Vedení obce nyní chystá v souvislosti s nepořádkem obecně závaznou vyhlášku zakazující stanování u přehrady.

Nedávno někdo dokonce zničil zámek u závory zamezující vjezdu k přehradě a vyjel cestu dlouhou asi 150 metrů přes pole se zralou pšenicí. „Neznámé osoby, pravděpodobně rybáři, kteří se mermomocí chtěli dostat auty za závoru, se zřejmě pokoušeli zámek otevřít, a tím ho zničili,“ uvedla starostka Dana Stránská s tím, že Zemědělská společnost Slatina pak zámek na žádost obce opravila. Potvrdil to její ředitel Antonín Štech s tím, že podali podnět k trestnímu stíhání.

Nádrž si od Povodí Ohře pronajímá libochovická organizace Českého rybářského svazu. Její jednatel Karel Kalous uvedl, že do prostoru může legálně vjet pouze rybářská stráž nebo hospodář na kontrolu či brigádník, který seká trávu na hrázi. Ze znečišťování prostranství na 7,5hektarové nádrži lidé z libochovické organizace rybáře vyviňují. Podle Kalouse se tam lidé i běžně koupou, ti mohou být za nepořádek zodpovědní. „Neovlivníme, co tam dělají rekreanti,“ konstatoval správce libochovické organizace rybářů Antonín Struneček.

Ke koupání prý vhodná není

Podle starostky se ovšem v nádrži koupat nedá. „Je znečištěná, nedávno se tam otrávily kachny, čekáme na výsledky laboratorních testů,“ sdělila. „Obec ve spolupráci s mysliveckým sdružením uklízí nádrž každý rok nejen v rámci akce Ukliďme Česko, nasbírá se tam valník odpadků,“ dodala Stránská.

Ani podle Štecha není nádrž vhodná ke koupání. „Je to mělké, tečou tam splašky od Klapého, řešíme tam úhyn ryb, lysek i kachen,“ vypočítal.

Žádného závažnějšího nepořádku na místě si není vědom Struneček, který tam je prý až čtyřikrát týdně také jako vedoucí rybářské stráže. Rybáři si prý mezi sebou dokážou zjednat pořádek. Stráž, jejímž členem je i Kalous, je podle něj na rybáře přísná. „Kdyby to znečistili, pohrozila by jim a pak zkontrolovala nápravu,“ je si jistý jednatel. Sám prý už dříve neukázněné rybáře, kteří na místo přijeli karavanem a dělali nepořádek, vyhnal a sebral jim povolenku.