Městečko Třebenice vzkvétá. Zdejší úřad má velké plány

Na jihovýchodním okraji Českého středohoří při silnici mezi Lovosicemi a Mostem leží malé město Třebenice. Jeho historie sahá až k počátkům Českého státu. Traduje se, že právě tudy projížděla kdysi kněžna Libuše na svých cestách za Přemyslem Oráčem do Stadic.

V Třebenicích a jejich osmi místních částech – Kocourově, Kololeči, Lhotě, Lipé, Medvědicích, Mrsklesích, Sutomi a Teplé žije kolem osmnácti set obyvatel. Starostou je tu od roku 2002 Václav Vobořil.

Jaká je populace v Třebenicích? Směřují do takto malého a klidného městečka lidé za bydlením?
Počet obyvatel nám za poslední dva roky stoupl asi o stovku. Bylo tu postaveno asi 20 rodinných domů. V místních částech je trvale bydlících obyvatel méně, jezdí sem ale mnoho chalupářů.

Co svým obyvatelům Třebenice nabízí?
Máme tu úplnou základní školu od 1. do 9. třídy, do které dojíždějí děti z 22 obcí. Dále je tu mateřská škola, zdravotní středisko, lékárna, pošta, obchody. Velmi dobrá je i dopravní obslužnost. Je tu blízko na dálnici a také tu jezdí mnoho autobusových spojů.

Vadí vám, že byla zrušena železniční trať přes Třebenice? V létě tu jezdí historický vláček Hurvínek. Chcete ji zase obnovit?
Trať stále funguje, ale pouze pro příležitostnou nákladní dopravu. Osobní spoje byly nahrazeny autobusy. Většina lidí je spokojena, protože nemusí jít na nádraží. Je to pro ně pohodlnější.

Co si lidé v Třebenicích chválí? Co se vám za poslední roky podařilo zlepšit?
Je toho více. Naše snahy vycházejí vždy z potřeb, ale je to samozřejmě i o penězích. Usilujeme o dotace a některé věci financujeme sami. V roce 2007 jsme na vlastní náklady vybudovali tělocvičnu u ZŠ, která je široce využívána nejen žáky, ale i občany města a okolních obcí. Loni jsme s podporou Nadace ČEZ vybudovali vícegenerační dětské hřiště s pískovištěm, herními prvky a skateboardovou dráhou. Letos byl instalován nový bezdrátový rozhlas do všech místních částí. Je napojen i na dispčink HZS, který jím v případě potřeby povolává naši požární jednotku SDH. Soustřeďujeme se také na rekonstrukci ulic. Budujeme chodníky, opravujeme komunikace, měníme pouliční osvětlení. Z dotací jsme opravili morový sloup na Paříkově náměstí a zchátralou kapli v Kocourově.

Jaké máte plány do budoucna?
Potřebovali bychom aktualizovat územní plán. Poslední znění z roku 1994 totiž omezuje výstavbu na území města a je již nevyhovující. Je to ale investice řádově kolem milionu korun a nedaří se nám na ni získat dotace, protože na ně není vypsán žádný pro nás vhodný program. Chtěli bychom také rekonstruovat dům č.p. 2 na ubytovací zařízení, opravit a zateplit mateřskou školu. V nejbližší budoucnosti plánujeme rekonstrukci obou náměstí a Muzea českého granátu. Na tu už máme připravený projekt a čekáme na vypsání termínu pro podání žádostí o dotace. Doufáme, že se nám je podaří získat.


Raritou Třebenic je úspěšná jednočlenná městská policie

Městská policie, jakou jen tak někdo nemá, funguje již čtyři roky v Třebenicích. Ulicemi tu prochází všehošudy jeden strážník, přesto tu rapidně klesla kriminalita.

Čestná medaile

Třebenický policista Tomáš Rotbauer sklízí úspěch mezi občany, u městského úřadu, ale i v řadách svých kolegů – policistů.

O tom, že je skutečně mužem na svém místě, svědčí i fakt, že 15.října převzal medaili policejního prezidenta. Ocenění získal za odpovědný a aktivní přístup ve svém povolání a mimořádně vysoký počet zadržených celostátně hledaných osob, řidičů bez řidičského oprávnění a dalších delikventů.
„Nesmírně si tohoto ocenění vážím, jsem poctěn,“ řekl Tomáš Rotbauer Deníku po získání medaile. Dále přiznal, že tato práce je pro něj splněným životním snem.

Obdiv k letcům RAF

Kromě čestných a slušných lidí si Tomáš Rotbauer váží také válečných hrdinů. Jeho největšími vzory jsou čeští letci, kteří sloužili u RAF během II. světové války. Snaží se proto, aby měli důstojnou památku a usiluje o budování pamětních desek letcům.


Obyvatelé Třebenic žijí aktivně

Život obyvatel Třebenic a jejich místních částí je poměrně pestrý. Mnozí z nich totiž nečekají, co jim město naservíruje a organizují si vlastní zábavu.
Funguje tu řada občanských sdružení a zájmových spolků, zaměřených na všechny věkové skupiny obyvatel. Město jejich snahu podporuje.

OS Český granát se zabývá historií Třebenicka, v loňském roce opravil parčík u rybníka, letos připravuje naučnou stezku po okolí.

Velmi aktivní a užitečný je i SDH Třebenice, který má dvacetičlenou jednotku požární ochrany. Muži z Třebenické JPOIII jsou prakticky neustále v pohotovosti a často vyjíždějí pomáhat profesionálním hasičům k požárům. Kromě toho se sbor věnuje také práci s mládeží a pořádá vlastní zábavy.

Výchovou dětí se zabývá i Včelařská organizace Třebenice, která vede včelařský kroužek.

Aktivní v oblasti sportu a péči o mládež je sportovní klub Sokol Třebenice. Má oddíly kopané, tenisu, volejbalu a nohejbalu. Od letošního roku fotbalisté dokonce založili družstvo nejmenších – přípravku.

Dále tu působí Oddíl stolního tenisu Třebenice, který také využívá tělocvičnu. Starší občané z města mají také svůj vlastní spolek. Je jím Senior klub Třebenice. Senioři se scházejí v prostorách v bývalém kině. Spolu pořádají zajímavé přednášky a kulturní výlety do divadel apod.

Nelze zapomenout ani na spolek Třebenické ženy, který organizuje kondiční cvičení pro ženy a podílí se na všech kulturních akcích ve městě.

Obyvatelé místních částí také nezůstávají stranou. Kololečtí občané mají vlastní Osadní výbor Kololeč, který organizuje zdejší akce a hájí zájmy obce na politické půdě města Třebenic.

S městským úřadem dobře komunikují také obyvatelé Sutomi. Kromě toho tu již několik let funguje spolek chalupářů a místních usedlíků Sutomská republika. Ta se většinou soustřeďuje na recesi či legraci. V Sutomi tak pořádají zvláštní prvomájové průvody, srpnové oslavy konce roku a další humorné akce.

Třebenický vánoční jarmark proběhne o první adventní neděli

Paříkovo náměstí v Třebenicích ožije 28.listopadu ve 14 hodin vánoční atmosférou. Bude se tu konat tradiční Vánoční jarmark. Na této kulturní akci, oblíbené lidmi z Třebenic i okolí, nebudou chybět prodejní stánky ani zajímavý program. Návštěvníci se mohou pobavit zpěvem Třebenických žen, prohlédnout si výrobky žáků základní a mateřské školy. Na přípravě programu se podílí i spolky z okolních obcí. Letos tu vystoupí například Vchynické škatule, děti z Dětského domova Dlažkovice, kapela Pustajka či skupina WarmStreet.


Plány na rekonstrukci třebenických náměstí a muzea jsou již hotovy

Zastupitelé města Třebenice plánují oživení náměstí a rekonstrukci Muzea Českého granátu. Rozsáhlý projekt „Budování atraktivity a infrastruktury města Třebenice s dominantou Muzea Českého granátu“ má již město hotový a nyní čeká na vypsání termínu k podání žádosti o dotace.

„Dotace budeme žádat z Regionálního operačního programu SZ pro udržitelný rozvoj cestovního ruchu. Podaří–li se nám je získat, měl by být projekt realizován v letech 2010 – 2011,“ upřesňuje starosta města Václav Vobořil.

Plány na rekonstrukci náměstí byly během posledního měsíce částečně změněny. „Vyvěsili jsme projekt na úřední desce a rozhlasem vyzvali občany k podání připomínek. Sešlo se jich kolem stovky a některé návrhy byly do projektu zapracovány,“ říká starosta.

Obsahem projektu je úprava cest, zeleně a parkovacích míst na Paříkově i Havlíčkově náměstí a kompletní rekonstrukce muzea. Na návrh občanů byl z plánu odstraněn prosklený altán na Havlíčkově náměstí a šikmá stání pro automobily u základní školy.


Třebenickým pokladem je bohatá historie města a okolí

Město Třebenice je výjimečné především svou bohatou historií a příhodnou polohou v bohaté a úrodné oblasti. Díky tomu disponuje nemalým kulturním bohatstvím. Prvenství jistě patří českému granátu, který se v okolí Třebenic odedávna těží a je mu věnována expozice zdejšího muzea. Na české klenoty se sem jezdí dívat turisté z celého světa. Mezi jinými jsou tu vystavovány vzácné šperky třebívlické baronky Ulriky von Levetzow.

„Všechno bohatství po baronce dnes bohužel náleží městu Most, které je získalo do svého vlastnictví od barončina dědice, který všechen tento majetek prohýřil v kartách,“ vypráví starosta města Václav Vobořil.

Co ale Třebenicím právem náleží je unikátní kniha Třebenický kancionál. „Je to jedinečná historická památka. Tento zpěvník Matouše Ornyse z Lindperka váží 36 kg a je vyroben z 460 ovčích kůží. Musí se uchovávat ve stálé vlhkosti, proto ho vystavujeme jen výjimečně,“ říká starosta.