Starosta města René Tomášek potvrdil, že v pondělí 27. června večer došlo v Terezíně ke zřícení další části střechy Žižkových kasáren. „Pokračuje postupná devalvace objektu,“ shrnul Tomášek a připomněl, že už dříve tu části střechy spadly, konkrétně v letech 2017 a 2020. Nyní nikdo neutrpěl zranění, objekt je dlouhodobě opuštěný a k hlavnímu zřícení navíc došlo ve vnitřním traktu, který je uzavřený. Za pádem stál podle pozorovatelů mírný vítr v pondělí, ale hlavně vytrvalý déšť v sobotu.

Podle Róberta Czetmayera z terezínského úřadu je aktuální havárie „posledním zvoněním“. Už včera ráno z úřadu poslali fotodokumentaci popadané části střechy hned třem ministerstvům jako apel, aby s tristním stavem budovy městu pomohla. „Napsali jsme pánům ministrům, že času není dost. Toto spadnutí jen podtrhuje pro novou politickou reprezentaci, že s tím opravdu musí něco udělat,“ řekl Czetmayer s odkazem na to, že stav kasáren řeší už několik let několik vlád.

Devastace je pokročilá a je možné, že město brzy na budovu dostane demoliční výměr. Na opravu nebo i jen na zásadní konzervaci objektu v majetku města nemá obec s jen malým rozpočtem finanční prostředky, ty chybějí i Ústeckému kraji. Na úterní dopis z Terezína zatím reagovali jen na ministerstvu pro místní rozvoj s tím, že věc řeší a už připravený podkladový materiál do vlády „pošlou dokolečka“.

Žižkovy kasárny v Terezíně jsou v dezolátním stavu.
Oprava Žižkových kasáren vyjde na miliardu. Pomoc Terezínu přislíbil stát

Státem chráněná památka patří mezi největší někdejší vojenské objekty ve městě. Jen samotná stabilizace, která by další devastaci zamezila, by si vyžádala desítky milionů korun.

Podle starosty Terezína Reného Tomáška vyjde rekonstrukce Žižkových kasáren na zhruba jednu miliardu korun. „Bez podpory státu na to město samo nestačí. Ani na případnou spoluúčast v případě dotace, protože z jedné miliardy je jedno procento 10 milionů korun. Rozpočet města je přitom 50 milionů, z toho volné prostředky jsou asi 5 milionů,“ řekl už dříve Deníku Tomášek.

Žižkovy kasárny přezdívané Velké pěchotní nebo Drážďanské jsou chráněnou kulturní památkou postavenou v letech 1782 až 1783. Během druhé světové války, kdy byl Terezín ghettem, sem byly umisťovány ženy. Bylo tam také vězení. Část objektu se využívala pro divadlo a na kasárenském dvoře směli vězni ghetta hrát fotbal. Po válce využívala dvoupatrový trojkřídlý objekt armáda, která jej definitivně opustila na začátku 90. let 20. století. Od té doby je prázdný a chátrá.