Vzniklo sdružení Drahozubáček. „Když jsme na dětský den připravovaly sedmdesát balíčků, bylo to už náročné. Rozhodly jsme se proto založit sdružení, abychom mohly žádat obec o příspěvky,“ popisuje Ladislava Vokálová, která spolek vede. 

Zdroj: DeníkPravidelně se schází každé úterý v klubovně na obecním úřadě. Zrovna tento týden tam už zavládla vánoční atmosféra. S dětmi se pustily do výroby andělíčků, kterými následně chtějí obdarovat místní seniory. 

„Pokud se bude konat setkání seniorů, předáme jim je při této příležitosti. Pokud ne, tak je obejdeme a popřejeme jim jednotlivě,“ vysvětluje Vokálová. 

Covidová jednotka v nemocnici v Litoměřicích. Archivní snímek z května 2020
Voláme o pomoc, píší zdravotníci z nemocnic. Kvůli covidu už padají

U pořádání dětských dnů a společného tvoření ale aktivity Drahozubáčku nekončí. Naposledy pořádal například halloweenské diskotéky pro děti i pro dospělé, rozloučení s prázdninami, výlety do zoo nebo zábavních parků. S dětmi se ale podílely i na úklidu po těžbě v obecním lese nebo čistily přírodu od poházených odpadků. 

„Nejbližšími akcemi bude slavnostní rozsvícení stromečku, kde bude hrát i živá kapela, kterou tvoří rodiče jedné z našich členek a pak také Mikuláš,“ těší se Vokálová, jež mimo aktivit ve spolku vrátila život i místní knihovně. Ta byla až do loňského roku několik let uzavřená. „V jejím fondu sice zůstaly nějaké staré knihy, ale ty už by v dnešní době asi nikdo nechtěl číst. Nyní máme smlouvu s litoměřickou knihovnou, která nám poskytla novější knihy a další, podle přání našich čtenářů, tam pravidelně jezdím půjčovat. Naše seniorky si žádají například severské detektivky,“ přibližuje Ladislava Vokálová s tím, že jedné ze starších obyvatelek, která už se do knihovny nemůže dopravit sama, vozí knížky pravidelně až domů.