Sanace v olejně, která je v blízkosti městského centra, začala 1. června. Náklady na odstranění ekologické zátěže jsou 2,4 milionu korun. Radnice zaplatí 21 procent, zbytek pokryje dotace od ministerstva životního prostředí.

Lovosice žádaly kraj o dotaci již před dvěma lety, tehdy ji zastupitelé ale odmítli. Letos v květnu radnice kraj požádala o finanční spoluúčast ve výši 250 tisíc korun. Finanční odbor v důvodové zprávě uvedl, že ze závěrečného účtu Lovosic vyplývá, že město má peníze na to, aby vyčíslený podíl ve výši 512 164 korun uhradilo z vlastních zdrojů.

Práce na likvidaci nebezpečných odpadů v lovosické olejně začalyZdroj: Deník/Karel Pech

Dotaci schválilo 38 ze 40 přítomných zastupitelů. Peníze samospráva poskytne z Fondu pro mimořádné události Ústeckého kraje.
V bývalé olejně je na 700 tun nebezpečných chemikálií, které představují riziko pro životní prostředí i pro obyvatele. Ministr životního prostředí Richard Brabec při zahájení sanace řekl, že chemikálie jsou časovaná bomba.

„Je to chemická laboratoř, kde jsou smíchané chemikálie v různých množstvích a koncentracích, často jsou neznámé, toxické, nebezpečné nejen pro vodu, ovzduší, ale i pro lidi. Ze zkorodovaných sudů několik let chemikálie vytékají," popsal Brabec. Práce v olejně skončily v roce 2009, od té doby místo chátrá.

Celá sanace potrvá čtyři měsíce. Náklady na odstranění zátěže bude město vymáhat po původci odpadů, kterým je společnost Wowitra.