Brozany před třemi lety získaly Zlatou stuhu

Na stěně v kanceláři starosty městyse Brozany nad Ohří Václava Bešty zaujímá čestné místo ocenění, na něž mohou být Brozanští právem hrdí. Městys totiž v roce 2006 dosáhl na nejvyšší příčku v regionálním kole soutěže Vesnice roku. Získal Zlatou stuhu. „To víte, že bychom rádi úspěch v rámci Ústeckého kraje zopakovali, ale zatím nám to neumožňují pravidla této soutěže,“ říká brozanský starosta.

Můžete to upřesnit?
První rok po zisku Zlaté stuhy jsem jsem byl místopředsedou hodnotící komise, druhý rok jejím předsedou. Regule vítězi neumožňují zúčastnit se tři roky. Pokusíme se uspět již příští rok.

close zoom_in Kolik mají Brozany v současnosti obyvatel?
Nyní 1155. V roce 2005 to bylo 1100, takže se jejich počet zvyšuje. Pod samosprávu Brozan ještě patří obec Hostěnice. Lidem se žít tady líbí.

Co můžete nabídnout těm, kdo mají o bydlení v Brozanech zájem?
Samozřejmě chceme vyjít vstříc stavebníkům rodinných domů. Máme tu hotovou páteř vodovodního a kanalizační řadu a rozvod elektřiny a plynu v zemi. Ty chceme dovést ke dvanácti parcelám v lokalitě Na Průhohu. Zájem o ně je, šest je už prodáno a 12 je v realizaci. Loni jsme dokončili rekonstrukci staré školy za kostelem za pomoci prostředků Státního fondu rozvoje bydlení. Vzniklo šest malometrážních bytů, ale přesto žádostí o byt evidujeme 40. Městys však nevlastní prostory, kde by mohly další byty vzniknout.

close zoom_in Brozany mají dvě moderní hřiště, fotbalové je jedním ze dvou v okrese s umělou trávou. Připravují se ještě nová sportoviště?
Právě sháníme vyjádření pro stavební povolení. K areálu chceme jako první věc vybudovat parkoviště a hlavně přístupovou komunikaci, která navazuje na soutěžní dráhu pro hasičský sport. Počítáme do budoucna se zázemím pro sportovce, restaurací a ubytovnou hotelového typu, která umožní sportovním klubům pořádat u nás soustředění. Kromě dotace na parkoviště chceme letos požádat i o dotaci na dětské hřiště v areálu. U Nadace ČEZ, která podporuje budování Oranžových hřišť, jsme úspěšní nebyli. Podali jsme ale žádost na ministerstvo pro místní rozvoj o dotaci na rekonstrukci dětského hřiště s altánem u mateřské školy.

Se stavem infrastruktury můžete být tedy v Brozanech vesměs spokojeni…
Práce je ještě hodně. Žádáme o dotace také na opravu komunikací. Některé jsou skutečně v žalostném stavu. Je ale pravda, že se povedlo v roce 2006 v tomto ohledu dát do pořádku dvě třetiny ulic. V roce 2007 proběhla rekonstrukce chodníků, ale ve Voborského ulici byla vybudována cyklostezka ve směru jízdy do centra. Letos jsme požádali o příspěvek Státní fond dopravní infrastruktury, abychom mohli mít cyklostezku pro opačný směr jízdy. Cyklisty chceme dostat mimo vozovku – příští rok plánujeme dovést je bezpečně až k mostu směrem na Doksany. Loni se také podařilo vybudování přechodů pro chodce před obchodem U Buřičů a na náměstí.

Brozanští se chystají na tradiční pouť

Brozanští se připravují na tradiční pouť. Ta se zde uskuteční tento víkend 8. až 10. května. Už v pátek bude dopoledne zahájen Satelitní turnaj mladých fotbalistů od 6 do 8 let. V jeho průběhu se představí, ve svém prvním zápase, i nejmladší adepti fotbalového řemesla z fotbalové školičky. Odpoledne v 17 hodin se zde poběží druhý ročník Závodu o pohár starosty městyse Brozany nad Ohří – běh do zámeckých schodů jednotlivců bez omezení věku a pohlaví.

Sobota proběhne také ve sportovním duchu. Návštěvníci se mohou těšit na fotbalová a volejbalové utkání, ale už také na pouťovou zábavu v sokolovně. Večer pak mohou vyrazit na lampionový průvod zakončený táborovým ohněm, ohňostrojem a vystoupením roztleskávaček v parčíku Na Průhonu. Průvod se vydá na cestu městysem v 19.30 hodin od restaurace U Kubíků. K poslechu zahraje dechovka Josefa Turka.

V neděli se koná od 9 hodin v kostele sv. Gotharda poutní mše svatá, odpoledne dvě mistrovská fotbalová utkání. Pouťové oslavy uzavře v 17 hodin koncert pěveckého sboru školy v místním kostele sv. Gotharda. Po dobu pouťových oslav bude v prostorách historické tvrze, vždy od 10 do 16 hodin, otevřena výstava snímků od místních amatérských fotografů. Pro návštěvníky je také připravena řada atrakcí a stánkový prodej.

ANKETA: Myslíte si, že by si Brozany zasloužily získat ocenění obec roku i letos?

close zoom_in Marcela Bártová, 41 let, Brozany nad Ohří: Myslím, že by toto ocenění mohly získat. V Brozanech je hezky, jen lidé by mohli být vlídnější.

close zoom_in Zdena Kuncová, 26 let, Rochov: Určitě by takové ocenění mohly získat. V Brozanech jsem spokojená. Nic nám tu nechybí.

close zoom_in Marek Šprongl, 14 let, Brozany nad Ohří: Brozany by vyhrály určitě. Máme tu pěkné hřiště, dá se tu jít do lesa, je to tu prostě hezké.

close zoom_in Veronika Cefferová, 22 let, Brozany nad Ohří – Litoměřice: Brozany zajišťují velké vyžití pro děti, což je dobře. Už jen proto by si toto ocenění zasloužily získat znovu.

close zoom_in Lukáš Pávl, 13 let, Brozany nad Ohří: Klidně by to mohly dostat. Vše se tu lepší. Je tu stále více zeleně a dobré vyžití. O Brozany se tu dobře starají.

close zoom_in Jaroslava Vítková, 36 let, Brozany nad Ohří: Asi ne. Nejdříve je nutné dodělat věci, které se teprve připravují. Parkoviště, či dětské hřiště, aby tu bylo veseleji.

V plánu je částečná rekonstrukce školy

Částečnou rekonstrukci budovy základní školy chystají v Brozanech nad Ohří. Důvodem je potřeba specializovaných učeben. Ty by se měly nacházet v podkrovním prostoru, který vyžaduje kompletní rekonstrukci. „Chtěli bychom tam umístit učebnu výpočetní techniky, chemie a přírodopisu, včetně kabinetu a keramickou dílnu,“ informovala Šárka Filipová, ředitelka školy.

Městys Brozany nad Ohří již podal žádost o dotaci na tuto akci, zatím však nemá vyjádření o přidělení, či nepřidělení. Brozanská základní škola má v současné době 160 žáků, mateřinka pak 48, což je podle Šárky Filipové ideální stav.


Tvrz nabízí i expozici zaměřenou na období doby kamenné

close zoom_in Brozany nad Ohří se pyšní středověkou gotickou tvrzí, kterou přestavěli Zajícové z Hazmburka na manýristicky pojatý zámek (na snímku Michala Závady). Městysu slouží jako muzeum, ale především jako místo pro setkávání.

„Akcí bychom tady chtěli pořádat více. Za týden zde bude přivítán spolek starostů z Moravy. V roce 2007 jsme zde hostili například zástupce Česko–bavorského zemědělského spolku,“ říká brozanský starosta Václav Bešta. Tvrz nedávno obohatila expozice období doby kamenné. „Mohlo k tomu dojít díky nálezu pozůstalosti Karla Voborského, významného archeologa, který v Brozanech nad Ohří žil a zahynul v koncentračním táboře,“ vysvětlil starosta.

Expozice útrpného práva je pak v suterénu tvrze, kterou Brozanští nabízejí pro pořádání společenských i soukromých akcí. Objekt byl po tříletérekonstrukci pro veřejnost otevřen v roce 2005.


Brozanští dobrovolní hasiči budou mít nové cvičiště

Nejspíše ještě v letošním roce se dočkají brozanští dobrovolní hasiči nového cvičiště s tartanovým povrchem. „Bude sloužit jak pro nácvik štafet, tak požárního útoku. Byli bychom moc rádi, kdyby na vybudování cvičiště opravdu došlo. Svým povrchem by bylo opravdu ojedinělé,“ říká František Rožec z brozanského sboru dobrovolných hasičů.

Investorem této akce by měl být městys Brozany nad Ohří. V současné době se brozanští dobrovolní hasiči řadí mezi největší sdružení n Litoměřicku, mají 46 dospělých členů a 28 dětí. Do soutěží, kde patří k nejúspěšnějším, staví po jednom týmu do kategorií mužů, mladších žáků a starších žáků. Kromě toho pořádají sami několik soutěží nebo například dětský maškarní karneval.

Samozřejmostí je klasická činnost dobrovolných hasičů, tedy výjezdy k požárům a dalším krizovým situacím.

Reportáže z Brozan připravili Ivo Chrástecký, Michal Závada a Miroslav Valeš