V Litoměřicích kotel pravé slovenské kapustnice už uvařil a podával bývalý voják Jozef Pásztor. Výtěžek přesahující pět tisíc korun se rozhodl věnovat dětskému oddělení litoměřické nemocnice.

„Podařilo se mi vybrat 5 200 korun. Shromáždili jsme i dětské oblečení, hračky a sportovní a hygienické potřeby. To jsem již předal do litoměřického Klokánku. Jsem s výsledkem z vaření polévky moc spokojený a nebráním se ani tomu, aby se z toho stala každoroční tradice," zhodnotil Jozef Pásztor, který polévku pro dobročinné účely vařil již potřetí.

„Velmi vám za váš nápad i finanční dar děkujeme. Dary, jako je ten váš, nám pomáhají ve zlepšování prostředí pro naše dětské pacienty," reagovala při převzetí daru vrchní sestra dětského oddělení Božena Haufová.

V Roudnici nad Labem se chystá také potřetí podobná akce na Štědrý den. Klasickou rybí polévku bude podávat po 10. hodině před svou Zámeckou restaurací Jaroslav Tesař.

Výtěžek opět věnuje místní Farní charitě, loni činil přes 11 000 korun, v prvním byl zhruba poloviční.

„My po dohodě s dárcem prostředky dál rozdělujeme sociálně slabým rodinám, se kterými pracujeme v rámci služeb. Platíme z toho například školní obědy, pobyty v přírodě, doplácíme lyžařský výcvik. Pamatuji se, že jsme přispěli rodině k pobytu dceři v lázních," uvedla Marcela Lysáčková, koordinátora projektů FCH Roudnice nad Labem.

Roudnická Farní charita má za sebou mikulášské nadílky v azylovém domě pro ženy a matky s dětmi, v nízkoprahovém zařízení pro rodiny s dětmi, kde rozdala na 50 balíčků. Potěšila i 54 obyvatel LDN a malé pacienty v dětském oddělení Podřipské nemocnice s poliklinikou. Ve svých zařízeních se nyní chystá na vánoční besídky. Dárky pro ni připravuje sběrné místo Rodinné centrum Havránek ve Veltrusech, a to v rámci akce Vánoční krabice od bot.