„Na každou naši akci se snažíme vymýšlet specifický program. Naší masopustní specialitou tak bude například přílet prasete z úřadu. Na náměstí také vyroste pro jediný den strom hojnosti podle pohádky Jana Drdy. Strhující podívanou bude i soud s prasetem. Chybět samozřejmě nemohou ani dva staročeské masopustní průvody s kapelou," prozradil organizátor úštěckých jarmarků Libor Uhlík.

Centrum města kromě masek zaplní více než sto masopustních a řemeslných stánků. „Mistři řeznického řemesla nabídnou čerstvé masopustní dobroty od jitrniček, jelit až po prdelačku nebo tlačenku," dodal Libor Uhlík. S jídlem budou souviset i masopustní soutěže. Jednou z nich má být soutěž v česání stromových koláčků a jitrnic. Proběhne také masopustní trojboj.

Rej masek, rozverná hudba, herci, tanec a smích. Tak vypadá masopustní rej v Úštěku. „Je to takové opravdové, uvolněné. Připadám si jak v jiném světě," řekla před rokem návštěvnice Hanka, která se do průvodu „připletla" téměř omylem. „Ta atmosféra vás prostě strhne," usmívala se. „Průvod masek je otevřený úplně každému," přidal Libor Uhlík.

Program je na sobotu připravený od 9 hodin, kdy se otevírá tradiční jarmark, pokračovat bude až do 17 hodin. Prase přiletí z úřadu hned třikrát, a to v 10, 14 a 16 hodin. Průvod obejde náměstí v 10 a ve 14 hodin. Náměstí zaplní také pouliční divadla, pro malé výtvarníky budou připravené dílničky. Kdo přijde s maskou, dostane koláček a "frťana" zdarma. Vstupné se neplatí.

Návštěvníci s citem pro umění pak mohou zhlédnout v úštěcké Galerii U Brány výběr erotických kreseb Jiřího Šlitra ze sbírky jeho dcery, paní Dominiky Křesťanové. Výstava volně navazuje na výstavu grafik Jiřího Suchého, zároveň je připomenutím nedožitých Šlitrových devadesátin. Ty by mistr oslavil právě o Úštěckém masopustu, tedy 15. února.