Založení města a pevnosti si 5. a 6. října v Terezíně připomenou účastníci tradičních Josefínských slavností. Na oslavy každoročně zavítá přes šest tisíc návštěvníků, které zavedou vojáci v dobových uniformách a v historické zbroji do období konce 18. století. Letos je čeká pestřejší program, do kterého se zapojí několik set vojáků ze spolků z ČR, Slovenska, Německa, Polska, Rakouska, Francie, Ruska a Srbska.

Válečná vřava se odehraje poprvé v severozápadní části pevnosti kolem Litoměřické brány, proto bude v sobotu 6. října uzavřen hlavní průtah městem Pražskou ulicí.

„Tržiště a doprovodný program proběhne opět na parkovišti u Retranchementu 5. K vidění zde bude také ukázka vozového parku a techniky Policie ČR a Hasičského záchranného sboru,“ popsal hlavní organizátor slavnosti Jiří Hofman. „Poblíž Litoměřické brány rozloží své stánky a dílničky doboví řemeslníci, u rekonstruovaných Dělostřeleckých kasáren vznikne vojenské ležení. U Ravelinu 19 vojáci představí techniku a výzbroj z období první světové války a vzniku Československa,“ dodal.

Návštěvníky přivítají dělostřelecké salvy vypálené z podzemních kasemat. Hlavním hřebem programu jsou dvě sobotní bitevní ukázky v 15 a 19 hodin, které proběhnou na promenádní cestě.

Tak bavily Josefínské slavnosti loni: 

Fotogalerie: Josefínské slavnosti, sobotní bitva a ohňostroj

Fotogalerie: Josefínské slavnosti 2017

a tak předloni: 

Fotogalerie: Josefínské slavnosti v sobotu

Fotogalerie: Josefínské slavnosti 2016 - pátek

„Připravili jsme přesnou rekonstrukci útoku na terezínskou pevnost, jak ji odhadoval její stavitel a první velitel Karel Nikolas Steinmetz,“ přiblížil pořadatel. „Pro diváky je pak bezpečný prostor vytyčen všude na okolních valech,“ dodal Jiří Hofman.

Samotného stavitele si mohou lidé připomenout o den dříve. K jeho hrobu na pevnostním hřbitově se vydá v pátek v 19 hodin po varhanním koncertě v kostele slavnostní průvod, který se koná jako připomínka 220 let od jeho úmrtí.

Sobotní program začíná v 10 hodin slavnostním průvodem z vojenského ležení přes náměstí na tržiště, kde budou slavnosti oficiálně zahájeny. Kromě velkolepých bitevních ukázek mohou návštěvníci zhlédnout tradiční vystoupení skupiny skotských dudáků z polské Czenstochowe, ukázky katovského řemesla, černé husary či sokolnictví. Oslavy zakončí večerní bitva a ohňostroj.

„Jsem hrdá na to, že tuto velkolepou akci, která se může rovnat s oslavami v dalších slavných evropských pevnostech, připravují dobrovolníci z místních spolků, ale i vojáci z Infanterieregiment No 42 a Steinmetz Terezín 1780, již zasáhnou i do bojů. Letos nám s přípravami pomáhají i vězni z litoměřické vazební věznice,“ doplnila starostka města Hana Rožcová. Během obou dnů bude přístupna většina výstavních prostor a objektů, které v uplynulých letech prošly rekonstrukcí.

close TEREZÍN. info Zdroj: Deník/Karel Pech zoom_in Základní kámen Terezína položil 10. října 1780 císař Josef II. Rozloha pevnosti dosáhla necelých 400 hektarů, stavbě musely ustoupit obce Německé Kopisty a Travčice a přeloženo bylo i koryto řeky Ohře. Do bojeschopného stavu se pevnost uvedla v roce 1790. Jejím účelem bylo chránit přístupové cesty, kterými během prusko-rakouských válek v 18. století postupovala nepřátelská vojska. Své obranné vojenské poslání však nikdy aktivně nemusela splnit. V roce 1882 jí byl proto statut pevnosti odebrán.

Na auta jsou připraveniMěsto očekává nápor návštěvníků a s ním i zvýšený počet automobilů. Pořadatelé jsou však na návštěvníky připraveni. Pro všechny, kteří se na slavnosti dostaví vlastním automobilem, je připravené odstavné parkoviště, kde mohou svá auta nechat. Nachází se za Žižkovými kasárnami hned vedle opravených dělostřeleckých kasáren.