O její nejbližší budoucnosti a také o blížící se Řipské pouti, kterou navštěvují každoročně lidé z celé republiky, hovořil starosta Josef Tachecí.

Obec má v plánu do budoucna celkem čtrnáct projektů

Obec Krabčice tvoří tři obce – Krabčice, Rovné a Vesce, které mají společný obecní úřad. Ten má sídlo v Rovném č. p. 67. Prý se chystá jeho rekonstrukce?
Ano, jde o v pořadí druhý ze čtrnácti projektů, které chceme realizovat. Měla by vzniknout přístavba do dvora a stávající prostory se budou upravovat a rozšiřovat. A to včetně knihovny. V plánu je vytvoření klubovny pro mládež a vybudování parkoviště ve dvoře. Vše má stát celkem 10 milionů 300 tisíc korun.

A ten první projekt?
Z Regionálního operačního programu jsme získali dotaci na parkoviště pro návštěvníky hory Říp. Pod ní se během víkendových dnů objevuje na 200 aut. Z celkových nákladů ve výši 13 milionů korun jde z obecního rozpočtu jeden milion. Parkoviště bude hotové do konce května.

Řada obcí, jak se mění potřeby k jejímu rozvoji, přistupuje ke změně územního plánu. Jak je to u vás?
Na změně územního plánu pracujeme. Protože nechceme, aby obec byla závislá jen na běžných výnosech, rádi bychom tu měli fotovoltaickou elektrárnu. Při podání žádosti o dotaci na ministerstvo životního prostředí musíme počítat se získáním 20 procent z pořizovacích nákladů. Dohromady jde o 45 milionů korun.

Řipská pouť je doslova za dveřmi. Bude letos v něčem jiná než v minulých letech?
Hlavní program se odehrával ještě předloni před alejí k Řípu a měli jsme negativní reakce. Označení, poutač nebyl ideální a spousta návštěvníků šla až nahoru. Loni probíhal v režii letiště v Roudnici Paracountry festival. Lepší je to ale pro diváky dole a domy zároveň odstiňují hluk. Nyní máme přichystán lepší program. Obec pořádá Řipskou pouť ve vlastní režii. Snažili jsme se také lépe vytýčit přístupové trasy. Na pouti bude spousta atrakcí pro děti a dospělé, budeme tu mít i vojenskou historickou jednotku, která rozbije své ležení naproti jevišti. K dispozici bude pro motoristy najednou 3 800 parkovacích míst. Další návštěvníci přijedou kyvadlovou autobusovou dopravou z Roudnice nad Labem a na trati Zlonice – Vraňany pojede historický vlak.

Řipská pouť 2009: Dáda Patrasová, ZZ Top Revival i Blue Effect

Letošní Řipská pouť nabídne opět zajímavý doprovodný program. Akce, jejíž pořadatelem je opět obec Krabčice, začíná oficiálně v pátek a končí v neděli odpoledne. Letošní ročník čekají některé novinky. Předně to bude velké pódium, na kterém se odehrají hudební vystoupení v průběhu soboty a neděle.

Nejmenší návštěvníky jistě potěší pásmo pohádek v dopoledních hodinách. V sobotu v poledne zazní bubenická show brazilských rytmů v podání známého souboru Tam Tam Batucada.

Děti se krátce po poledni mohou těšit na Mini Disco Show Dády Patrasové a poté si společně budou moci zazpívat se skupinou Maxim Turbulenc. V průběhu odpoledne vystoupí několik kapel různých žánrů, například punk-rocková skupina Rybičky 48. K vidění bude i revival slavné blues-rockové kapely ZZ TOP a večer zakončí svižný hard rock and roll v podání libereckých Nobody Knows.

Hitem nedělního odpoledne bude legendární skupina Blue Effect v čele s jedním z nejlepších českých kytaristů Radimem Hladíkem. Veškerý kulturní doprovodný program je volně přístupný všem návštěvníkům pouti s platnou vstupenkou v hodnotě 30 Kč (děti do 125 cm zdarma).

Pro hudební nadšence je určen páteční večer, kdy proběhne v Hostinci pod Řípem pouťová rocková zábava. Na ní se představí bigbeatová skupina Maršál Bazén a poté již Vláďa Veselý spustí největší hity 60.-80. let výhradně z vinylových gramodesek s využitím hi-end zvukové aparatury.

Po skončení akce (02.00) bude přistaven autobus k rozvozu návštěvníků. Mimo klasických pouťových atrakcí si zájemci budou moci vyzkoušet outdoorový adrenalinový park s lanovými překážkami či si zaskákat na trampolínách.

Anketa v Krabčicích: Myslíte si, že má konání Řipské pouti přínos pro obce Rovné a Krabčice?

Jaroslav Kutil, 64 let, Rovné: Určitě má. Příjmy z parkoviště pomáhájí s financováním například místním sportovcům a myslivcům.

Tereza Žeberová, 20 let, Rovné: Všechny složky v obci z toho něco mají. Sportovci, myslivci, zemědělci a také obec. Je to velký finanční přínos.

Marcela Brožová, 32 let, Rovné: Z finanční stránky to nedokážu posoudit, protože se o to nezajímám. Přínos to ale má, protože se o obci více ví.

Alena Chadimová, 57 let, Krabčice: Určitě má pro obec konání Řipské pouti velký přínos. Přináší do obce nemalé finance.

Jarmila Šimáčková, 46 let, Rovné: Pro obec má Řipská pouť velký přínos. Hodně věcí, třeba chodníky, tu je opravených. Bez pouti by to asi tak nebylo.

Lenka Fliťarová, 20 let, Bohušovice nad Ohří: V Krabčicích jen pracuji, ale posoudit to mohu. Konání Řipské pouti je pro obce přínosné finančně i turisticky.

Návštěvníci Řipské pouti pomáhají fotbalu v Krabčicích

Rozvoji fotbalu v Krabčicích pomáhá Řipská pouť, ne kterou v současné době v obci vrcholí přípravy. Zdejší fotbalisté mají totiž na starost část parkovacích ploch pro návštěvníky, kteří na akci dorazí autem. Zisk z této činnosti pak skončí v klubové pokladně Tělovýchovné jednoty Podřipan Rovné. „Peníze, které vyděláme na parkovném, nám v hospodaření velice pomáhají, máme několik mužstev a činnost celého klubu je nákladná,“ vysvětluje Zdeněk Fengl z Tělovýchovné jednoty Podřipan Rovné.

Výběrčí službu za parkovné budou členové jednoty vykonávat během pouti na pozemku za fotbalovým hřištěm, kde zaparkuje několik stovek automobilů. Zdeněk Fengl si také pochvaluje spolupráci klubu a obce Krabčice. Ta totiž v nedávné době nechala opravit prostor před kabinami na fotbalovém hřišti. Již na podzim provedla obec výsadbu javorů okolo fotbalového hřiště.

Měsíc po skončení Řipské se pod horou na tři dny usídlí Eva a Vašek

Měsíc po skončení Řipské pouti se pod horou uskuteční mimořádná třídenní akce. Od 29. do 31. 5. zde bude vždy od 13 hodin probíhat koncert, jehož hlavní hvězdou bude duo Eva a Vašek. Konec akce plánují pořadatelé na každý ze tří dnů na 17. hodinu. V programu dále vystoupí například Moravanka Jana Slabáka, Honza Nedvěd, Davide Mattioli, František Ringo Čech, nebo Hudci, kteří zahrají cimbálovou muziku. Vstupné pořadatelé určili ve výši 250 korun.

Školu a mateřinku chtějí Krabčičtí udržet

Udržet v provozu základní školu i mateřskou školu chtějí i nadále v Krabčicích. „V minulých letech zde obec investovala zhruba tři a půl milionu korun. Rozhodně se tedy školu a mateřinku nechystáme uzavřít, i když jsou náklady vysoké,“ uvedl Josef Tachecí, starosta Krabčic.

Jak informovala Libuše Fialová, ředitelka školy i školky, opravena byla například sociální zařízení, nově přibyla školní družina, ředitelna v podkroví, do tříd, kde dosud chyběla, byla zavedena voda a podobně.

„Na těchto investicích mělo velkou zásluhu také minulé zastupitelstvo obce,“ říká ředitelka. Krabčická škola i školka se v současné době nepotýká s nedostatkem nebo nadbytkem žáků. „Ve škole máme 27 žáků, ve školce 25, což je optimální počet,“ dodala Libuše Fialová.