„Jsme spokojení. Myslím, že tento krok se městu povedl a byl nejlepším řešením. Výsledky jsou znatelné," uvedla starostka Terezína Růžena Čechová.
„Bezpečnostní agentura nám průběžně posílá informace, komunikace je dobrá. Na poslední radě města jsme dostali souhrnnou svodku, ve které je přehled událostí za celé období jejich působnosti ve městě," prozradil tajemník městského úřadu Miloslav Kubíček.
Pořádková služba města působí především preventivně a zabezpečuje záležitosti veřejného pořádku v katastrálním území Terezína. Tedy i v přilehlých vesnicích.
„K zajištění bezpečnosti samotných občanů naši zaměstnanci velmi úzce spolupracují s Policií ČR a jsou plně k dispozici zástupcům města," informoval vedoucí pracoviště agentury Argus pro Litoměřicko Milan Vopinka.
Zaměstnanci bezpečnostní agentury jsou v roli běžných občanů. Nemají proto pravomoci. Pokud zaznamenají nějakou nezákonnou činnost, předají podnět na Policii ČR. Ta od počátku působení agentury přijala okolo desítky podnětů, kterými se následně zabývala.
„Konkrétně se jednalo o krádeže zařízení města, například poklopů, kontrolu bezdomovců a podobně," sdělila tisková mluvčí Policie ČR Litoměřice Pavla Kofrová.
Kromě zmíněných 114 případů, které pořádková služba evidovala, řešilo jejích šest zaměstnanců také nespočet neevidovaných napomenutí či domlouvání občanům nebo žebrajícím chovancům místního ústavu.
Co řešili?
Mezi kuriózní případy, kterými se pořádková služba zabývala, patří například odchyt lamy a koně. Vyzývala také občana k úklidu zapáchající chlévské mrvy, řidiče traktoru, aby nejezdil po cizím pozemku, vykazovala osoby z městského úřadu pro vulgární chování a podobně. Značné zásluhy si pořádková služba vysloužila například za poskytnutí první pomoci při kolapsu dvou osob v průběhu Josefínských slavností. Bezpečnostní agentura se zaměřuje především na zamezení vandalismu, žebrání, vyhledávání vraků vozidel, černých skládek a jiných závad.