Že se stal hoteliérem, byla vlastně náhoda. Do Úštěku přišel vystudovaný učitel Miloš Doležal z Prahy v roce 2007. S otcem tu stavěl větší solární elektrárnu, vůbec druhou takovou v Česku. Do oka mu při tom padlo tamní desítky let staré ubytovací zařízení Racek. To v té době neprožívalo zrovna nejšťastnější éru. „Byl nehezký, kulantně řečeno,“ poznamenal k tehdejšímu stavu budovy podnikatel, který si ji přesto pronajmul a po roce zkušebního provozu nakonec i koupil. „Prvních pět let jsem tady i bydlel,“ popsal s tím, že postupně začal hotel zvelebovat.

Zpětně ale Miloš Doležal tempo změn hodnotí jako slimáčí. Zato změny, které prosadil v uplynulém roce, hodnotí jako revoluční. „Vznikla úplně nová obálka,“ ukazuje hoteliér dřevěné obložení hotelu. To není jediný prvek ekologicky laděné „malé hotelové revoluce“ v Úštěku. Díky dotaci ministerstva průmyslu a obchodu na hotel položili soláry, které přes léto ohřívají vodu. Místo topení uhlím mají nyní tepelné čerpadlo. A vše doplňují dobíjecí stanice pro elektromobily.

Farma Astur Straškov využívá technologii firmy Clever Farm.
Farma šetří náklady na hnojivo, chrání půdu a vodu. Díky satelitním snímkům

Hotel Racek, to dnes také už zdaleka není jen jedna budova. A podnikatel neváhá mluvit o tom, že de facto provozuje celý hotelový rezort. Před čtyřmi roky přikoupil k hotelu několikahektarovou sousední zahradu, kde zřídil relaxační park i s biotopovým jezírkem a venkovní saunou. Umí tu dělat svatby až pro 150 lidí. Hned vedle Miloš Doležal také přikoupil zchátralou budovu nejstaršího dochovaného mlýnu v Úštěku.

Opravil ho a nyní už jako další součást hotelu slouží jako letní dům, případně místo pro firemní mítinky. Další pozemky u potoka, který sem vede z nedalekého vrchu Sedlo, ještě rekultivují. Na další ploše je vinohrad. Už hotovou novinkou je i loft na části celkem 12hektarového pozemku. Vypadá jako ptačí domek, slouží zejména pro novomanžele. Vypadá a je zařízen ve skandinávském stylu, interiér hoteliér vymýšlel se svou 13letou dcerou.

Porodní asistentka z litoměřické nemocnice Iveta Lamošová se stala Královnou Labe.
Je to krásná práce, říká porodní asistentka Iveta Lamošová. Je Královnou Labe

Vedle hotelu je ubytovna pro sociálně slabší a dělníky. Miloš Doležal připouští, že se to s bohatší klientelou hotelu, která někdy přijíždí i v mercedesu, „trochu tříská“. Ale od tohoto typu ubytovávání upustit nechce, má k tomu kromě racionálních pohnutek i citový vztah. V této ubytovně se totiž hned zkraje podnikání v Úštěku potkal se svou nynější manželkou z Mongolska. Původně byla spojkou s dalšími Mongoly, kteří tehdy pracovali v regionu.

A jaké jsou plány Miloše Doležala do budoucna? Nadále zkvalitňovat hotelové služby a dostat se na mapu kvalitních gastropodniků s důrazem na lokální suroviny. „A každý rok přinášet novinky pro naše hosty,“ uzavírá hoteliér.