Zemětřesení na úštěcké radnici! Vláda Hnutí za harmonický rozvoj obcí a měst spolu se SNK Evropskými demokraty ve městě končí. Největší důvěru lidé ve volbách vložili v nový politický subjekt UHAF. Jeho lídr Jan Mazíni bude starostou, z hnutí vzejde i místostarosta. Do koalice s vítěznou platformou jdou ANO, KSČM a Sportovci pro Úštěk, každý ze subjektů dostane po jednom místě v radě. Ustavující zastupitelstvo je naplánováno na 5. listopadu v kulturním domě.

Značka UHAF (zkratka pro Uvážlivě, hodnověrně, angažovaně, férově) se objevila před třemi roky, kdy začala parta místních nadšenců usilovat o obnovu území okolo Chmelaře. „Měli jsme detailní koncepci pro celé jezero, pracovali jsme na ní rok. Neefektivní jednání s radnicí a dalšími úřady nás nakonec motivovalo k tomu sestavit kandidátku,“ říká lídr hnutí a budoucí starosta, 46letý podnikatel Jan Mazíni.

Spíše negativní ohlasy na stávající vedení města sbíralo hnutí od července při setkávání s lidmi z místních částí a i na jejich základě sestavilo volební program. Ten někteří pokládají za megalomanský. Podle Mazíniho jsou však jeho součástí dlouhodobé vize, k nimž jedno volební období samozřejmě stačit nebude. Ambicí hnutí je doplnit městskou kasu prostředky z IROP a dalších dostupných dotačních titulů.

Mazíni kolem sebe soustředil mladé lidi s perspektivou daleko za městskými branami jako koordinátora celostátní sítě pro venkov ministerstva zemědělství v Ústeckém a Karlovarském kraji, 31letého Tomáše Sazečka. Ten má být místostarostou. „Impulz k tomu pracovat pro radnici vzešel od nich. Mají tu dlouholeté rodinné a přátelské vazby,“ vysvětluje Mazíni, jak se mu podařilo Sazečka a další mladé motivovat k spojení jejich osobní budoucnosti s tou Úštěku.

Vítězství UHAF nezaskočilo stávajícího starostu Pavla Kundráta. „Na rozdíl od nás dali do kampaně obrovské množství energie,“ přiznává. Podle něj jsou volební sliby hnutí vzhledem k limitům městského rozpočtu nereálné. Na druhou stranu považuje za pozitivní, že se chce hnutí věnovat sportovištím a oživení místních částí včetně koupaliště. „My jsme dlouhodobě preferovali údržbu památek, změna může Úštěku prospět.“

Hnutí nemíní Kundrát v opozici házet klacky pod nohy, čas chce naopak věnovat i sebereflexi. „Budeme mít dost času na přemýšlení, proč volby dopadly takto.“ Otázku, jestli UHAF předvolební energii přetaví v každodenní práci na radnici, si však klade. Spadne na něj náročná rekonstrukce nábřežních zdí Úštěckého potoka v Údolní ulici a především dotažení změn v územním plánu města, bez kterých se některé záležitosti nepohnou.

Na počínání nově složené radnice jsou lidé z Úštěku zvědaví, mezi nimi i pořadatel jarmarků a galerista Libor Uhlík. „Některé kandidáty z UHAF znám, byť jsou podstatně mladší. Jsou to schopní perspektivní lidé s energií a vizemi,“ míní. Končící starosta Kundrát podle něj odvedl dobrou práci, byť měla dosavadní koalice své limity.

Jak dopadly volby v ÚštěkuUHAF 34,45 %
Hnutí za harmonický rozvoj obcí a měst 19,41 %
Sportovci pro Úštěk 11,05 %
SNK Evropští demokraté 10,88 %
Pro úštěcký region 9,65 %