K testování se může v Litoměřicích na výstaviště Zahrada Čech už od čtvrtka 23. dubna dobrovolně vypravit každý, kdo ve městě žije, má od 18 do 89 let a u koho se dosud neprojevily příznaky onemocnění Covid-19. S sebou potřebuje dobrovolník jen kartičku pojišťovny. Odborníci hledají celkem tři tisíce dobrovolníků z města, přičemž po tisícovce jich má být ve věku od 18 do 39 let, po tisícovce od 40 do 59 let a stejně početná skupina má mít od 60 do 89 let.

Díky studii se snad už počátkem května zjistí s mírou promořenosti i to, kolik lidí může mít vůči Covid-19 vytvořené protilátky. „Bezesporu je tu určitá kohorta lidí, kteří nejsou zaneseni ve statistikách pozitivních případů, ale přitom si onemocněním prošli, nebo procházejí, aniž by o tom věděli,“ vysvětlil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Ilustrační foto.
Hejtmanství podpoří živnostníky na Litoměřicku. Dá 25 tisíc, jako slíbil stát

Podle odborníků jde o monstrózní a ojedinělý projekt. „Normálně bychom ho připravovali rok a půl,“ poznamenal ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek.

Jak v úterý 21. dubna informovala vláda, lidem, kteří se do studie dobrovolně přihlásí, provedou zdravotníci rychlotest z kapky krve z bříška prstu.

Člověk, který také vyplní dotazník, se má výsledek dozvědět hned, nemusí po něm nikam volat. Celé by to nemělo trvat víc než čtvrt hodiny. Nicméně ukáže-li test, že je dotyčný pozitivní na koronavirus, provedou mu ještě kontrolně stěr. A v případě potvrzení pozitivity si ho převezme Krajská hygienická stanice k standardním procesům souvisejícím s uvalením karantény.

Hasičské slavnosti 2017: Večerní program na Lodním náměstí
Obavy z viru ruší velké akce na Litoměřicku. Hasičské slavnosti budou jindy

Stan s odběrovým místem v Litoměřicích postaví armáda. Podle zatím neoficiálních informací, které po úterním jednání krajského krizového štábu potvrdil i hejtman Oldřich Bubeníček, bude stan na výstavišti Zahrada Čech. Jít by se k němu mělo zadním vchodem přes kasárna, kde je i parkoviště. Testování tu bude probíhat od čtvrtka 23. dubna do 1. května od 8 do 18 hodin, a to i o víkendech. Od 8 do 10 hodin budou mít vstup vyhrazený osoby starší 60 let.

S testováním v Litoměřicích pomůžou vojenští zdravotníci i lidé z Fakulty zdravotnických studií Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem. Na webu covid-imunita.uzis.cz lze od čtvrtka sledovat, kdo se testování v Litoměřicích už zúčastnil a případně z jakých věkových skupin sem ještě odborníci poptávají lidi, aby byl výsledek studie co nejreprezentativnější.

Od pondělí 20. dubna se otevřely psí salony
Péči kadeřníka si zatím užijí jen psi. Můžete se ale nechat aspoň vyfotit