Třebívlice na Litoměřicku jsou sice mrňavé, ale zajet se tam vyplatí. Obec je spojená s baronkou Ulrikou von Levetzow, poslední múzou spisovatele Goetha. Seznámila se s ním před rovnými dvěma sty lety v jejích sedmnácti v Mariánských Lázních, když bylo básníkovi 72 let. Platonický vztah netrval dlouho, inspiroval ale Goethovu pozdní tvorbu. Po rozchodu žila Ulrika na třebívlickém panství, kde i zemřela.

Vysochal svoji pratetu

Její hrobku najdeme na zdejším hřbitově. Novou zastávku za stopami baronky teď mají její ctitelé i fanoušci díla německého romantika přímo na návsi. Nedávno tu odhalili bronzové sousoší zmíněné dvojice. Pikantní přitom je, že ho vytvořil barončin prasynovec, 95letý Dieter von Levetzow. Jak prozrazuje Deníku, baronka má po světě ještě několik dalších vzdálených příbuzných. Tvorba díla s názvem Polibek mu zabrala půl roku včetně práce na odlití a ve slévárně. „Návrh modelu vznikl v mém ateliéru v Kranenburgu v Německu u holandských hranic,“ přibližuje von Levetzow.

Vymezil se přitom proti staršímu zpodobení známého páru, které mají už desetiletí v Mariánských Lázních. Za tím stál už v minulém století berlínský sochař Heinrich Drake. „Nechtěl jsem tak přísně znázornit rozdíl stáří a mládí,“ popisuje dále von Levetzow.

Povinná gratulace u baronky

On sám se s baronkou už nestačil setkat. „Můj otec ji ale musel jako mladík vždycky o narozeninách navštívit a s hlubokou poklonou jí předat kytici. To mu bylo vždycky nepříjemné,“ vypráví akademický sochař. V historii jeho rodu se dají najít i další významné body. „Jeden můj prastrýc se v roce 1871 stal prvním německým říšským prezidentem a jeden další strýc figuroval v minulosti mezi pěti královskými ministry v Dánsku,“ vypočítává von Levetzow.

Jeho životu i umělecké dráze prý šlechtický titul spíše škodil a nikdy ho sám aktivně nepoužíval. V současném Německu je to podle něho v dnešní době jen tradice, jinak nic víc. Přesto patří k Sdružení šlechticů spolkové země Severní Porýní-Vestfálsko a s ostatními členy spolku je stále v pravidelném kontaktu.