Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Úštěckým masopustem začíná seriál nejnavštěvovanějších českých jarmarků

Úštěk – Úštěcké jarmarky lákají každý rok do centra nejmenší městské památkové rezervace v Česku desetitisíce návštěvníků z celých Čech.

13.2.2016
SDÍLEJ:

Úštěcký masopust 2014.Foto: Deník/Karel Pech

Pořadatelé je totiž dokážou upoutat zajímavým skloubením nabídky řemeslných výrobků, dobrého pohoštění s bohatým programem, který osloví všechny bez rozdílu věku. Letos se řada akcí ponese v duchu oslav 655 let od povýšení Úštěku na město.

První takovou akcí je 13. února 5. ročník Úštěckého masopustu, spojený s velkým staročeským řemeslným jarmarkem, který uzavře masopustními slavnostmi v regionu. Mírové náměstí a příjezdové ulice bude v době od rána až do 17 hodin lemovat přes 100 stánků s nejrozmanitějším zbožím a dobrotami. Protože masopust je spojován s bujarými oslavami až obžerstvím, projeví se to v nabídce produktů a samozřejmě i se zabíjačkou vybraných mistrů cechu řeznického.

„Jitrnice a jelita se objeví i na stromu hojnosti, společně s pověšenými perníčky, koláčky a dalšími dobrotami. Úštěcký masopust se tak inspiroval pohanskými a křesťanskými tradicemi ale i českými pohádkami. Kolem symbolu českého venkova – vykrmeného prasátka se odehrává i další část programu – žertovný soud s prasetem a také úštěcká rarita – přílet prasete z úřadu. Ten se uskuteční třikrát, a to v 10, ve 14 a v 16 hodin, aby o něj návštěvníci nepřišli. Prase je obří, vypasené a plné různých dobrot, které mohou při příletu vypadávat na zem. Průvod maškar s obchůzkami po domech v centru města vyjde dopoledne po desáté a odpoledne po 14. hodině," uvedl Libor Uhlík, hlavní organizátor úštěckých jarmarků.

Úštěcký masopust 2014

V průvodu se objeví klasické masopustní masky, jako je biřic, laufr, kominík, Žid, Turek, kobyla, medvěd či cikán. Každého dospělého návštěvníka v masce přivítají pořadatelé frťanem, ostatní masky jitrničkou či koblihou a zapojí je do dovádění, mlsání i pití. Vstup na masopust i jarmark je zdarma, podmínkou je pouze dobrá nálada.

„V letošním roce jsme mysleli v programu víc i na děti. U stromu hojnosti se můžou zapojit do soutěží o ceny v masopustním trojboji a dalších disciplínách, odpoledne jim zahraje v Kulturním domě Sváťovo dividlo. Děti se můžou svézt na historickém kolotoči, na koni, pohladit si zvířátka nebo se zabavit v dětských dílničkách. Na faře je připravena přehlídka ručně dělaných papírových masek z dílny v Zákupech, které lze i zakoupit, v šatlavě si kromě prohlídky můžou děti vyrazit pamětní minci," dodává Libor Uhlík.

Masopust je hlavně o veselí, tanci, zpěvu a dovádění. V průvodu zahraje pouliční odrhovačky Pohřební bratrstvo a Máňa trio, návštěvníky pobaví pouliční divadlo Maxe Fischer. Před 10. hodinou předá starosta Pavel Kundrát chásce do dočasného držení klíče od města, ve 17 hodin mu je vrátí zpět.

Úštěcký masopust 2014

Program 13. února

9.00 Otevření řemeslného tržiště a zabijačkových hodů
9.30 Předání klíčů od města masopustní chásce, doprovodí
Pohřební bratrstvo a Máňa trio – Kdyby mělo prase křídla a další šramly
10.00 Přílet vypaseného prasete s nádivkou z úřadu
10.15 Obvinění prasete z obžerství, lenosti a chlípnosti
10.45 Velký masopustní průvod všech masek s muzikou
12.00 Masopustní trojboj u stromu hojnosti
12.30 Pouliční divadlo Maxe Fische
13.30 Pohřební bratrstvo a Máňa trio – šramly
14.00 Přílet vypaseného prasete z úřadu
14.15 Soudní proces s prasetem
14.30 Pohádka o pejskovi a kočičce – Sváťovo dividlo v KD
14.45 Velký masopustní průvod všech masek s muzikou
15.30 Pouliční divadlo Maxe Fische
16.00 Přílet vypaseného prasete z úřadu
16.15 Masopustní trojboj a další taškařice
17.00 Rozloučení s masopustem, předání vydrancovaného města zpět panu starostovi
Každý dospělý návštěvník v masopustní masce získá frťana, všechny ostatní masky koblížek nebo koláček zdarma.


Víte vůbec, proč slavíme masopust?

Letos počet masopustních slavností na Litoměřicku opět narostl, tradice ožívá, zvláště na vesnici. Samotní účastníci oslav určitě vědí „do čeho šli", mnozí přihlížející však masopust znají jen okrajově. Proto neuškodí vědomosti o něm oživit.

Masopust není církevní svátek, ale do církevního kalendáře byl zařazen, takže jeho termín se řídí podle Velikonoc, které jsou však pohyblivé. Odehrává se před Popeleční středou, která zahajuje předvelikonoční postní období. Masopustní čas je dlouhý, začíná dnem Tří králů a pokračuje až do začátku postní doby. Při pomyšlení, že již zakrátko nastane čtyřicetidenní předvelikonoční půst, si každý dopřál do sytosti bujarého veselí, zpěvu, tance, dobrého jídla a pití. Proto se v tomto období konalo na venkově nejvíc zabíjaček, hodně práce měli tudíž řezníci, hospodáři se připravovali na jarní práce. Masopust se držel hlavně po tři dny – na tučný čtvrtek, taneční neděli, která byla 49 dní před Božím hodem velikonočním, a následující maškarní úterý.

Úštěcký masopust 2014

Masopustní veselí nebylo nikým organizováno. Jeho podstatou bylo, že mládež převzala na dobu masopustního veselí vládu nad obcí. K tomu byl zvolen z jejího středu výbor, který organizoval zábavu a taneční programy v hospodě. Výbor tvrdě pracoval, jeho členové museli všechno připravit, obejít obec, vybrat peníze na pohoštění, domluvit se s hudebníka, zajistit dostatek piva, vyzdobit sál a ještě být příkladem k tanci. Odznakem jejich přechodné moci byla šavle ozdobená šátky a stuhami, které se říkalo právo. Členu výboru se říkalo stárek, vedle prvního stárka tu byli rychtář, pudmistr, konšel či sklepník.

Masopust si oblíbily všechny vrstvy obyvatel, všude se tančilo a veselilo v maskách. Vedle obvyklých postav jako byl medvěd vedený medvědářem, to byla kobyla, kominík, slaměný, Žid, cikán, Turek, laufr, bába s nůší, masky zvířat, ale také postavičky parodující neoblíbené úředníky, politiky či některé profese nebo lidské vlastnosti. Převlečení do určité masky bývalo výsadním právem chlapců. Masopust si lid mohl svobodně užívat bez zábran po celá staletí a toto právo si nenechal vzít.

Úštěcký masopust 2014

Masky se sešly v průvodu a soutěžily, která je nejpovedenější. Obchůzku vedla kobyla s hospodářem, který ji nabízel sousedům při zastávkách u jejich stavení. Všude se připíjelo, koštovalo a tancovalo, kobylu ale nikdo nechtěl. Obchůzka tradičně končila při návštěvě u starosty, od něho se průvod odebral k místní hospodě, kde si hospodář plácnul s hospodským o uzavřeném obchodu. Poté se přečetl soupis hříchů, jichž se měla kobyla dopustit, následně ji ras porazil. Kobyla se svalila na nosítka a byla odnesena do hospody, kde se zázračně k úlevě všech přítomných uzdravila. Zábava mohla začít.

Poslední masopustní den, úterý před Popeleční středou, končíval pochováním basy. Večer po obchůzce končíval tradičně muzikou a tancem v hospodě. Tentokrát se však zábava neprotáhla až do rána, ale skončila přesně o půlnoci. Skutečná basa nebo její figurína se vynesla ven a pohřbila na znamení, že si v následujících dnech na ni nikdo nezahraje. Tím skončil čas masopustního veselí a nastalo období půstu. Věřící, z nichž většina dodržovala církevní půst, se během něho připravovali na největší křesťanský svátek – Velikonoce.

Autor: Václav Sedlák

13.2.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
1.A ze Základní školy Ostrovní ve Štětí.

Naši prvňáci: ZŠ Ostrovní a ZŠ Školní ve Štětí

Gastro Food Fest na Zahradě Čech

Kulináři všech zemí se spojili. Umění ukážou v Litoměřicích

Fasáda ZŠ Antonína Baráka v Lovosicích je dokončená

Lovosice – Práce na zateplení a fasádě Základní školy Antonína Baráka jsou dokončené a škola tak konečně získala důstojný kabát.

ANKETA: Zrušili byste zákaz kouření v restauracích?

Ústecký kraj - Patnáct zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím osmi stran v Ústeckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Kapucínská ulička je roky zavřená. Teď by v ní mohli chodit turisté

Litoměřice - Místní podnikatel volá po zprůchodnění uličky v historickém centru Litoměřic. Radnice jeho návrh posuzuje.

Naši prvňáci: Už zítra představíme žáčky ze ZŠ Ostrovní a ZŠ Školní ve Štětí

Litoměřicko, Podřipsko - Projekt Naši prvňáci představuje každou středu třídy nových žáčků ze základních škol v regionu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení