Už v sobotu 26. června chce dodávku potřebných věcí na Moravu vypravit obecní úřad v Hrobcích. Během pátku mohou lidé do místního kulturního domu nosit košťata, lopaty, bigbagy, balené vody, úklidové prostředky a další věci.

Zareagoval také městský úřad v Roudnici nad Labem. "Ze záběrů ve sdělovacích prostředcích nás všechny mrazí. Silně vnímáme tragédii rodin, které v okamžiku přišly o střechu nad hlavou, či dokonce své blízké. Vzhledem k mimořádné vážnosti této krizové situace jsme se bezodkladně rozhodli nejhůře zasažené obce podpořit milionem korun. V těžkých situacích musíme držet při sobě a finanční pomoc je nejrychlejší cestou, jak může město i každý jednotlivec pomoci v pro nás vzdálenějším regionu," řekl starosta města František Padělek.

Škody po ničivé bouři ve Stebně na Podbořansku. Pátek 25. června
Po dvoře se točil vír tornáda, stodola se sesunula na auto, viděl muž ze Stebna

Roudnice chce mezi obce Lužice a Mikulčice na Hodonínsku, Moravskou Novou Ves a Hrušky na Břeclavsku rozdělit jeden milion korun. Dar však musí schválit zastupitelé, kteří se za tímto účelem sejdou v pátek 2. července.

V pátek po šestnácté hodině vyjede ze stanice profesionálních hasičů v Českolipské ulici v Litoměřicích odřad na pomoc obcím postižených tornádem. Na zhruba tří set kilometrovou cestu na jih Moravy posílá Hasičský záchranný sbor nejrůznější techniku.

„Odřad tvoří technika pro odklízení následků ničivého tornáda. Jedná se například o stabilizační kontejner pro zajištění nestabilních budov a kontejner nouzového přežití,“ informovali hasiči.

Vinařské Litoměřice 2019.
Na Vinařských Litoměřicích mohou lidé pomoci zpustošené jižní Moravě

Materiální sbírku uspořádali také hasiči SAR Terezín. Sběrná místa pro oblečení, obuv, trvanlivé potraviny, sanitární či hygienické potřeby jsou v areálu Sokola Terezín, areálu Zdravotníček v Teplicích nebo v areálu Základní školy Neštěmice v Ústí nad Labem. 

Do pomoci se zapojili také jednotlivci. Sbírku s názvem Plachty pro hodonínské střechy uspořádala na facebooku Litoměřičanka Žaneta Mrvová. „Rozhodla jsem se utvořit sbírku plachet na střechy domů ze zasaženého území na Hodonínsku. Jsem v kontaktu s městským úřadem v Hodoníně, kde mi posvětili utvoření této sbírky. Lidé tam volají a prosí o plachty, aby si aspoň mohli provizorně zajistit své domovy,“ napsala k akci a vyzvala, aby lidé buď zakoupili nové plachty, nebo darovali své staré, které mají doma.

„Pokud se rozhodnete darovat plachtu, hřebíky, podložky kontaktujte mě prosím. Sběrné místo bude v Litoměřicích na náměstí u kostela,“ doplnila Mrvová, která se chystá plachty z Litoměřic do Hodonína odvést tuto neděli.