Starostka Hana Limberková: Úpohlavy přidaly v kultuře

Statut samostatné obce mají Úpohlavy až od roku 1990, do té doby patřila obec pod MNV Čížkovice. Od roku 1992 se v obci mnoho měnilo. Budovy obecního úřadu, Myslivny a hostince Pod kaštanem, který obec provozuje, byly rekonstruovány. Opravena byla rovněž prodejna smíšeného zboží ve vlastnictví obce.

Veškeré elektrické, plynové a telefonní rozvody jsou již umístěny v zemi. Byla provedena také rekonstrukce kanalizace, upraveny chodníky a nově vybaveno dětské hřiště. K občanské vybavenosti patří i vodovod a opravená požární nádrž. V obci ordinuje vždy jednou za 14 dní lékař. Z bývalé budovy školy je nyní několik obecních bytů.

Co je v obci ještě potřeba dotáhnout do konce? Co zde chystají? Jak se daří životu obce? Na otázky Deníku odpovídala starostka Úpohlav Hana Limberková.

Co je vaší největší snahou v obci vylepšit nebo udržet?
Přáním zastupitelstva obce je, aby se obyvatelům všech věkových skupin v obci líbilo, cítili se zde spokojeně. V posledních letech se domy v obci opravují, což dává zpětnou vazbu, že jsou občané v obci spokojeni a chtějí zde bydlet. Všichni se snaží udržovat zeleň, květinou výzdobu a čistotu u svého domu. Obec udržuje veřejnou zeleň za finanční podpory úřadu práce.

Mezi občany jsou velmi populární výlety a pak společenské akce přímo v obci, jaké?
Ano, obec zaznamenala rozmach v kulturní oblasti. V letošním roce se vydařilo několik akcí. Jednou z nich, které se zúčastnilo 84 lidí z obce, je nás 253 - jenom pro srovnání, byl výlet lodí Porta Bohemica. Do Úpohlav jsme se pak vraceli výletním vláčkem, který jel celkem tuto trasu 2x. Tímto bych chtěla poděkovat majiteli za takto prožité jedno odpoledne. Svezli se všichni, od miminek po seniory. Našich akcí se zúčastňují jak děti, rodiče, tak i jejich babičky a dědečkové. Život na vesnici je založen na společném žití a komunikaci. Z dalších akcí připomenu výlet do pražské ZOO, muzikál a divadlo. Konal se zde sraz motorkářů, kde vystupovaly mažoretky z Libochovic, bylo to velice pěkné, děkujeme organizátorům. Pro zájem o něj a oblíbenost i v okolí ho rádi opět pomůžeme uspořádat. Ke konci roku jsme také pořádali pro děti zábavně -preventivní program, kde byl přítomen i strážník Městské policie z Třebenic.

Jaký sport zde provozují vaši občané a který je nejpopulárnější?
Žijeme zde sportovně hlavně díky fotbalovému klubu a zapáleným fanouškům, kteří dědí tuto zájmovou činnost z generace na generaci. Obec má podanou žádost o další úpravy okolo fotbalového a dětského hřiště. V současné době jsme obdrželi dotaci ve výši 300.000,-Kč na vybavení a rozšíření dětského hřiště. Tím chceme potěšit malé děti a jejich maminky. Na druhou stranu, doufáme, že nedojde k jeho poničení. A také, jaká by to byla obec, kdyby zde nebyli myslivci. Myslivecké sdružení Úpohlavy - Čížkovice se také podílí na dění v obci. Počet členů je menší než u sportovců, ale pokud se v obci pořádá Dětský den, tak se podílí na jeho organizaci.

Jaké služby zde provozuje sama obec?
Domnívám se, že jsme asi jediná obec, která provozuje prodejnu potravin a hospodu, kde se v sále, který se snažíme udržovat aby byl funkční, pořádají tradiční myslivecké a sportovní plesy, zábavy, tradiční setkání seniorů, maškarní a mikulášské akce pro děti. Sál je dále využíván ke konání rodinných oslav a v posledních letech zde byly i 2 svatby. Pořádáme také vítání občánků, které je pro každého starostu příjemnou událostí, neboť se vítá další občan obce. V příštím roce se určitě budou konat setkání rodáků a další zajímavé akce.

Blíží se konec roku, je čas na vyslovení snů a přání, ale i rekapitulování. Co byste vzkázala vy jako starostka svým občanům?
Chtěla bych nejprve poděkovat celému zastupitelstvu, občanům obce a zájmovým sdružením za jejich kvalitní činnost. Až se příští rok lidé z obce sejdou u vánočního stromečku na návsi, tak je bude vítat nové zastupitelstvo a určitě bude jeho přáním, aby se lidem v tak malé vesničce líbilo, žilo spokojeně, aby obec vždy nabídla dle svých možností vyžití pro všechny, přivítala další nové občánky a obyvatele obce. Nejsem rodačka, ale dětství jsem prožila na vesnici. Určitě se vše nedá slovem popsat, musí se to prožít a obyvatelé Vám sami určitě sdělí, jak se jím v Úpohlavech žije a líbí. Přeji všem obyvatelům hodně zdraví a spokojenosti v jejich bydlišti.


Úpohlavští si popřejí společně u vánočního stromu

Oblíbená a navštěvovaná akce se uskuteční koncem týdne v Úpohlavech. „Čeká nás setkání u vánočního stromečku na návsi, kde nám děti zpívají koledy, voní svařák, k tomu oblíbený guláš, jitrnice a tlačenka, lidé si přejí vánoční pohodu, štěstí, zdraví a spokojenost do dalšího roku,“ přiblížila starostka Úpohlav Hana Limberková. Jak dále uvedla, tato tradice v obci existuje již několik let. „Druhým rokem máme v obci postavený a osvícený betlém, který vánoční atmosféru umocní,“ dodala starostka.


Úpohlavy jsou mimo jiné archeologickým nalezištěm

Úpohlavy leží na pravém břehu Modly v Hazmburské tabuli 3 km od Třebenic. První zmínka o obci pochází z r. 1227, ves byla stejně jako Třebenice a Chodovlice zbožím kláštera svatého Jiří na Pražském hradě.

Archeologické nálezy naznačují, že zde sídlili lidé i v dávných dobách. Koncem 18. století patřila ves k čížkovickému panství a bylo zde 46 domů, v 1. polovině 19. století o 5 méně, což bylo pravděpodobně způsobeno ve válkách s Pruskem. Obyvatelstvo bylo vždy převážně české. Farou přísluší obec odpradávna k Třebenicím.

V roce 1890 byl v obci zřízen Sbor dobrovolných hasičů, v roce 1895 odbor Národní Jednoty Severočeské, v roce 1900 „Spořitelní a záložní spolek“ a po válce v roce 1919 založena tělovýchovná jednota „Sokol“.

V roce 1922 byl odhalen pomník devatenácti padlým v I. světové válce, téhož roku byla obec elektrifikována. V obci byla prosperující cihelna.

Jitka Zunová