I když v první polovině července byla obdobná situace i na silnicích nižších tříd, o které se stará Správa a údržba silnic Ústeckého kraje (SÚS), na obou „jedničkách“ se naopak od „dvojek“ a „trojek“ stav nezměnil. „O dané situaci víme,“ reagovala Nina Ledvinová z tiskového oddělení Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD).

Řidiči projíždějící úseky od Ústí nad Labem do Lovosic či Mostu a také přes Litoměřice na Úštěk musí strpět u krajnic vysokou trávu. „Stav, kdy je neposekaná tráva, je mnohem nebezpečnější než například trocha sněhu na silnici,“ napsal před několika týdny do Deníku Zbyněk Fibich. Upozornil tak na nesekání trávy na mnoha silnicích II. a III. třídy, což uznala i litoměřická Správa.

„V SÚS Litoměřice mají 14 dní dovolenou, někdy si ji vybrat musí,“ reagovala ve třetím červencovém týdnu mluvčí Lenka Holovská. Jak Deník zjistil, už se tráva u krajnic opět seká.

Jiná situace je však u ŘSD. Silnice I/15 a I/30 nebyly ještě tento rok posekány, důvodem jsou prý peníze.

„Po obdržení příspěvku na provedení údržby zeleně probíhá v současnosti poptávkové řízení na zadání veřejné zakázky,“ sdělila Ledvinová z ŘSD. „Po jejím skončení bude probíhat realizace.“

Prvního sekání trávy u krajnic se řidiči mají podle optimistického odhadu dočkat na Litoměřicku až za několik dní. „Mělo by to být popo 15. srpnu,“ dodala zástupkyně Ředitelství silnic a dálnic.

Obdobně ale chce sekání trávy u krajnic provádět i SÚS Ústeckého kraje. „Veřejná soutěž na údržbu zeleně externí firmou stále probíhá, protože se neúspěšní uchazeči odvolali. Není tedy znám vítěz výběrového řízení,“ sdělila před několika dny Holovská.