Do pevnostního města se v sobotu sjeli především mladší lidé z celé republiky, nechybělo mezi nimi ale ani pár místních nadšenců. Řada z hráčů v kasematech nebo stanech v pátek přespala a připravovala kulisy hry. Další přespali ještě ze soboty na neděli kvůli úklidu. Akci zrežírovalo neformální sdružení Osudy Středozemě ve spolupráci s Bitvou pěti armád. Více se o nich dozvíte na stránkách osudystredozeme.cz/erebor.

„Účastníci se snažili znázornit bitvu z fantasy knihy. Použili na to měkčené zbraně, většinou kus dřeva obalený karimatkou. Byly dvě bojující strany, několikrát se utkaly. V závěrečné bitvě se rozhodlo, kdo je vítěz. Bylo to víceméně sportovní utkání,“ přiblížil organizátor Jan „Leroy“ Wollmann. Terezín podobnou fantasy bitvu mužů, žen i dětí v historických kostýmech a zbroji, odnož larpu nazvanou „dřevárna“, nezažil poprvé. „Loni v létě tam podobný okruh lidí zorganizoval hru Rošáda inspirovanou 18. stoletím,“ připomněl Tadeáš Hlavinka z Terezína.

Že larpy nejsou v Terezíně nic jednorázového a neomezují se zdaleka jen na bitvy, potvrzuje aktivita spolku Rolling. Ten pro své už odehrané nebo chystané hry „obsadil“ roku 2017 starou terezínskou vojenskou nemocnici. Jak potvrdil ředitel spolku David František Wagner, hry pod taktovkou Rollingu mají i vzdělávací charakter. Nedávnou historii 20. století propojují také se současným mezinárodním děním. Jako v případě Čistek připravovaných ve špitálu v červenci.

Stěhování vzácné hlavy Kelta ze Mšeckých Žehrovic z depozitáře v Terezíně
Policejní manévry v Terezíně. Vzácná hlava Kelta zamířila do Olomouce

Tvůrci se inspirovali stalinskými čistkami, ale také současnou českou a evropskou politikou. V repertoáru mají nadšenci také hru Requiem: Reichskinder o vině a odpuštění mezi Čechy a Němci krátce po skončení druhé světové války. Oblíbenou inscenaci si v terezínském špitále budou moct znovu prožít desítky přihlášených herců na jaře. Je i v anglickém překladu, účastní se jí i cizinci. V nejbližší době chystá Rolling v Mentaurově u Litoměřic zážitkovou hru Čára. Bude o nelegálním přecházení československých hranic v 50. letech.

Rozsáhlé prostory staré vojenské nemocnice v Terezíně jsou pro scénicky náročné hry jako stvořené. Špitál si od města Rolling pronajímá. Z příspěvků účastníků larpů financuje i údržbu strádající budovy. Členové spolku by výhledově rádi přinejmenším také opravili na dvě desítky oken, které jsou v nejvíce dezolátním stavu.

31letý Wagner pracuje jako poradce pirátských europoslanců ve Štrasburku a v Bruselu. V Terezíně ale tráví spoustu času. „To město mám hodně rád, je ve specifické, ne úplně ideální situaci,“ zmínil Wagner. Larpovské aktivity by v budoucnu rád viděl právě v Ústeckém nebo i Karlovarském kraji. „Tyto regiony jsou hodně poškozené. I těch pár peněz, které tam přineseme, má smysl,“ vysvětlil Wagner.

Přestože v sobotu bylo tolkienovských bojovníků v Terezíně na dvě stě, nevypadalo to ale, že by měli velký přínos pro místní ekonomiku. Spali v pevnosti, měli vlastní kuchyni. „Vidím smysl dělat v Terezíně, Ústeckém a Karlovarském kraji hry i proto, že se tak do nich podívá pár lidí z Česka i zahraničí navíc. Plus necháme něco za nájmy, nákupy v místních podnicích a podobně. Snad je to lepší než nic,“ vysvětlil Wagner ekonomický potenciál fantasy bitev i zážitkových naučných her pro místo jejich děje.

Tradiční masopust 2020
OBRAZEM: Masopustní veselí dorazilo do Litoměřic