V úterý zde byla slavnostně otevřena nová hala, která umožní efektivnější překládání obilí a krmiv mezi nákladními automobily, železnicí a říčními plavidly.

„Tyto skladové prostory splňují díky své poloze statut trimodální skladové kapacity. Poloha skladu přímo na nábřežní hraně labského přístavu a v bezprostřední blízkosti železniční vlečky i silnice umožňuje skladování a manipulaci agrárních komodit mezi všemi druhy dopravy,“ informoval Zdeněk Štol ze společnosti Česko–Saské přístavy, která je majitelem areálu přístavu v Lovosicích – Prosmykách. Majitelem a investorem haly je společnost Bohemia Logistics.

Podle Zdeňka Štoly zapadá stavba haly do konceptu rozvoje přístavního území v Lovosicích – Prosmykách, kde díky již dříve realizovaným stavbám pro skladování agrokomodit vzniká jakési agrocentrum.

Investor uvádí, že hala postavená na 1000 metrech čtverečních má kapacitu 2 až 3,5 tisíce tun dle druhu a stavu zboží. Vnitřní výška objektu je 11 metrů a umožňuje tak plné sklopení při vykládce kamionů.

Nakládka a vykládka železničních vagónů a říčních plavidel bude zajištěna pomocí pásových dopravníků.

„Vzhledem ke kapacitě dopravníků je odhadovaná doba vyskladnění tisíce tun zboží, což je jeden ucelený vlak nebo jedno na plný ponor naložené plavidlo, na zhruba deset až dvanáct hodin. Tato vysoká produktivita umožní provozovatelům lodní dopravy, stejně jako drážním operátorům, výrazně vyšší efektivitu při provozování svých dopravních prostředků,“ vysvětlil Zdeněk Štol.

Až dosud trvala nakládka lodi nebo vlaku takovým množstvím zboží zhruba tři dny.