Dynamicky rozvíjející se Hoštku čeká skvělá budoucnost

Hoštka, jedno z nejmenších měst na Litoměřicku, vchází v posledních letech do širšího povědomí nejen svým dynamickým rozvojem, ale také jako úspěšný příjemce dotací, které zlepšují životní úroveň pro obyvatele a pomáhají v přilákání nových mladých rodin. V čele města působí již dvacet let Anna Podpěrová, nejprve jako starostka, v současné době zastává post místostarostky.

V posledních letech se v Hoštce podařilo připravit desítky stavebních parcel. Kolik má v současné době město obyvatel a jak se vyvíjí demografická křivka?
Hoštka je nejen krásná, ale i mladá. U nás je nebývalé množství mladých rodin. Nyní máme necelých 1700 obyvatel. Zrovna v prosinci se nám přihlašuje dalších dvanáct rodin. Připravili jsme infrastrukturu pro výstavbu bytových i rodinných domů, díky tomu se k nám přistěhovalo zhruba 150 mladých rodin. Proto se počet obyvatel od listopadu 1989 velice zvýšil. Z 1100 na zatím 1700.

Co se ve městě pozitivně změnilo a co je naopak ještě potřeba zlepšit?
Hoštka má slavnou minulost, dynamickou přítomnost a skvělou budoucnost. Máme vynikající složení obyvatelstva, dostatek mladých lidí, kteří mají velký zájem o dění ve městě. Hoštka byla na začátku devadesátých let dosti zdevastovaná. Začali jsme s koncepcí rozvoje. Cílem bylo to, že Hoštka má být dobrým místem pro život. Okolo je spousta průmyslu a dopravně jsme na tom také dobře, lidé tedy mají, kde hledat práci a jak se tam dostat.

Dlouhodobě koncepčně budujeme inženýrské sítě a byty. Věnujeme se také životnímu prostředí. Máme zde několik rybníčků vybudovaných v posledních 10 – 15 letech a 20 hektarů lesa. Úspěšně se nám daří žádat o dotace. Například letos máme rozpočet 52 milionů korun. Je jasné, že to nejsou jen naše příjmy, velkou roli hrají dotace. Například v letošním roce opravujeme historický dům na náměstí, kde vzniknou další byty.

Měli jsme tu spoustu zanedbaných zemědělských objektů. Ty se postupně daří přebudovávat. Příkladem je Lindův dvůr, kde na místě starých garáží vzniklo 14 bytů, restaurace a hotel. Vše brzy doplní velké množství zeleně. Tento rozvoj se snažíme udržet i ve vesničkách, které k nám patří. Například teď probíhá zpracování dotace na velice pěknou malešovskou náves. Nepodařilo se nám zatím sehnat dětského lékaře. Stále čekáme a hledáme. Máme připravenou krásnou novou ordinaci a služební byt.

Jak se daří turistickému ruchu na který se v posledních letech také zaměřujete?
Máme tu nový hotel, který vznikl ze zchátralé budovy jednoty a daří se mu dobře. Podařilo se nám sehnat řadu investorů, kteří věří, že investovat v Hoštce má smysl. Teď je před kolaudací druhý hotel. Jezdí k nám turisté z Austrálie, Japonska a mnoha dalších zemí. Na cestovní ruch klademe velký důraz. Slibně se rozvíjí také hipoturistika.

Jsou ve městě pracovní příležitosti?
Máme zde například velice úspěšnou firmu Chvalis, prosperující společnost Agro a další firmy, které zaměstnávají řadu obyvatel . Ve městě se daří také drobným podnikatelům, což je důležité pro rozvoj služeb. Vše by bylo málo, kdyby nebylo občanské iniciativy.

Jak se ve městě daří občanským spolkům?
Těch je u nás mnoho. Máme aktivní například sportovce, kynology, fotbalisty, hasiče, Hoštecké děti a Mateřské centrum Mája. Všechny se je snažíme maximálně podporovat. Například fotbalisté budou mít nové šatny.

Na co se mohou obyvatelé těšit?
Na začátku prosince bude otevřena nová samoobsluha, která vznikla ze zchátralé budovy. To nám tady chybělo. Budou se otevírat nové šatny pro sportovce. V prosinci proběhne také vzpomínkový večer na události listopadu 1989 v Hoštce. Zavzpomínat přijede například Alexandr Vondra. Celoročně pořádáme spoustu akcí a setkání zejména se seniory. Chceme upravit také dopravní řešení ve městě. U nás se stále něco děje.


Starosta Hoštky: Důležité je udržovat komunikaci mezi lidmi

Udržovat aktivní spolky a občanské iniciativy. To je podle Miloše Grubera jedna z nejdůležitějších záležitostí vedoucí k úspěšnému fungování a dalšímu rozvoji města Hoštka. „Je důležité, že lidé spolu komunikují, že si tu vytvořili řadu organizací,“ říká Miloš Gruber, který stojí v čele města tři roky.

Jsem rád, že se podařilo založit například Mateřské centrum Mája, kde najdou své místo mladé maminky. Další zásadní záležitostí vedoucí ke spokojenému životu obyvatel je podle něj například fungující lékárna.

„Jen je škoda, že se nám zatím nedaří sehnat pediatra. Na tom však dále pracujeme,“ dodává Miloš Gruber.


Hoštečtí školáci jsou v novém. Za 20 milionů

Vpodstatě v nové, kompletně zrekonstruované a nízkoenergetické budově jsou nyní hoštečtí školáci. Město se totiž pustilo do celkové obnovy budovy. „Do školy jsme investovali celkem dvacet milionů korun. Tato investice je opravdu znát,“ říká Anna Podpěrová, místostarostka Hoštky.

Za uvedenou částku bylo především pořízeno kompletní zateplení pláště budovy, výměna oken a v letošním roce také rekonstrukce sociálních zařízení.

„Škola jako taková je prostorem velice bohatá, ale žáků máme dostatek. Kapacita školy bude dostačující také při dalším rozvoji města. Nyní mají žáci dostatek prostoru pro velkou spoustu zájmových kroužků a dalších aktivit. děti u nás mají dokonalou péči,“ dodává místostarostka.

Škola nyní vzdělává 215 žáků v devíti ročnících a jedné přípravné třídě, přičemž průměrná naplněnost tříd je 18 školáků. Kromě základní školy je v objektu také mateřská škola, školní družina a školní jídelna s kapacitou 560 jídel.


Strážník se v Hoštce osvědčil

Městský strážník se v Hoštce osvědčil. Konstatoval to starosta Miloš Gruber. „Zřízení této funkce jsme měli ve volebním programu a stáli jsme si za tím, že v Hoštce bude. Postupně se ukazuje, že strážník skutečně výrazně napomáhá udržování pořádku a klidu ve městě,“ uvedl starosta. Jak dále upozornil, strážník zabraňuje také vzniku nelegálních skládek, za jejichž likvidaci v minulosti zaplatilo město statisíce korun. V žádném případě však nemá jít o jakoukoliv formu represe. „Většinu situací řeším domluvou. Když jsou lidé ochotni se rozumně dohodnout, je zbytečné věc hrotit. Nejde o přísun peněz do městské kasy, ale o pořádek ve městě,“ sdělil již dříve nový hoštecký strážník Petr Pospíšil.


Hoštka se stává významným střediskem milovníků koní

Významným střediskem koňáků se pozvolna stává Hoštka a to díky ranči Ježkův mlýn, který tu vzniká z iniciativy soukromého investora. Město tuto aktivitu maximálně podporuje.

V areálu ranče mají být vybudovány dvě stáje, klubovna, jízdárna, seníky, hala pro mechanizaci, výběhy, venkovní kolbiště, kolotoč a restaurace.

Areál ranče má přilákat návštěvníky nejen svým neobvyklým řešením, klidem a pohodou, ale i svým umístěním uprostřed zeleně. Působí zde také mnohonásobná mistryně ČR ve westernovém ježdění Veronika Cejpová (na snímku).


Hoštka se zazelená. Ve městě vysázejí dřeviny za pět milionů

Hoška se příští rok zazelená. Město se totiž na jaře příštího roku hodlá pustit do rozsáhlé výsadby dřevin. „Na tuto akci jsme získali pětimilionovou dotaci. celkem bude vysázeno 3300 kusů dřevin, což je v souladu s naším dlouhodobým plánem na ozelenění města a jeho okolí,“ přiblížila Anna Podpěrová, místostarostka Hoštky. Výsadba se týká hned několika lokalit. Například okolí dokončeného Lindova dvora, multifunkčního komplexu budov, kde jsou byty, hotel a restaurace.