Loni probíhaly kontroly provozoven mladými zastupiteli za asistence městské policie, přičemž za prodej cigaret mladistvým padlo i několik pokut.

„Letos jsme přistoupili k pozitivní motivaci podnikatelů. Připravili jsme destičky, na kterých je kromě zdůraznění zákazu též prostor pro vyplnění měsíce a roku narození, do kterého je zákaz prodeje mladistvým zakázán," informovala koordinátorka projektu Rita Vlčková.

Cedulka tak zjednodušuje kontrolu občanských průkazů. Umístěna má být v provozovně na viditelném místě, aby mladistvé již při příchodu od nákupu odradila. „Další zájemci si ji mohou vyzvednout v kanceláři Zdravého města Litoměřice v Pekařské ulici," upozornila Rita Vlčková.

U příležitosti Dne bez tabáku mladí připomínali, že zdravé je nekouřit

To, že moderní je nekouřit, co cigareta dává a bere, vysvětluje Zdravé město Litoměřice prostřednictvím školních besed dlouhodobě. Díky iniciativě členky komise Zdravého města Litoměřice Aleny Kuldové mají litoměřičtí studenti možnost se při besedách setkávat s odborníky, jako jsou například Doc. MUDr. Eva Králíková z Univerzity Karlovy nebo primář MUDr. Karel Kubát z Městské nemocnice v Litoměřicích.

Začátkem roku byla též vyhodnocena soutěž o nejlepší protikuřácký videoklip. Všechny jsou ke zhlédnutí a volnému stažení ve videogalerii na webu www.zdravemesto.litomerice.cz.

Eva Břeňová