VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ústecký kraj domlouval malé zakázky po telefonu i mailem

Ústecký kraj - Vlna kritiky se snesla na Odbor kanceláře ředitele Krajského úřadu Ústeckého kraje. Kontrolní výbor zastupitelstva tady zjistil řadu nedostatků, když kontroloval vybrané zakázky malého rozsahu v letech 2016 a 2017.

20.8.2018
SDÍLEJ:

Krajský úřad Ústeckého kraje.Foto: DENÍK/Martin Klimeš

„Odbor zasílal výzvy k podání nabídek stejnému okruhu firem, s členy statutárních orgánů stejného jména či nově vzniklým firmám bez jakékoli reference. Některé zakázky do milionu korun se pak například zadávaly ústně, tedy telefonicky nebo posláním e-mailu, kdy se e-mail navíc nedochoval,“ vyjmenovává chyby předsedkyně kontrolního výboru a krajská zastupitelka Drahomíra Miklošová.

Kontrolní zjištění včetně následných komentářů ředitele krajského úřadu Milana Zemaníka má Deník k dispozici. Z materiálů lze vyčíst, že některé zakázky získávaly firmy, které měly malé základní jmění. Například zpevnění parkovacích ploch u budovy D krajského úřadu zajišťovala pražská firma s ukrajinským jednatelem se jměním 20 tisíc korun.

„Pokud platná právní úprava dovoluje, aby společnost s ručením omezeným měla základní jmění dokonce jen 1 korunu, nemůže ho zadavatel z řízení vyloučit jen proto, že se mu to zdá v poměru k hodnotě zakázky nedostačující,“ uvádí ředitel ve vyjádření.

ALTÁN BEZ ROZPOČTU

Další nedostatek se týká například stavby altánu pro kuřáky v 8. podlaží krajského úřadu. Tady kontrolní výbor upozorňuje, že výzva na podání cenové nabídky byla nestandardní, totiž ústní.

„Ústní výzva v tomto případě znamená telefonickou výzvu několika firem, kdy byla určeným pracovníkem gestora domluvena společná schůzka zástupců firem na staveništi, kde si místo prošli a zjistili, jaké práce bude nutno provést, a pak podle těchto informací předkládali své nabídky,“ vysvětluje ředitel.

U altánu se pak výbor pozastavuje též nad tím, že měl být zpracovaný alespoň jednoduchý rozpočet a výkaz výměr. K ničemu takovému ovšem nedošlo.

„Účastníkům schůzky byl předán jednoduchý náčrtek požadovaného altánu a dojednány další důležité informace,“ reaguje ředitel, který naopak vnímá výhody v tom, že potencionální dodavatelé viděli rozsah požadovaných prací přímo na místě. „Dotazem tak mohli reagovat na úskalí a nástrahy místa realizace, a proto mohli své nabídky předkládat v krátkém časovém úseku,“ doplňuje Zemaník.

Formou ústní výzvy byly zadány i zakázky na mytí oken na budovách A, B, C a D krajského úřadu. Ředitel vysvětlil, že v tomto případě šlo o sezvání firem e-mailem na společnou schůzku, kde si jejich zástupci zjistili bližší informace. Písemnou výzvu ovšem kontrolní výbor hledal marně. „Písemná e-mailová výzva se bohužel nedochovala,“ sdělil ředitel.

Kontrolní výbor ve své zprávě často upozorňuje taktéž na to, proč se oslovují firmy z Prahy a ne místní. Například firma z Prahy dodala 25 kusů dálničních známek pro auta krajského úřadu, ačkoli se dají běžně koupit například na benzinové pumpě. „Dálniční známky se prodávají za nominální hodnotu, nezáleží tedy na tom, kde jsou pořízeny, cena zůstává stejná,“ informoval Zemaník.

V předložených plánech práce a v zápisech za rok 2016 a 2017 je podle kontroly též evidentní, že odbor interního auditu neprovedl ani jeden audit veřejných zakázek.

„Vnitřní kontrola má celou řadu povinností ve vztahu s nakládáním s veřejnými prostředky. Za dva roky ovšem žádná kontrola z jejich strany neproběhla a nechávají to pouze na vnější kontrole, kterou provádí ministerstvo financí. To ale nemůže obsáhnout do šířky a do hloubky všechno,“ řekla Miklošová.

S tím Zemaník nesouhlasí. „Vzhledem k tomu, že veřejné zakázky každoročně kontroluje přezkum hospodaření ministerstva financí a všechny kontroly projektů zahrnují též kontrolu veřejných zakázek, není hospodárné znovu auditovat stejnou oblast,“ zmínil.

STÁLE TI SAMÍ

Písemné výzvy k podání minimálně tří nabídek úřad podle výboru opakovaně zasílal omezenému okruhu vybraných dodavatelů se sídlem v Praze, v nichž působil stejný jednatel, další jednatel se stejným příjmením a další osoby, u nichž nelze vyloučit personální propojení.

„Existující firmy se mění, společníci prodávají své podíly, firmy mění své jednatele, a jestliže v minulosti byl někdo jednatelem v jedné firmě, ale už není, není to žádným důkazem personálního propojení s firmou, kde působí jednatel stejného jména, ale jiného věku a bydliště. Jejich příbuznost nelze z veřejných zdrojů prokázat. Ale souhlasíme, že do budoucna by se v jednom výběrovém řízení neměli vyzývat dodavatelé, kde shodná jména společníků či statutárních orgánů vedou k domněnce o personálním propojení,“ hájil postup úřadu ředitel.

Předsedkyně kontrolního výboru Drahomíra Miklošová, která dříve působila jako starostka Obrnic na Mostecku, by si podle svých slov tento postup v životě nedovolila.

„Telefonicky jsem si maximálně objednala toner do tiskárny. Schválili jsme si limit, že starosta může udělat smlouvu nebo objednávku do 50 tisíc, všechno ostatní jde do rady nebo zastupitelstva. Věřím, že se krajští radní budou zabývat změnou limitů u zakázek malého rozsahu, úředníci tam mají velký prostor organizovat si zakázky sami,“ podotkla Miklošová.

„Z CIZÍHO KREV NETEČE“

Podobně mluví i primátor Teplic a krajský zastupitel Jaroslav Kubera. „Musím říct, že jsem vyjádření kontrolního výboru poslouchal jako Alenka v říši divů. U nás v Teplicích něco takového vůbec není možné, máme směrnici a všechny malé zakázky, když je to možné, se zadávají. Ústní forma vůbec nepřichází v úvahu,“ sdělil Jaroslav Kubera.

„Někteří úředníci se asi stále řídí heslem „z cizího krev neteče“ a zneužívají absenci kontroly ze strany vedení úřadu. Oceňuji, že na potřebě vyřešit tento problém se shodli zastupitelé napříč politickým spektrem,“ doplnil krajský zastupitel za ANO Petr Urbánek.

Podnět k prošetření odboru kanceláře ředitele vzešel z dílčího zápisu ministerstva financí a od náměstka Martina Kliky. „Došlo k určitým pochybením, na které jsem narazil při denní práci. Proto jsme s panem hejtmanem dali podnět kontrolnímu výboru. Rada to bude řešit v rámci svých pravomocí tak, abychom podobným věcem do budoucna předešli. Budeme o tom informovat zastupitele, případně předsedy klubů,“ připomněl náměstek Martin Klika.

Výbor navrhl provést zpřísnění a opatření ve směrnici krajského úřadu o zadávání veřejných zakázek. Za pochybení ovšem nikdo ze zaměstnanců úřadu potrestaný nebude.

„Na posledním jednání Zastupitelstva Ústeckého kraje předsedkyně kontrolního výboru konstatovala, že podle závěrů výboru nebyl porušen zákon ani směrnice, a není tedy v tuto chvíli žádný důvod, proč by měly nastat personální změny. Návrhy kontrolního výboru se bude zabývat Rada Ústeckého kraje,“ poznamenala mluvčí krajského úřadu Lucie Dosedělová.

Co na úřadu odhalil kontrolní výbor?- odbor kanceláře ředitele krajského úřadu zasílal výzvy k podání nabídek stejnému okruhu firem či nově vzniklým firmám bez jakékoli reference
- některé zakázky do milionu korun se zadávaly telefonicky nebo posláním e-mailu
- odbor neprováděl vnitřní audity

Autor: Kristián Šujan

20.8.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 35 000 Kč Řidiči tahačů řidič mezinárodní kamionové dopravy. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 35000 kč, mzda max. 45000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce: Německo, Benelux, Maďarsko, Slovensko., Minimálně 1 rok praxe na obdobné pozici. Nutný profesní průkaz, karta řidiče. Nástup možný ihned. , Způsob kontaktování zaměstnavatele: telefonicky nebo e-mailem.. Pracoviště: Sagip j+m spol. s r.o., 411 01 Žalhostice. Informace: Martin Samek, +420 608 307 061. Informační technologie - Informační technologie Specialista výpočetní 40 000 Kč Specialisté v oblasti počítačových sítí (kromě správců) Web master/e - commerce specialist. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 40000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce: , Správa a optimalizace stávajícího a tvorba nového E-SHOPU pro tuzemsko a jiné země, Příprava a implementace webové kampaně, Poskytování podpory externím a interním uživatelům e-commerce řešení, Úprava user experiences a snaha o zvýšení konverzací, Úzká spolupráce s marketingem, Přímá spolupráce s grafikem,product managery,zákaznickým oddělení a PR, Tvorba a tvoření mailingu, Práce s databází, Správa a organizce profilů na internetových E-SHOPECH, Řešení technickýc problémů s externím vývojářským týmem,základní úprava grafických podkladů pro webové stránky, Požadujeme:, Řidičký průkaz skupiny B, Zájemce žádáme - první kontakt emailem zaslat životopis na adresu: pam@timo.cz. Pracoviště: Timo s.r.o., provozovna litoměřice, K Výtopně, č.p. 1889, 412 01 Litoměřice 1. Informace: Jana Zajíčková, +420 416 574 516. Informační technologie - Informační technologie Technici počítačových sítí 16 760 Kč Technici počítačových sítí a systémů IT technik. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16760 kč, mzda max. 25230 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: vhodné i pro OZP. Smlouva na dobu určitou s možností prodloužení na neurčito. Hrubá mzda + osobní příplatek + mimořádné odměny+ příplatky za pohotovost., Požadujeme:, - SŠ vzdělání - zaměření elektrotechnika a informatika / aplikovaná informatika , - odbornost a předešlé prokazatelné zkušenosti na obdobné pozici výhodou - vhodné i pro absolventa, - zkušenosti s jednáním jak s dodavateli, tak s uživateli, - znalost AJ (alespoň pasivně technická znalost AJ), - komunikační dovednosti, - zralou osobnost s přirozenou autoritou, analytické myšlení, zodpovědnost, Náplň práce:, - technická údržba výpočetní techniky v PNHoB, - instalace a konfigurace počítačů a tiskáren, jejich rozvoz na konkrétní pracoviště, - technická údržba tiskáren a dalších zařízení připojených k osobním počítačům, - vedení technické evidence všech komponentů osobních počítačů a tiskáren včetně výměny tonerů, - evidence oprav a změn umístění PC, tiskáren a ostatních souvisejících komponentů, - správa a údržba TCP/IP, - správa přístupových hesel do jednotlivých aplikací v PNHoB, Nabízíme:, - zařazení a ohodnocení dle nařízení vlády č.564/2006 Sb., o platových poměrech zaměstnanců ve veřejných službách a správě - dle uznatelné praxe v oboru , - práci na plný nebo 1/2 úvazek, možnost DPP/DPČ, - zaměstnanecké bonusy (5 týdnů dovolené, další vzdělávání, penzijní připojištění, stravování s příspěvkem zaměstnavatele v areálu nemocnice, vitamínové doplňky, různé kulturní akce …), Předpokládaný nástup: 1.1.2019 / dohodou, V případě zájmu nás kontaktujte na e-mailu: stella.hanikyrova@pnhberkovice.cz , případně, na telefonu: 416 808 211 pí Hanikýřová. Pracoviště: Psychiatrická nemocnice horní beřkovice, Podřipská, č.p. 1, 411 85 Horní Beřkovice. Informace: Stella Hanikýřová, +420 416 808 211. Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 18 000 Kč Všeobecní administrativní pracovníci sekretář/ka, administrativní pracovník/pracovnice. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: běžná práce s PC, spolehlivost. Způsob kontaktování zaměstnavatele: telefonicky od 7.00.h. do 15.00h., domluvit osobní schůzku.. Pracoviště: Pur-izolace s.r.o., Křižíkova, č.p. 713, 412 01 Litoměřice 1. Informace: Miroslav Polák, +420 724 059 230.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Zvláštní druh brambor topinambury původem z Mexika pěstují manželé Křížovi z Rohatců na Litoměřicku.
3

U Rohatců sklízejí topinambury, zvláštní brambory původem z dalekého Mexika

Rolf Hoppe, král z pohádky Tři oříšky pro Popelku, na archivním snímku
9

Zemřel Rolf Hoppe, pohádkový král z legendárních Tří oříšků pro Popelku

FOTO: Generální ruský konzul se přijel podívat na nacistickou továrnu Richard

Litoměřicko - Na pozvání terezínského městského policisty, nyní i radního a badatele v oblasti historie bývalé nacistické továrny Richard dorazil ve čtvrtek 15. listopadu do kasáren pod Radobýlem generální ruský konzul Mikhail Nikolaevič Ledenev.

Milovníci kvalitní hudby, pozor! Chilan Gaston Etchegoyen zahraje klasiku

Litoměřice - Silný zážitek slibuje koncert v základní umělecké škole. Bacha a Beethovena tam už dnes zahraje Gaston Etchegoyen.  

Bleskurychle rozhádaný Krumlov a vtip, který se stal skutečností: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve dnech 14. a 15. listopadu 2018.

Kam zajít o víkendu za sportem? Roudnice hostí krasobruslení, hraje se i fotbal

Litoměřicko - Nevíte, kam vyrazit o víkendu? Co třeba nějaká sportovní událost? Inspirovat vás může naše nabídka.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT