V rámci Dne českých řemesel se zaplní rekordním počtem stánků nejrůznějších řemesel, s ukázkami výroby, dílničkami pro děti a nabídkou zboží a občerstvení. Pořadatelé očekávají vysokou návštěvnost, která by mohla konkurovat loňským osmi tisícům lidí.

Cílem akce je představit ducha první republiky, její eleganci, hodnoty, národní hrdost, vytříbené chování, prosperitu a osobnosti politického a kulturního života státu v čele s prezidentem T. G. Masarykem.

„Některé tyto atributy mnoha naším současným elitám i obyčejným lidem chybí, tak snad můžeme být drobnou inspirací. Již při loňském ročníku přijeli mnozí návštěvníci a návštěvnice ve stylových kostýmech, čehož si opravdu velmi vážíme. Na promenádě to mezi stánky s českými řemesly vypadalo i díky nim mnohdy jako na skutečné 1. republikové zemské výstavě. Každý, kdo se nebude bát trochu zalovit ve starém šatníku a vrátit se s námi zpět do začátku republiky, bude vítán, a to i osobně panem prezidentem před radnicí v 11 a před 14. hodinou. Spolu s ním se pak všichni vydáme průvodem po městě," připomíná hlavní organizátor oslav Libor Uhlík.

Oslava 28. října v Úštěku

Prezident osvoboditel přijede do Úštěku z Lán v 10 hodin automobilem, návštěvníci ho uvidí i na koni, při pěší prohlídce řemeslné výstavy a při projevech ve 14 a před 17. hodinou na hlavní scéně.

Slavnost vyplní spousta zábavy. V celodenním programu vystoupí poprvé skvělá retrokapela Péro za kloboukem, Máňa trio, pouliční harmonikář, vynikající Vojta Vrtek, prvorepublikový klaun a žonglér, opory našeho prezidenta, jeho věrní legionáři, modely a modelky prvorepublikového módního salónu Vera Petroo, pěvecký soubor Zvonek, mateřská škola Pastelka a další.

Zdravici si na přivítání prezidenta připravil místní spolek žen i zástupci cechu živnostníků. Součástí programu bude i výstava prvorepublikových kol, aut a dalších stylových předmětů, dobový fotoateliér či ražba pamětní mince v šatlavě.


Soutěž o vstupenky

Vstup na Den českých řemesel je zpoplatněn. Čtenáři, kteří odpoví správně na 1. otázku a odpověď zašlou dnes (čtvrtek) do 14 hodin na: marcela.soumarova@denik.cz, získají vstupenku zdarma.

Kolik návštěvníků přišlo na loňský ročník Dne českých řemesel? Tolerance je plus mínus jeden tisíc lidí.