Mšené – lázně těží nejen z historického lázeňského areálu

Mšené – lázně – Mšené – lázně, romantická obec rozprostírající se na samém okraji litoměřického okresu v údolí Mšenského potoka je známa především svým lázeňstvím. Nejstarší dochované historické prameny jsou z roku 1262. V posledních letech obec postupně dostává nový kabát v podobě opravených domů i komunikací. Na otázky Deníku odpovídal dlouholetý starosta obce Josef Bíža.

Kdy zaznamenala obec největší rozmach?
Před 1. světovou válkou zde žila rodina Tomanova, která byla největším akcionářem. Vlastnila lázně, cukrovar a hodně pozemků. Té se dá přiřknout největší zásluha o rozvoj obce Mšené-lázně. V současné době má obec 5 místních částí: Mšené-lázně, Ředhošť s osadou Loucká, Ječovice s osadou Bohdal, Podbradec a Brníkov. Nesmíme ještě zapomenout na již dávné spojení s Podolem a Vrbicí.

Jakým přínosem je pro vaši obec lázeňský provoz?
Lázně jsou největším zaměstnavatelem. Pracuje zde až 250 místních občanů. Jejich mottem je: Oáza klidu nedaleko Prahy. Areál navazuje na obecní pozemky s přírodním koupalištěm a příměstskými lesy, kde bychom chtěli v budoucnu mít areál s pěti rybníky, cestami a přírodním sezením.

Na co nás můžete do vaší obce pozvat, kromě lázní?
Máme zde památné lípy, jejich věk se odhaduje na 300 let, našly se zde zkameněliny v opuce a máme unikátní pískovcový lom. V roce 1825 byl z tohoto pískovce postaven mšenský most a vozil se na Chrám svatého Víta, pak byl provoz na několik let zastaven. Těžba byla opět obnovena před 10 lety. Vrchní asi 10 metrová část je tzv. sladkovodní, ta se právě těží a vespod je část z mořské vody. Tento materiál se již rozpadá, je tedy netěžitelný, ale je důkazem, že i k nám zasahovala mořská voda. Jezdí se zde IMMBA - Mistrovství Evropy amatérů v sidecarcrossu a 4x ročně s letitou tradicí závody Hop -Trop. Jsme známi živými betlémy a hlavně trhy v Ředhošti, které se konají od první neděle v březnu do té těsně před Vánocemi, navštěvuje je až 10tis. lidí.

Vraťme se k lázeňství. Prameny léčivých podzemních vod v blízkosti obce jsou známy od pradávna. V polovině 18. století byla voda vyvěrající v blízkosti myslivny u panské bažantnice - už není?
Ne, již se nepoužívají, přestaly vyvěrat. Jedná se o hydro-uhličitou vodu, která osvěžuje tělo svým okysličováním a blahodárně působí i na žaludek. Lázně jsou známé nyní hlavně rašelinou, jejíž ložisko se opět otevřelo v roce 1998 na rozhraní obcí Mšené-lázní a Vrbky.

Co se tedy léčí přímo v místních lázních? A čím se ještě mohou pochlubit?
Lázně byly založeny v roce 1796. Léčí se zde úspěšně nemoci pohybového ústrojí, záněty nervů, pooperační stavy, onemocnění páteře a jiné. Vyhlášenými léčebnými prostředky jsou především známé bylinné koupele, elektroléčba, parafín, akupunktura, plynové injekce a další. Celý areál je památkově chráněn i s jeho určitě známými historickými objekty. Nejznámější z nich je bezesporu jedinečné dílo architekta Jana Letzela, tzv. Dvorana (postavena r. 1905) – cenná secesní stavba. Slouží jako jídelna, kuchyň a kavárna. Ostatní lázeňské domy nesou názvy: Říp – hlavní lázeňská budova z r. 1797, Praděd (1797), Slovanka (18. století, přestavba r. 1903), Kyselka (1907), Vítkov (1913), Blaník (1995-9).

close zoom_in Máte zde nějakého rodáka, na kterého můžete být hrdí, nebo bydlel zde někdo významný?
Rodákem osady Loucká byl český malíř Antonín Hudeček. Narodil se zde 14. 1. 1872. Doceňovány jsou nyní jeho symbolistické a impresivní tendence z přelomu 19. a 20. století. A vychován tu byl známý fotbalista Aleš Pikl. Je to český fotbalový záložník. Začínal ve Mšeném - lázních, prošel mládežnickými kluby Roudnice a Blšan, pak působil v Ostravě, Teplicích, na Žižkově i v řeckém Niki Volos, ve Zlíně a s roudnickým koučem Ščastným v Mostě, později se dostal do Sparty Krč.

Jak se zde žije občanům, nechybí jim zde nějaké služby?
Zeptejte se jich. Mně osobně zde nechybí vůbec nic. Máme dokonce i 3 knihovny. O volnočasové aktivity se stará nejen TJ Sokol Čechie Mšené - lázně s fotbalem, florbalem a volejbalem, mimochodem mají nové kabiny za 7,5 mil. Kč, ale i Svaz invalidů. Ten pořádá velmi vyhledávané výlety po okolí, navazuje tím na tradici rodinných výletů s dětmi. Máme zde pekárnu, truhlárnu, výrobu oken, zámečnictví, opravnu aut, instalatéry, elektrikáře a dokonce i likérku. Ubylo už zemědělství. Zůstala jen rostlinná výroba a ta je hodně mechanizovaná.

Co do budoucna? Vaše plány a třeba i přání a sny.
Staví zde SVS, a. s. novou čistírnu odpadních vod. Připravujeme územní plán, ve kterém bude dostatek míst pro výstavbu nových rodinných domů. Chtěli bychom nový sportovní areál. Ozvala se nám slovenská firma, že by zde chtěla stavět rezidence pro seniory, což je velmi zajímavé, ovšem jak to dopadne, se uvidí časem, jednání jsou v začátcích a nemusí dopadnout. Mezi má přání a sny patří podpora rozvoje lázní a navazovat na jejich motto. Vytvořit přírodní areál v Močidelském údolí, který volně naváže na lázeňská místa a bude pro všechny volně přístupný. Dále si přeji, aby se lidé sžili s regionem, byli hrdi na svoji obec.


Na památkově chráněné budově Špejcharu opravili střechu

Památkově chráněná budova Špejcharu ve Mšeném – lázních se dočkala nové střechy. Na budově ji nechala vybudovat na vlastní náklady obec. „Budovu jsme získali darem od majitelů v loňském roce. Jinak většinu historických budov vlastní Lázně Mšené. Musím podotknout, že mnohdy jsou novější budovy v horším stavu než ty historické, údržba je obtížná. Vše záleží na dotacích, které se nám podaří získat,“ říká starosta Mšeného – lázní Josef Bíža.


Historická škola se ve Mšeném – lázních proměnila v moderní budovu

Zásadní změny se v uplynulých letech dočkali žáci Mšensko – lázeňské základní školy. Budova, která byla postavena v roce 1894 totiž prošla kompletní rekonstrukcí. „V roce 1998 se rozhodlo, vzhledem ke stáří budovy, že bude provedena celková rekonstrukce . Nejúpornější bylo opět shánění financí. Škola byla slavnostně otevřena v srpnu roku 2007. Jedná se o úplně jinou školu. Má 10 tříd s max. počtem 30 žáků. Je vybavena zcela moderně,“ přiblížil Josef Bíža, starosta Mšeného – lázní.

„Dá se říci, že hlavními financemi byly dotace od Ministerstva financí ČR, tedy od daňových poplatníků, jednalo se o 55 milionů Kč a 18 milionů Kč ještě zaplatila obec,“ dodal starosta. Největší zajímavostí je suchá zahrada umístěna na střeše nad vchodem do školy. Součástí školy je i školka, která má tři oddělení a sídlí v sousední budově. „Teď 17. prosince začínáme s územním řízením, kdy bychom rádi školku přistavěli ke škole, a měly by být obě budovy průchozí, aby si malé děti na základní školu zvykaly, aby se jim pak nechtělo dojíždět do vzdálenější Roudnice, což je nyní stále ještě naším problémem,“ uzavřel Josef Bíža.


Místní děti již dárek dostaly – nové hřiště

První letošní dárek v podobě nového hřiště dostaly v závěru minulého týdne mšensko – lázeňské děti. Na jeho slavnostní otevření navazoval doprovodný program. Rodiče s dětmi přihlíželi rozsvícení vánočního stromku a Mikuláš rozdával těm nejmenším návštěvníkům mikulášskou nadílku. Na výstavbu hřiště věnovala Nadace ČEZ částku 1 milion korun, obec se na projektu podílela částkou 500 tisíc korun.

Množství atrakcí

Součástí hřiště je lanovka, provazová pyramida, horolezecké stěny, houpačky, sestava se skluzavkou a houpací most. Hřiště se nachází v centru obce, u lázeňského parku a poblíž mateřské a základní školy. „Díky této poloze je hřiště dobře dostupné všem rodinám s dětmi v okolí,“ uvedla Soňa Holingerová Hendrychová, mluvčí Skupiny ČEZ pro severní Čechy.

První v obci

„Jedná se o vůbec první dětské hřiště v naší obci, které je určeno pro děti od 3 do 15 let. Využívat jej mohou děti z blízké mateřské školy i školáci o přestávkách a po vyučování,“ říká starosta obce Josef Bíža. Na dětské hřiště bude navazovat nově vybudovaný park a tento prostor se podle starosty stane místem příjemného posezení nejen pro rodiče s dětmi, ale i pro návštěvníky obce a lázní. Celkové náklady na realizaci hřiště dosáhly výše 1 500 000 korun, z toho náklady na herní prvky činily 1 297 964 korun a náklady na zemní práce, lavičky, koše a oplocení přesáhly částku 200 tisíc korun.

Jitka Zunová, Michal Závada