Na pozicích radních mají jeho lidé na dokeské rybáře na jezeru větší páky a vyrovnaný boj konečně začal. Jednoduchý ale nebude, rybáři kritiku i stažení z jezera odmítají.

Město požádalo Státní pozemkový úřad (SPÚ), aby ukončil smlouvu o pronájmu jezera s Rybářstvím Doksy a uzavřel novou s ním. „Hlavním důvodem je statut rybníka, který byl vybudován za účelem rekreačního využití,“ stojí v dopise Úštěku adresovaném úřadu. Když v něm vedení města vysvětluje, proč rybáři statut nedodržují, píše o jejich hospodaření na Chmelaři pouze v uvozovkách.

Rybáři ho prý drancují obrovským množstvím kaprů, které ještě přikrmují. „Kvalita vody tím zcela zásadně trpí a tím samozřejmě celá letní rekreační sezona,“ stojí v dopise.

Tak rybáři vylovili Chmelař loni na podzim: 

Během výlovu prý vypuštěný rybník zaplavuje pozemky města i lidí. Zastaví i odtok vody do Červeného potoka, kde pak umírá veškerý život. Podle radních jsou navíc hráze i stavidlo v havarijním stavu a rybáři je nechají zarůstat vegetací.

Jednatel Rybářství Doksy Libor Pitro s výhradami nesouhlasí. „Věc řeší náš právní zástupce,“ konstatoval. Společnost hospodaří na 42 rybnících s celkovou výměrou 902 hektarů. Většinou jsou na Českolipsku včetně Máchova jezera, na Litoměřicku firmě patří rybník v Liběšicích. Rybářství Doksy vzniklo v roce 1994 osamostatněním od Státního rybářství Chlumec nad Cidlinou. 

Holubi, ilustrační foto.
Města na Litoměřicku trápí přemnožení holubi, mohou za to i majitelé domů

Pronájem jezera Chmelař v Úštěku dokeským rybářům ale není to jediné, o co se hraje. Rybářství totiž už dříve požádalo o odkoupení pozemků pod jezerem bez vlastníka a státního vodního díla.

Pozemky s nedostatečně identifikovanými vlastníky pod hladinou včetně břehu v minulosti prošetřoval Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM). Ke konci roku 2018 jich ohlásil 71, které převedl SPÚ jako zemědělský půdní fond. „Další nakládání s pozemky i dokončení privatizačního projektu je v jeho kompetenci,“ řekl mluvčí ÚZSVM Radek Ležatka s tím, že úřad nyní lustruje ještě nabývací tituly prokazující české, respektive československé vlastnictví u dalších 13 pozemků.

Kdo s koho

Vlastnické právo k vodnímu dílu nechtějí jen rybáři, je to také zájem města. Z Pitrových slov ale nevyplývá, že by se Dokeští chtěli z rybníku stáhnout. „To jsme samozřejmě čekali,“ reagoval starosta Jan Mazíni. Město má nejspíš záložní variantu, další postup ale v tuto chvíli sdělovat nechce.

Úštěk chce o rybník pečovat, aby zajistil protipovodňovou ochranu města, zadržoval vodu v krajině a také tu provozoval rekreaci. „Tyto tři aspekty jednoznačně reflektují veřejný zájem,“ stojí v prohlášení UHAF s tím, že z toho důvodu bude město iniciovat změnu územního plánu na využití rybníka jen pro rekreační účely.

Maškarní ples v Libotenicích
OBRAZEM: Tučňáci, berušky i zombie parta. Libotenice si užily maškarní ples

Litoměřická pobočka Krajského pozemkového úřadu pro Ústecký kraj zatím zahájila kroky k řešení úštěcké žádosti. „Z důvodu složitosti případu není možné v současné době podat vyjádření, jakou šanci má město vůči rybářům, ani uvést konkrétní termín vyřízení žádosti,“ uvedla mluvčí úřadu Lenka Růžková s tím, že SPÚ vyzval jak nájemce, tak příslušné orgány státní správy k vyjádření a čeká na jejich stanoviska.