Stále delší a úmornější vlny veder, měnící města ve stěží obyvatelné výhně. Krajina sužovaná suchem nebo naopak přívalové deště a následné povodně. To jsou podle řady odborníků projevy probíhající změny klimatu.

Finálové projekty a hlasování veřejnosti najdete ZDE.

Obce a města na tuto situaci odpovídají opatřeními, která mají dopady zmírnit. Ta nejlepší hledá soutěž Adapterra Awards, pořádaná Nadací Partnerství.

Do finále se letos spolu s dvacítkou dalších dostala i úprava několika ulic v Roudnici nad Labem. „V průběhu několika let jsme realizovali několik rekonstrukčních projektů s obdobnou myšlenkou, díky které si jich všimla nejen Nadace Partnerství - Adapterra Awards. V rámci jednoho velkého projektu byly nejdříve řešeny ulice Školní, Stadická a Budovatelů za 27 milionů korun. Později Švermova za 13,5 milionu a lokalita náměstí 28. října za 8,7 milionu. Celková částka za realizaci všech oceňovaných projektů tak činí téměř 50 milionů korun,“ vypočítal Jan Vancl, mluvčí Městského úřadu Roudnice nad Labem.

Státní okresní archiv Louny. Autorem je ateliér Prostor 008 / Ondřej Hejda a Martin Rössler.
Nejen slavný Sky Bridge. O cenu architektů usilují i skvosty ze severu Čech

Podle Nadace Partnerství zdejší rekonstrukce názorně ukazují, že lze do městských ulic vměstnat auta, cyklisty, chodce, nová parkovací místa, stromy, trvalkové záhony i prvky zadržující dešťovou vodu. „V rekonstruovaných ulicích přibylo 100 nových stromů, 430 keřů, 6500 kusů trvalek a 400 cibulovin. Díky změně sklonu ulice tam vznikly dešťové záhony, které zachytávají vodu a postupně ji vsakují,“ uvádí.

„Vybrání realizace rekonstrukce ulic do finále soutěže je potvrzením, že jde o kvalitní projekt s přesahem do oblastí, které mají v době klimatických změn obrovský význam. Navíc dešťové záhony nejsou 'jen' funkční, ale také esteticky hodnotné a notně přispívají ke zlepšení stavu veřejných prostranství,“ reagoval roudnický místostarosta Richard Červený. „Mám radost také z toho, že byla již v našem městě prošlapána cesta a že příslušné odbory městského úřadu i politici vidí problematiku zelené a modré infrastruktury podobně. Při přípravě projektů již tedy víme, jakým směrem se ubírat,“ dodal.

Vizualizace nového obchodního centra u Litoměřic.
Nová obchodní zóna u Litoměřic: Otevřeme před příštími Vánoci, slibuje developer

Do letošního pátého ročníku Adapterra Awards se přihlásilo 115 projektů, což je nejvíce v historii soutěže. Roudnice je ve finálové 21 jediným zástupcem severních Čech.

Přírodě blízká protipovodňová ochrana v Dolním Újezdě na PardubickuPřírodě blízká protipovodňová ochrana v Dolním Újezdě na PardubickuZdroj: Nadace Partnerství – Adapterra Awards/Vojta HeroutAdaptace soutěží o pět hlavních cen. Čtyři v kategoriích Zastavěná území, Náš domov, Volná krajina a Pracovní prostředí vybírá porota složená z předních českých odborníků na adaptace. Cenu sympatie uděluje veřejnost v hlasování a výhrou bude 50 tisíc korun na rozvoj adaptačních opatření od partnera soutěže, společnosti Deloitte. Lidé mohou hlasovat do 15. října.

„Z letošních postupujících 21 finalistů je letos nejvíce, tedy dvanáct, těch krajinných. Tyto adaptace pomáhají udržet úrodnou a vlahou půdu, představují přírodě blízké způsoby protipovodňových a protierozních opatření nebo obnovu mokřadů a tůní. Dále postoupily čtyři budovy, čtyři veřejná prostranství a dokonce jedna společnost se svým výrobním postupem,“ shrnula letošní ročník koordinátorka soutěže Andrea Křivánková.

Rozhledna na vrchu Varhošť
Oblíbené rozhledně na vrchu Varhošť je padesát. Od Litoměřic dostala opravu

Každý z finálových projektů navštívil nejméně jeden porotce. Se všemi se potom osobně seznámili organizátoři soutěže. A i když je například u Roudnice uveden termín realizace na konci roku 2020, "kontrola" proběhla nedávno. „Záměrně o projektech píšeme až ve chvíli, kdy jsou již nějakou dobu v provozu a můžem tak posoudit jejich trvanlivost v čase. Tedy projekt popisujeme, stejně jako jsme jej fotili, ve stavu k červnu 2023,“ vysvětlila pro Deník.cz Eliška Vinklerová z Nadace Partnerství.

Vítězné projekty oznámí Nadace Partnerství na slavnostním vyhlášení spojeným s konferencí 1. listopadu v Praze.

Soutěž Adapterra Awards organizuje Nadace Partnerství, největší česká environmentální nadace, ve spolupráci s odborným garantem Integra Consulting. Obce, kraje, jednotlivci i organizace do ní přihlašují stavby, krajinné úpravy a inovace, které pomáhají postupně připravovat českou krajinu a města na změnu klimatu. Nejčastěji tak zvyšují odolnost vůči vlnám veder, suchu nebo dalším extrémním klimatickým jevům jako jsou vichřice či povodně.