„Většina nakažených má nějaké vazby na Prahu. Buď tam dojíždí za prací, studují nebo tam mají sportovní aktivity. Kontakty nemocných se nám daří trasovat. Nyní se nám však objevují i případy, u kterých není možné zjistit, kde se nakazily,“ přiblížila Šimůnková s tím, že hospitalizovaných lidí s koronavirem z litoměřického okresu je nyní naprosté minimum. Většina z nich má lehký průběh onemocnění a je v domácím léčení.

Aktuálně nemocných: 31
Nakažených od března: 366
Úmrtí: 10
Uzdravených: 325

„Nemocní ve věku mezi 40 až 50 lety mají potíže s výraznou únavou a vysokými teplotami,“ doplnila ředitelka krajské hygieny.

Pacienty s podezřením na koronavirus odesílají hygienici nebo praktičtí lékaři na testy do odběrových center. V našem okrese ho lidé najdou přímo v prostorách litoměřické nemocnice. Odběry jsou soustředěny především na pondělí, středu a pátek. Pracoviště je ale v provozu všechny pracovní dny v době od 10 do 12 hodin. I ve čtvrtek 10. září ještě před otevřením tam na vyšetření čekala dlouhá fronta lidí.

Mluvčí Nemocnice Litoměřice Naděžda Křečková upozornila, že kvůli nedostatku testovacích sad bylo na odběrovém místě už na konci srpna až do odvolání pozastaveno testování samoplátců. „Jde o situaci, kterou naše nemocnice nemůže ovlivnit. Testovací soupravy nemáme od dodavatele,“ vysvětlila Křečková.

Testování pacientů s žádankou od hygieny či praktického lékaře provádí v Litoměřicích metodou PCR, tedy výtěrem z nosohltanu. Vzorek se poté odešle do laboratoře, která zpravidla ještě tentýž den odpoledne nebo večer informuje o výsledku. 

Dalším z míst, kde se na Litoměřicku lze nechat s žádankou od lékaře či hygieny na koronavirus otestovat, je odběrové místo před společností Mondi Štětí. Odběr vzorků metodou PCR tam zajišťují zaměstnanci laboratoře NL-BioLAB, kterou si podnik zvolil ve výběrovém řízení.

Samoplátci u štětské papírny

Za poplatek se na stanoviště před štětskou papírnu mohou nechat přijít otestovat také samoplátci z řad veřejnosti. Mluvčí Mondi Štětí Milena Hucanová upřesnila, že odběry jsou prováděny od pondělí do čtvrtka od 8 do 11 hodin. „Na místě si samoplátci mohou zvolit ze dvou variant testů. Varianta pouze v českém jazyce stojí 1756 korun, varianta vhodná například pro vycestování vyjde na 2150 korun,“ informovala Hucanová a doplnila, že zaměstnanci společnosti Mondi mají možnost se nechat otestovat zdarma a jejich rodinní příslušníci za poplatek 300 korun za osobu.

Od začátku září provádí testy na Covid-19 metodou PCR pro samoplátce také Podřipská nemocnice s poliklinikou v Roudnici nad Labem. K odběrovému místu v areálu nemocnice se zájemci dostanou ze Stadické ulice okolo Plicní ambulance. Na vyšetření je možné objednat se on-line nebo přijít bez objednání a žádanku vyplnit na místě. Testování probíhá v úterý a ve čtvrtek vždy od 12 do 15 hodin.

Za vyšetření bez certifikátu pro výjezd do zahraničí zaplatí lidé 1 700 korun. S osvědčením pro cesty do ciziny pak 1 900 korun.