Nedostatkovým zbožím jsou ženy v české politice. Potvrzuje to i složení zastupitelstva Litoměřic, kde „něžné pohlaví“ reprezentují pouze Renata Kynzlová (ANO) a Olga Kubelková (Severočeši). Mezi radními není žena žádná. To by chtěla změnit Strana zelených. V jejích primárkách se do čela kandidátky do říjnových komunálních voleb dostaly hned dvě: Lenka Simerská a Renata Vášová. V komunální politice nejsou nováčky, pracují totiž v komisích rady města.

Vášová připomíná, že ženy tvoří přes polovinu populace, ale v politice jsou minimálně. „Do zastupitelstva bychom mohly vnést jiný styl přemýšlení o fungování města, jiný styl politiky a víc vůle ke kompromisu a k praktickým řešením problémů,“ plánuje Vášová, jež pracuje jako fundraiserka hospice sv. Štěpána a je jedním z hlavních motorů spolku Kinoklub ostrov, který v Litoměřicích pořádá i filmový festival.

Socioložka Simerská se zasazuje za zrovnoprávnění žen s muži, momentálně pracuje na ministerstvu práce a sociálních věcí. Aktivní role v komunální politice ji láká, ale ne za každou cenu. „Nešla bych do toho, kdybych za sebou neměla podporu zkušených a spolehlivých lidí ve městě,“ říká.

Tomu, že mají Simerská s Vášovou odvahu jít do politiky naplno, je rád Petr Panaš. „Spojit zaměstnání, rodinný život a ještě politickou aktivitu není vůbec jednoduché a u žen to platí dvojnásob,“ připomíná současný zastupitel zelených a jejich předseda.

Pokud by volby dopadly ve městě jako posledně, obě dvě adeptky by v zastupitelstvu nahradily Panaše a Jana Hrkala, kteří v něm stranu v současnosti zastupují.

Stejně tak by post obhájila Olga Kubelková, kterou spolu se zastupitelem i radním Lukasem Wünschem v čele vysílají do boje Severočeši. V jejich současné kandidátce figuruje 9 žen nejrůznějšího zaměstnání i věku. Jsou mezi nimi členka výboru litoměřického Klubu českých turistů Jana Wünschová, předsedkyně Spolku na ochranu zvířat Lucie Oravcová i studentka gymnázia Máša Hervertová.

Severočeši však nyní na několika místech Litoměřic sbírají podpisy, aby vůbec mohli v komunálních volbách kandidovat. Potřebují jich nejméně 1 800. Cifra je vypočtena dle volebního zákona, podle kterého musí mít sdružení nezávislých kandidátů výchozí podporu minimálně sedmi procent obyvatel města.

Zatímco zelení a Severočeši už s kandidátkami ven vyšli, ostatní strany ještě ne. Ačkoli kandidátní listinu nedávno schválilo litoměřické ANO, s konkrétními jmény a jejich pozicemi veřejnost zatím seznámit nechce. „V detailech možná ještě listina dozná změn,“ vysvětluje důvod volební manažer místního sdružení hnutí a jeho současný zastupitel Tomáš Sarnovský.

Vzhledem k tomu, že ještě nebyly oficiálně vyhlášeny volby, nevidí důvod zveřejňovat kandidátní listinu ani místní KSČM. Její zastupitel Jaroslav Růžička však prozrazuje, že za stranu budou kandidovat hlavně stávající zastupitelé. „Chtěli bychom, aby mandát obhájili, ale zároveň bychom si přáli, aby byla zvolena i další tvář.“

Návrh kandidátky pro komunální volby teprve připravuje místní rada ODS, která jedná s potenciálními kandidáty. „Konečnou podobu kandidátky schválí místní sněm pravděpodobně v polovině dubna,“ přibližuje místopředseda místního sdružení ODS Filip Hrbek.