hodin po přisátí. V místě, kde se klíště přisaje, vznikne asi po čtyřech týdnech červená ohraničená skvrna. Ta je uprostřed světlá. Přidávají se horečky, únava nebo bolest hlavy. Pokud člověk podchytí boreliózu včas a začne ihned s léčbou, sníží tím riziko nepříjemných zdravotních komplikací, které mohou vést až k hospitalizaci v nemocnici. Inkubační doba encefalitidy je sedm až čtrnáct dnů. V první fázi nemoc probíhá jen s lehkými bolestmi hlavy. V druhé fázi hrozí vysoké horečky, dezorientace, ztuhnutí šíje. Při velmi těžkém průběhu nemoci může dojít i k úmrtí. Při pobytu venku by lidé neměli podceňovat ochranné prostředky.

Charakteristickým domovem klíšťat bývají hlavně listnaté a smíšené lesy, křoviny s podrostem nebo okraje vodních ploch. Často se klíšťata vyskytují také v parcích nebo zahradách. Tam je mohou zanést ptáci nebo hlodavci.