Výjezd Deníku potvrdil mluvčí krajských hasičů Lukáš Marvan. Na člunu se hasiči snažili zjistit, odkud látka uniká. Podrobnější průzkum ukázal, že vytéká z výpusti čističky odpadních vod z areálu, kde sídlí i závod Lovochemie. Ten přitom stál před několika lety za úhynem stovek ryb znečištěnou odpadní vodou. Vedení se pak zavázalo, že přijme taková organizační a technická opatření, která by opakování podobné situace měla zamezit.

Na místo dorazil i měřící vůz hasičů z Ústí nad Labem, aby zajistil odběrem vzorky pro laboratoř. Poté profesionální hasiči z Lovosic a Litoměřic předali lokalitu závodním hasičům z Lovochemie, kteří postavili okolo výpustě nornou stěnu. Na místě byla přítomna i úřednice lovosického odboru životního prostředí a policie. Podle Karla Hanzelky, mluvčího koncernu Agrofert, pod nějž spadá i Lovochemie, tato společnost není původcem úniku neznámé látky do Labe. „Původcem je jiná společnost, která sídlí v areálu Lovochemie,“ dodal Hanzelka.

Ilustrační foto
Koronavirus je v Litoměřicích. Zjistili ho u lyžařky po návratu z Itálie

V areálu sídlí ještě společnost PREOL, která je také součást Agrofertu, a Glanzstoff – Bohemia. „Veškerou naši vodu pouštíme přes čističku odpadních vod Lovochemie, za to řádně platíme a oni mají povinnost to vyčistit,“ uvedl jednatel společnosti Glanzstoff – Bohemia Milan Grmela s tím, že o úniku látky do Labe má jen minimum informací a víc bude vědět v pondělí.

Vytékající látka podle Hanzelky sice měla zabarvit vodu, ale nebyla nebezpečná. Provedené testy neměly překročit žádné hodnoty u sledovaných veličin. „Podstatné je, že se únik včas podařilo zachytit a že nedošlo ke škodám na životním prostředí,“ doplnil mluvčí Agrofertu s tím, že věc prověřují příslušné státní orgány, kterým společnost poskytuje maximální součinnost.

Práškování Čmeláky na Litoměřicku
OBRAZEM: Do oblak. Zemědělci zapojili do prací na poli legendární Čmeláky