VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ústav technického vzdělávání dostal v Litoměřicích zelenou

Litoměřice - Dům kultury v Litoměřicích se v pondělí zaplnil mladými technicky nadanými nadšenci, kteří prokazovali svou zručnost a znalosti ve 2. ročníku Technických her mládeže a Merkurmanie.

20.10.2015
SDÍLEJ:

Pro návštěvníky 2. ročníku Technických her mládeže připravili členové jednotlivých sekcí prezentaci a ukázku činnosti svých výrobků a pomůcek. Rozsáhlou expozici měl Merkur. Foto: Deník/Václav Sedlák

Do klání se přihlásilo sedm šestičlenných týmů, čtyři ze základních škol v Litoměřicích, po jedné ze Štětí, Straškova Vodochod a ze Solaric centra v saském Chemnitz. Na soutěž se přišli podívat i jejich spolužáci.

Družstva si připravila dopředu jeden svůj technický projekt, což byl hlavní úkol soutěže, který prezentovala před komisí.

„Dále týmy řešily dva drobnější úkoly, sestavovaly ze stavebnice, kterou obdržely do školy, elektronickou kostku a upravily pro ni design a potom stavěly vozítko poháněné pastičkou na myši. S nimi pak žáci soutěžili v jízdě na čas a vzdálenost. Letos děti sestrojovaly ještě katapult a stejně jako loni připravily skafandr pro vejce, které spouštěly z balkonu s cílem jeho uchování ve skořápce," vysvětlil ředitel technických her Jiří Rudolf. Všechna zúčastněná družstva plnila test odborných znalostí. Vítězný celek obdržel tablety.

Zatímco práce školních týmů probíhala v hlavním sále, ve foaye domu kultury se uskutečnila Merkurmánie. Nejen děti, ale i dospělí z řad veřejnosti obdivovali výstavu Merkuru zpestřenou řadou modelů.

Technický klub, který pracuje pod DDM Rozmarýn a v současné době má zaregistrováno přes 90 dětí v několika technických sekcích, má velkou podporu města a nyní dostává širší vzdělávací záběr.

„Snažíme se dát Technickému klubu vyšší rozměr, a to založením Ústavu technického vzdělávání, což je v Česku ojedinělý projekt. Na rozdíl od vědeckotechnických center, která fungují ve velkých městech s univerzitami, se zaměříme na úzkou spolupráci s podnikatelskými subjekty a spíše počítáme s praktickou aplikací," uvedl zastupitel Tomáš Sarnovský, který se pro projekt nadchl.

Jednotlivá družstva prezentovala vlastní projekty. Například tým ze ZŠ Havlíčkova se zabýval ražbou tunelů. Nakonec skončil třetí.

„Děláme všechno pro to, aby se do nové formy technického vzdělávání mohli zapojit nejen děti, ale i starší zájemci. Věřím i ve spolupráci s Úřadem práce například v rámci rekvalifikací čekatelů na práci. Pro zázemí ústavu zrekonstruujeme objekt, který město odkoupilo od Českých drah, a vybavíme ho tak, aby sem mohli docházet k výuce technických předmětů žáci základních škol, jež nemají odpovídající prostory," vysvětlil starosta města Ladislav Chlupáč.

Vizualizace možné podoby objektu Ústavu technického vzdělávání v Litoměřicích zpracovaná architektem Jakubem Pleyerem

Na Technické hry se byli podívat zástupci významných firem z Litoměřicka, jako je TRCZ a Lovochemie Lovosice, Henllich Litoměřice či Balkancar Vrbičany, které přislíbily pomoc při realizaci projektu a současně se potýkají s nedostatkem technicky vzdělaných pracovníků.

Podporu nabídl Svaz průmyslu a dopravy ČR, který převzal nad hrami záštitu. Dalším partnerem je společnost Merkur Toys, která nabízí vybavení škol od základního stupně po univerzity, zájmových a technických kroužků.

Autor: Václav Sedlák

20.10.2015
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Pecky do uší, a jedeme. Okres křižují svozové autobusy

Volby v centru Ústí nad Labem krátce po jejich pátečním zahájení
AKTUALIZOVÁNO / SLEDUJEME ON-LINE
145

ON-LINE: Sleva za lístky, gel proti žloutence. Ústecký kraj volí poslance

ANKETA, FOTOGALERIE: Právě jsme se narodili

Litoměřicko, Podřipsko - Zvolte druhé říjnové Miminko týdne. Hlasovat lze jednou z jednoho počítače do ppátku 27. října do 12 hodin.

Litoměřice trápí polétavý prach. Radnice hledá zdroj

Litoměřice – Radnice v Litoměřicích umístila do ulic 12 monitorovacích stanic, které mají prověřit důvody zvýšené prašnosti ve městě. Na zvýšený výskyt polétavého prachu si lidé často stěžovali.

AUTOMIX.CZ / SLEDUJEME ON-LINE

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Doby, kdy čeští řidiči mohli nad postihy za dopravní prohřešky spáchané v zahraničí v podstatě mávnout rukou, jsou dávno pryč. Dnes totiž existuje velká šance, že si vás "najdou" i po navrátu do České republiky. Oznámení o pokutě vám přitom může přijít i po několika měsících. A co je mnohem důležitější, pokutu můžete dostat i za naprostou banalitu.

Předsedkyně ČSÚ: Volební účast ani žádné jiné výsledky dopředu netipuji

Ústí nad Labem - – Necelých dvacet minut po otevření volebních místností dorazila k volební urně na Bukově v Ústí také předsedkyně Českého statistického úřadu Iva Ritschelová. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení