Příčinou úhynu je s největší pravděpodobností nedostatek kyslíku ve vodě, ryby se udusily. Stejně jako na témže místě v roce 2021. „Tehdy jsme přišli o asi 1300 kilogramů ryb, tedy naprostou většinu. Nyní doufáme, že to bude spíš méně. Jde o ryby, které jsme tam právě za poslední dva až tři roky vysadili,“ uvedl Jan Skalský, mluvčí Severočeského územního svazu Českého rybářského svazu.

Jako první uhynuli dravci. „Vidíme štiky, candáty…,“ popsal mluvčí a doplnil, že škody bude možné sečíst až za několik dnů, až vyplavou všechny uhynulé kusy.

Svaz ve středu 21. srpna vyhlásil dočasný zákaz rybolovu na revíru 06441131 Dlažkovice kvůli havarijnímu stavu kvality vody. Zákaz platí do odvolání.

K velkému úhynu došlo loni na konci srpna také na Havraním ostrově v Lovosicích. „Tam jsme přišli asi o deset tisíc kilogramů ryb,“ připomněl mluvčí Skalský. Také tam byl příčinou nedostatek kyslíku ve vodě.

To se děje zejména v případech, kdy je na dně silná vrstva sedimentu. Ten je zdrojem množství živin pro sinice, které se množí. „Největší problém nastává při ochlazení, kdy sinice hynou. Klesají ke dnu a jejich rozklad spotřebovává kyslík,“ vysvětlil mluvčí rybářů a dodal, že kritický nedostatek kyslíku ve vodě často přichází před rozedněním. Tedy než se opět spustí proces fotosyntézy.

Podobný proces probíhá například i při větším splachu materiálu do vody z polí.

Zbránit takové katastrofě je přitom podle rybářů téměř nemožné. Provzdušňování čerpadly je téměř bez efektu. „Jednak jsme obvykle na místech, kde není k dispozici elektřina a stejně by byly na nějakou větší nádrž potřeba desítky přístrojů,“ konstatoval Jan Skalský

Mohlo by vás zajímat: Bronzový Čupr hledal parkoviště. Pak potěšil Litoměřice

Atmosféra na setkání s Michalem Čuprem v Litoměřicích. | Video: DENÍK/Jaroslav Zeman