Historická Budyně se rozvíjí, obyvatel ve městě přibývá

Budyně nad Ohří je městečko s dlouhou historií. Některé zdroje uvádějí, že první zmínky o tomto sídle sahají až do roku 1173. Samotný střed města, který byl vyhlášen městkou památkovou zónou, patří k vyhledáváným turistickým cílům. Město, a především pak jeho jádro, se za posledních dvacet let výrazně změnilo k lepšímu.

V čele Budyně nad Ohří stojí již jedenáctý rok starosta Petr Medáček. Funkcí starosty tak završil své předchozí působení v radě města, případně ve funkci místostarosty. Ve vedení Budyně působí od roku 1990.

Co se ve městě v posledních letech změnilo?
Město vedle investičních aktivit provozuje také běžnou každodenní údržbovou aktivitu, jako je postupné zpevňování veřejných ploch, úprava veřejných prostranství, výstavba dětského hřiště, sportovišť a dalších aktivit, které umožňují občanům plnohodnotný pracovní, ale i zájmový život.

Jaké jsou největší úspěchy města v poslední době?
Město Budyně nad Ohří se v posledních letech opakovaně úspěšně účastní soutěží o nejlépe připravený program rozvoje městské památkové zóny. V loňském roce jsme byli v nejužším výběru této soutěže na celorepublikové úrovni.

Mezi další úspěchy patří i mnohaleté pořádání festivalového léta, které je spojeno ze čtyř samostatných festivalů v různých žánrových stylech.

Zároveň se město Budyně nad Ohří účastní mnoha dotačních titulů, které napomáhají měnit tvář nejen samotné Budyně, ale i jejich všech místních částí. Město Budyně se také s úspěchem zúčastnilo grantových programů z fondů Euroregionu Labe.

Kolik má město v současné době obyvatel? Jaký je vývoj? Přibývají, ubývají?
Město Budyně nad Ohří má v současnosti více než 2100 obyvatel. Před dvaceti lety měla Budyně asi 1850 obyvatel, takže se ukazuje, že investiční aktivity i v oblasti bytové výstavby jednoznačně podporují zvyšování počtu obyvatel.

Zároveň jsme deset let provozovali Fond rozvoje a bydlení, který byl určen pro opravy původních domů. Dále město přispívá v městské památkové zóně na úpravu fasád. Toto jsou prvky, které podporují rostoucí trend počtu obyvatel.

Připravuje, nebo nabízí město v současné době stavební parcely?
Jak jsem uvedl výše, trend počtu obyvatel trvale roste. Zájem o bydlení v Budyni nad Ohří je značný a zástavbová studie, kterou jsme vypracovali, byla zrealizována během několika málo let.

Parcely z této studie byly rozděleny během několika měsíců. Město se rozhodlo vytvořit plnou škálu velikosti bytů i jejich typy tak, abychom uspokojili všechny sociální a společenské skupiny.

Jaké jsou priority vedení města?
Mezi hlavní priority města patří podpora a rozvoj kvality školství, zdravotnictví, mimoškolské činnosti mládeže, rozvoj a udržování kulturního života v našem městě. Vedle těchto aktivit již dlouhodobě podporujeme a realizujeme investiční aktivity budování technické infrastruktury.

V neposlední řadě pracujeme na zvýšení bezpečnosti silničního provozu, hlavně v oblasti oddělení chodců a cyklistů od těžké motorizované silniční dopravy.

Obecně však mohu říci, že největší prioritou je zajištění všech oblastí života a jejich rozvoj, které ovlivňují kvalitu života všech občanů Budyně nad Ohří.

Jaké jsou problémy Budyně? Co vás trápí?
Mezi největší problémy patří neuspokojivý stav komunikací, které není možno hlavně z finančních možností měnit tak rychle, jak by si přála většina obyvatel.

Dalším nešvarem je poměrně rozšířený vandalismus, který je jenom těžko postižitelný. Všechny prostředky, které musíme vkládat na opravy úmyslně poškozených věcí, snižují rychlost rozvoje města.

Lidé z Budyně si často stěžují na nedostatek pracovních příležitostí. Má vedení města nějaký plán nebo možnosti, jak vznik pracovních pozic podpořit?
Město zpracovalo územní plán, který dává mnoho možností pro přicházející investory. Je ovšem poněkud bláhové domnívat se, že město může vytvořit pracovní příležitosti.

Město na základě územního plánu vytvořilo všechny předpoklady pro vznik a rozvoj pracovních příležitostí. Následný krok musí vytvářet komerční prostředí a silná ekonomika.

Vedení města jenom doufá, že podmínky, které jsme připravili, budou investory využity a tím bude uspokojena i výše požadovaná potřeba více pracovních míst.

Letošní investice v Budyni: rybník, kanalizace, chodník, hradby

Budyně nad Ohří patří k městům, kterým se daří úspěšně získávat nejrůznější dotace. Díky nim pak mohou Budyňští realizovat řadu stavebních akcí. „V letošním roce budeme pokračovat v budování kanalizačního řadu v ulicích Slánská, Poplužní a dalších.

Bude probíhat celková úprava rybníka v ulici Slánská a v neposlední řadě výstavba chodníku v Slánské ulici. Dále budeme pokračovat v úpravě hradeb okolo Vodního hradu,“ vyjmenovává starosta Budyně Petr Medáček.

Tyto akce jsou nebo budou realizovány z dotačních titulů. Jak dále starosta uvedl, čerpání dotačních titulů je jednou ze základních činností všech pracovníků městského úřadu.

„Mohu říci, že jsme v čerpání dotací velice úspěšní. Bez prostředků z grantů a dotačních titulů jak z vnitrostátních, tak evropských zdrojů, by nemohla Budyně nad Ohří zažít takový mohutný rozvoj, jakého jsme všichni v našem krásném městě svědky,“ dodal starosta.

Patnáctý Budyňský poutník představí největší hvězdy české folk a country scény

Již patnáctý ročník hudebního festivalu Budyňský poutník je přichystán na nadcházející víkend. Festival opět nabídne kvalitní program, který v letošním roce představí největší hvězdy české folk a country scény. Přehlídka opět doplní od pátku do neděle tradiční pouť s klasickými pouťovými atrakcemi.

Dějištěm festivalu Budyňský poutník bude opět atraktivní prostředí zdejšího Vodního hradu. Program celé akce začíná již v pátek 31. července, kdy v 19.30 začíná Country bál, zde zahraje Chřestýši Švejda Band. Tato akce by měla trvat přibližně do jedné hodiny ranní. Jak upozorňují pořadatelé, na pátečním country bále pravděpodobně nezazní jen folk a country, ale také popové skladby, dle zájmu publika.

Hlavní část festivalu proběhne v sobotu, kdy je začátek plánován na 13. hodinu a závěr přibližně kolem jedné hodiny. „Všechny časy se pochopitelně mohou aktuálně mírně změnit v závislosti na mnoha okolnostech,“ doplnil starosta Budyně nad Ohří Petr Medáček.

Na dvou pódiích se postupně představí šestnáct kapel. Pořadatelé slibují kvalitní program po celou dobu festivalu. Největší hvězdy žánru by měly postupně vystupovat od 16.20, kdy se představí Wabi Daněk a Miloš Dvořáček.

V dalších hodinách pak vystoupí Cop, Honza Nedvěd s kapelou, Jindra Kejak, Pacifik, Rangers, Greenhorns, Schovanky, Taxmeni a Petr Kocman a PK Band. Pořadatelé slibují nepřetržitý proud hudby, bez přestávek na „zvučení“. To bude umožněno díky dvěma pódiím, na kterých se budou vystupující střídat bez přestávky.

V neděli zahraje od 13.30 Neon Band a bude pokračovat klasická pouť. Kromě toho se v prostoru hradu uskuteční modní předhlídka, kterou organizuje svatební salon Barborka.

Stanování bude podle pořadatelů zajištěno zdarma ve vyhrazeném prostoru přímo pod Vodním hradem.

„Během víkendu budou probíhat také klasické prohlídky hradu, ovšem bez výkladu průvodce. Z předchozích ročníků již víme, že hudba na festivalu výklad rušila,“ vysvětluje starosta Budyně nad Ohří.

Na Vodním hradě budou k vidění květiny, kaktusy a další rostliny

Kromě festivalu Budyňský poutník a pouti proběhne během nadcházejícího víkendu také výstava květin, růží, kaktusů a výpěstků zeleniny. Akci, která se uskuteční v galerii na Vodním hradě tak jako každý rok, pořádá zdejší organizace Českého zahrádkářského svazu.

Výstava bude přístupná v pátek 31. července od 8.00 do 17.00 hodin, po oba víkendové dny od 8.00 do 18.00 hodin. Přístup na ni bude zadním vchodem do areálu Vodního hradu.

Každý den by na místě měl být odborník na jedno odvětví, který návštěvníkům odpoví na dotazy týkající se například zelinářství, ovocnářství, konkrétně jádrovin, révy vinné a mnoha dalších oblastí.

K vidění budou růže, jiřiny, mečíky, ale i ostatní druhy květin a zeleniny, vše výpěstky zahrádkářů z Litoměřicka a okolí. Slavnostní vernisáž proběhne v pátek večer.


Budyňští dobrovolní hasiči zasahují nejen ve městě a okolí, ale i na D8

Nejen v samotné Budyni a okolí zasahují budyňští dobrovolní hasiči. Často vyjíždějí také k zásahům na nedaleké dálnici D8. Naposledy na dálniční tah vyráželi 17. července, a to hned dvakrát.

Nejprve zasahovali na místě nehody VW Golf, který havaroval v důsledku zaplavení dálnice přívalovým deštěm. Místo nehody zasypali sorbentem a havarovaný automobil zajistili proti požáru, následně jej naložili na odtahové vozidlo.

Odtud se přesunuli na další úsek dálnice, kde pro změnu havarovali tři automobily, rovněž kvůli silným přívalovým dešťům. Budyňští dobrovolní hasiči na místě odčerpávali vodu a spolupracovali při dalším postupu s profesionály z Roudnice nad Labem.

Fotbalisté TJ Viktorie se chystají na mezinárodní přátelské utkání

Na přátelské mezinárodní utkání se chystají fotbalisté TJ Viktorie Budyně nad Ohří. Sehrají je na domácím hřišti v sobotu 1. srpna. Soupeřem jim bude německý Hohenstein.

„Začátek je plánován na 16. hodinu. Tomuto utkání bude předcházet páteční přátelský zápas s Podbradcem,“ přiblížil František Prasátko, předseda TJ Viktorie Budyně nad Ohří.

Budyňští skončili v okresním přeboru šestí. V současné době je zdejší mančaft složen pouze ze zdejších odchovanců.

„Máme čtyři mužstva. Na nezájem dětí si nemůžeme stěžovat. Jediným problémem je nedostatek trenérů, kteří by je vedli. Silné máme žáky a věřím, že bude dobrá i přípravka,“ říká František Prasátko. Jak ještě dodal, mužstvo by si trouflo i na vyšší soutěž, ale problémem jsou finance. „Bylo by to nákladnější, peníze se nám shánějí těžce, patří velký dík všem našim sponzorům a především zdejšímu městskému úřadu, bez kterého bychom nemohli existovat,“ dodává František Prasátko.


Kromě řady zájmových kroužků má Budyně i své dětské divadlo

Dětský divadelní kroužek jakožto novinku pořádá budyňské Středisko volného času. Mladí herci mají za sebou také první veřejné vystoupení.

„Akce měla pozitivní ohlas, což je dobře,“ říká Alena Tajovská ze Střediska volného času. Celé spektrum nabízených kroužků v současné době navštěvuje zhruba dvě stě dětí nejen z Budyně, ale i z okolních obcí.

„Největší zájem je o florbal a pěvecký kroužek. Nabídku zájmových kroužků pravidelně aktualizujeme a rozšiřujeme. Snažíme se klást důraz na pohyb, na to, abychom děti odtáhli od televizních obrazovek a od počítačových monitorů,“ vysvětluje Alena Tajovská.

Středisko mimo jiné pořádá již pět let dětské letní tábory. Zaměřilo se také na přípravu zájmových aktivit pro dospělé. Ti tak mají možnost ve večerních hodinách navštěvovat kurz cvičení či orientálního tance.