Zřejmě šlo o menší soukromý vrtulník. Podle očitých svědků v něm měl letět jen sám pilot. „Se synem jsme stáli, ukazovala jsem mu jak letí vrtulník. V tom se ozvala velká rána, z vrtulníku něco odlétlo. Stroj se hned otočil vzhůru nohama, vzplál a padal k zemi, kde celý shořel. Myslím, že byl zeleno bílý," sdělila Deníku přímo na místě Iva Jonášová z Bohušovic.

Na místo tragédie okamžitě vyrazily složky integrovaného záchranného systému. Přilétl vrtulník letecké záchranky, přijelo několik hasičských vozů. Vzhledem k tomu, že trosky se zřítily do rozmáčeného pole, některé hasičské vozy měly problémy se na místo dostat. Vrtulník padal k zemi přes stromy, jeden z nich patrně od hořícího paliva také vzplál.

Vedoucí letového oddělení ústavu Josef Bejdák. Upřesnil informaci policie o typu vrtulníku, kterým nebyl Robinson, ale experimentální stroj typu Exec A600 Talon. "Podle trosek, které se zde nacházejí ve velké ploše, můžeme říci, že nějaký problém nastal za letu," řekl Bejdák.

Podle Bejdáka se problém týkal pohonné jednotky nebo sestavy vrtulníku. "Asi došlo ke kontaktu listu nosného rotoru s ocasním nosníkem a došlo k destrukci, nebo mohlo něco upadnout," uvedl Bejdák. Řekl, že zatím nelze vyloučit ani chybu pilota.

Úmrtí pilota bylo krátce před 11. hodinou potvrzeno. Záchranáři zajišťují trosky, které jsou rozesety ve velké vzdálenosti od vraku. Podle záchranářů pilot utrpěl zranění neslučitelná se životem.

Podle zjištění Deníku byl pilotem zříceného vrtulníku Marek Rom z Teplic, velká osobnost tuzemského letectví, mimojiné také letecký instruktor.  V současné době působil v Řízení letového provozu, dříve byl také armádním pilotem, létal na stíhačkách MIG. Vrtulník, se kterým se zřítil, měl dovezený z Ameriky, ve zkušebním režimu s ním měl nalétat 30 hodin. Do dnešního dne měl přibližně polovinu. Se strojem se měl pohybovat v nízké výšce pouze nad letištěm v Roudnici nad Labem. Zřejmě zkusil delší let, který skončil tragicky.

Blízcí a kamarádi jsou tragickou událostí šokováni. „Byl to jeden z nejlepších pilotů, co jsem znal. Nalétáno toho měl opravdu hodně. Několikrát mě školil," řekl o tragicky zemřelém pilotovi Zdeněk Matouš z Krupky na Teplicku, který se rovněž věnuje sportovnímu létání. „Věřím, že to musela být technická závada, se kterou se nedalo už nic dělat," komentuje možný důvod pádu.

„Byl to výborný kamarád. Je ho škoda," i takto reagoval Zdeněk Matouš na smutnou zprávu. „Byl to totiž pilot tělem i duší. Za prací do Prahy nejezdil z Teplic autem. Nastartoval svůj sportovní letoun, a přeletěl z Kudlichu v Teplicích na Ruzyň, kde pracoval v řízení leteckého provozu. A to prakticky za každého počasí," vzpomíná aviatik Matouš.

Nad místem létá také policejní vrtulník, který monitoruje trosky zříceného stroje.

Připravujeme fotogalerii z místa neštěstí.

Výběr nehod vrtulníků se smrtelnými následky v posledních letech

8. října 1996 - Malá dvoumístná helikoptéra havarovala v husté mlze krátce po vzletu z letiště v Krnově na Bruntálsku. Pilot (58), který letěl sám, zahynul.

2. července 1997 - Po srážce s dráty elektrického vedení u Velkého Meziříčí na Žďársku se zřítil soukromý vrtulník značky Robinson; pilot nehodu nepřežil.

30. září 1997 - Vrtulník se čtyřčlennou českou osádkou se zřítil do údolí Bílého Labe v Krkonoších; tři mrtví, čtvrtý člen posádky převezen do nemocnice.

16. května 1998 - Život pacientky si vyžádala havárie vrtulníku ostravské záchranné služby, který přepravoval ženu z Bruntálu do Ostravy. Lékař, zdravotník a pilot z havarovaného vrtulníku byli vážně zraněni.

10. listopadu 1998 - Bojový vrtulník Mi-24, který letěl z pražské letecké základny Kbely do vrtulníkové základny v Přerově, se zřítil u Slatinic na Olomoucku. Havárii nepřežil nikdo z čtyřčlenné posádky.

4. srpna 1999 - Policejní vrtulník BO 105 se zřítil do autokempu Radava u vodní nádrže Orlík na Písecku. Nehoda se stala při výcviku policejní zásahové jednotky. Dva příslušníci policie zahynuli, pilot a další člen posádky byli těžce zraněni. Zranění utrpěli i čtyři rekreanti.

11. srpna 2004 - Dvoumístný vrtulník typu Robinson 22 se nedaleko Čeřenic na Benešovsku zřítil do lesa. Pasažér zahynul, pětatřicetiletý pilot vyvázl s pohmožděninami.

9. září 2004 - Šest britských vojáků zahynulo v troskách vrtulníku, který se zřítil u letiště v Náměšti nad Oslavou na Třebíčsku. Vrtulník Lynx, který se účastnil česko-britského cvičení Flying Rhino (Létající nosorožec), po dopadu na zem shořel. Podle svědků stroj zavadil o elektrické vedení.

14. listopadu 2010 - Na poli u pískovny nedaleko obce Náklo na Olomoucku se zřítil malý vrtulník. Pilot, čtyřiačtyřicetiletý muž, na místě zemřel.

14. května 2012 - U Českých Budějovic u obce Šindlovy Dvory se zřítil dvoumístný vrtulník typu Safari, při nehodě zahynuli oba muži na palubě.

3. prosince 2013 - Malá helikoptéra havarovala na poli u Štěpánova na Olomoucku. V ultralehkém vrtulníku letěl pouze pilot, který pád nepřežil.

12. února 2015 - V havarovaném vrtulníku u Bohušovic nad Ohří na Litoměřicku, který spadl nedaleko řeky Ohře, zemřel pilot stroje. Více lidí ve vrtulníku nebylo.