Podle rybářů, kteří denně uhynulé ryby odklízejí a odvážejí k likvidaci, stojí za problémem povrchové zaplísnění. Uvedl to jednatel Rybářství Doksy Libor Pitro.„Během zimy, kdy ryby hibernují a potřebují klid, byly rušeny vydrami, jež se v regionu v posledních letech rozšířily. To má za následek jejich celkové oslabení a jsou pak více náchylné k této nemoci,“ vysvětlil Pitro s tím, že oproti loňskému roku, kdy byly ztráty mnohem rozsáhlejší, jsou ty letošní na asi dvaceti procentech toho, co uhynulo loni. Navíc na jaře vysazená osádka zaplísněním netrpí.

Podle něj situaci zachránilo teplejší počasí. Na rozdíl od předešlého a podstatně chladnějšího května začaly totiž ryby dříve přijímat přirozenou potravu a tím získaly potřebnou odolnost. „Pokud je zima, ryby nepřijímají ani tu potravu, kterou jim předložíme,“ poznamenal Libor Pitro s tím, že ve středu 18. května ráno se byl na místě osobně podívat a sebral už jen několik málo uhynulých kusů. Domnívá se tedy, že rybí osádka má nejhorší za sebou a nic nenasvědčuje tomu, že četné úhyny budou pokračovat.

V Záluží v posledních letech vyrostla řada nových rodinných domů.
Nejmladší vesnicí na Litoměřicku je Záluží. V obci vyrostla řada nových domů

Město Úštěk, které provozuje hlavní písčitou pláž a sousední kemp, je s rybáři v kontaktu a situaci s nimi řeší. Starosta Jan Mazíni ujistil, že lidé z koupání na Chmelaři nemusejí mít strach. Infekce totiž na člověka přenosná není.

Kvalitu vody navíc během koupací sezóny pravidelně sledují odborníci. „Na základě naší objednávky odebírá vzorky Zdravotní ústav v Ústí nad Labem, který je akreditovanou laboratoří. Následně zpracuje rozbor vody, který pak krajská hygienická stanice zveřejňuje na svých stránkách,“ objasnil starosta a připomněl, že loni byla voda podle hodnocení vhodná ke koupání po celé léto.

Úštěcké jezero, které je ale ve skutečnosti rybníkem, zaujímá přibližně 67 hektarů. V jeho blízkém okolí je několik kempů, které řada lidí vyhledává na letní dovolenou. Současná vodní plocha s asi čtyři sta metrů dlouhou sypanou hrází byla vybudována v šedesátých letech. Jméno Chmelař odkazuje na tradici pěstování chmele v úštěcké oblasti.