„Sháníme provozovatele s menší lodí, který by mohl plavby po Labi pořádat i za současných ekonomických podmínek," uvedl Karel Svoboda, který před několika dny oznámil, že končí s osobní lodní dopravou na Litoměřicku s lodí Porta Bohemica. Věří tomu, že se  podaří najít nového provozovatele s menším plavidlem už v nadcházející turistické sezoně.

Největší osobní loď na Labi Porta Bohemica zatím stojí vyvázaná ve vaňovském přístavu. Z Čech zřejmě zmizí.  Plavidlo se pravděpodobně vrátí do Německa, kde byla kdysi vyrobena. Majitelé jednají s německým partnerem o jejím prodeji.

Od roku 2009 loď přepravila zhruba 55.000 pasažérů. Až do loňska ji dotovala Labská paroplavební společnosti, o. p. s. Na jejím chodu se podílely okolní obce včetně Roudnice nad Labem, Štětí, Lovosic nebo Ústí nad Labem.

Ještě v roce 2011 činil jejich příspěvek na lodní dopravu 800.000 korun. Některé samosprávy však od projektu postupně ustoupily, a tak se společnost před rokem dostala do likvidace. Litoměřice loni přispěly zhruba 400.000 korunami. Stejnou sumu na podporu lodní dopravy má město schválenu i v rozpočtu na letošní rok.