Mluvčí kraje Alena Tichá dnes informovala, že se týká opravy objektu Kavalír 2. Práce na jeho rekonstrukci začnou na jaře příštího roku.

Sdružení získalo dotaci 500 milionů korun z evropských fondů, z dotace kromě Kavalíru opraví ještě tři další objekty v pevnostním městě. Ve zrekonstruovaném objektu Kavalír 2 bude po dokončení prací zřízeno dělostřelecké muzeum.

Mají se v něm pořádat i semináře, zaměřené na 18. století, tedy období pozdního baroka a rokoka s propojením historie vzniku pevnosti Terezín a jeho vojenské posádky.

Kavalíry byly v minulosti stavěné jako pevné a prostorné jednopatrové budovy s kasematy, které byly součástí obranného pásma terezínské pevnosti a sloužily k nejrůznějším účelům.

Ve velkých místnostech fungovala například pekárna se 16 pecemi, které mohly vyrobit až 70 000 porcí chleba denně. Ostatní prostory se využívaly jako sklady. Pevnost měla mít tak obrovské zásoby potravin, aby byla schopna uživit armádu 60 000 vojáků alespoň 3,5 měsíce.

„V novodobé historii objekt sloužil již pouze jako skladovací prostor. Plochy zemních pásů byly využívány jako zahrádky. Obojí přispělo k jeho značné devastaci, “ uvedl ředitel projektu pro oživení historických památek Terezína Samuel Caltík.

Starostka Růžena Čechová letos na jaře řekla, že ani 500 milionů korun na opravu všech historických budov v Terezíně nestačí, poničených a opuštěných je mnohem více. Potřeba je prý několik miliard korun.

Nyní se pokouší Terezín dostat na seznam památek UNESCO, což by ho mohlo zatraktivnit a pomoci mu se získáním peněz na opravy.