VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Terezín otevře depozitáře veřejnosti

Terezín - Nenechte si ujít jedinečnou příležitost. Národní muzeum ukáže dílny i sbírky.  

14.4.2018
SDÍLEJ:

Terezín, ilustrační foto.Foto: Deník/Karel Pech

Střežené a veřejnosti nepřístupné. To běžně platí o dvou terezínských depozitářích Historického muzea, které je součástí Národního muzea. Do objektů v Tyršově a Holého ulici mohou jen restaurátoři, badatelé a kurátoři, kteří připravují výstavy. V sobotu i neděli od 10 do 16 hodin se sem ale výjimečně může podívat veřejnost. Národní muzeum totiž slaví 200 let, o víkendu zve lidi na výstavy zdarma a mimořádně je pustí i do zákulisí.

„Představíme především naše restaurátorské dílny. Aby lidé viděli, jak pracujeme s papírem, kovem, se sklem nebo vzácnými kovy. Ukážeme jim také naše digitalizační pracoviště,“ láká ředitel Historického muzea Marek Junek. Pracoviště představí také unikátní předměty, které tu jsou uložené. „Například jeden z našich nejvýznamnějších exponátů, arcibiskupský kočár,“ dodává Junek.

Na prohlídky dílen a digitalizačního pracoviště se museli lidé rezervovat a už v pátek bylo plno. Na archeologický program ve dvoře depozitáře v Tyršově 207 můžete přijít o víkendu kdykoli od 10 do 16 hodin. „Prohlédnete si repliky zajímavých předmětů z archeologické sbírky a v pravěké převlékárně si vyzkoušíte, jak by vám slušelo oblečení našich dávných předků,“ slibuje program.

Další příležitost podívat se především do druhého depozitáře v ulici Prokopa Holého asi jen tak nebude. Chystají zde totiž rekonstrukci. Historické muzeum má převzít 10 tisíc beden s archeologickými fondy a uskladnit je chce právě v Terezíně. Depozitář je přitom už skoro plný, před třemi roky totiž přijal 500 tisíc předmětů Muzea dělnického hnutí.

Aby se sem bedny vešly, musí muzeum vestavět další depozitáře po celém obvodu podstřeší rozlehlé budovy bývalých kasáren. Stavba v atypickém prostoru přijde asi na 80 milionů. Další náklady budou spojené s prací se sbírkami jako jejich převoz, digitalizace nebo konzervování. Instituce tak požádala z regionálního operačního programu evropských fondů (IROP) celkem o stomilionovou částku. „Naši žádost úspěšně přijalo ministerstvo pro místní rozvoj a čekáme na definitivní schválení,“ říká vedoucí oddělení pravěku a antického starověku Historického muzea Marika Tisucká.

„Stavební projekt máme už nakreslený,“ dodává Junek s tím, že muzeum musí brát ohled na památkový charakter objektu v podstřeší jsou původní elektroinstalace a nápisy vězňů z období terezínského ghetta. V případě, že dotaci muzeum nedostane, vestavbu udělá tak jako tak. „Trvalo by to o pár let déle,“ poznamenává ředitel.

Jeden projekt z IROP za 25 milionů už v terezínském depozitáři běží. Zabývá se ochranou fotografického materiálu. „Potřebujeme tu uložit 50 tisíc skleněných negativů z nevyhovujících prostor Národopisného muzea v Praze,“ vysvětluje Junek.

Aby mohli citlivý materiál jako skleněné fotografické desky nebo negativy správně ukládat, budují speciální chladící depozitář s teplotou okolo 5-7 stupňů Celsia a přechodovou komoru. „Nemůžeme dát materiál z pokojové do nízké teploty ihned. Poškodil by se. V přechodové komoře se požadovaná teplota vytvoří postupně,“ popisuje ředitel.

Autor: Jaroslav Balvín

14.4.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitel odborných předmětů 200 Kč

Učitelé odborných předmětů (kromě pro žáky se speciálními vzdělávacími potřebami) učitel - mediální komunikace. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 200 kč, mzda max. 350 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Zkrácený pracovní úvazek 1 - 6 hodin týdně., Požadujeme: , 1) vysokoškolské vzdělání získané studiem v akreditovaném magisterském studijním programu , v oblasti pedagogických věd zaměřených na přípravu učitelů pro střední školy, nebo , 2) odborné vysokoškolské vzdělání, které odpovídá charakteru vyučovaných odborných předmětů pro střední školy a zároveň vzdělání v programu celoživotního vzdělávání uskutečňované vysokou školou a zaměřené na přípravu učitelů střední školy nebo druhého stupně základní školy, nebo studium pedagogiky podle § 22 zákona o pedagogických pracovnících. , Předpoklady pro vznik pracovního poměru, splnění předpokladů pro výkon činnosti ped. pracovníka §3 a odborná kvalifikace dle §7 Zákona č. 563/2004 Sb. o pedagogických pracovnících a o změně některých zákonů, včetně poslední změny zákonem č. 197/2014 Sb., s účinností od 1. 1. 2015. Podmínky § 7 jsou splněny, pokud uchazeč zahájil studium vedoucí k získání odborné kvalifikace pro přímou pedagogickou činnost nejpozději do 31. 12. 2014. , Přátelské prostředí, individuální přístup k zaměstnancům, odměny dle výkonu pracovníka, školení., Způsob prvního kontaktu: emailem, osobně Palackého č.p. 730/1, Litoměřice nebo telefonicky od 8.00-16.00 hod.. Pracoviště: Vyšší odborná škola, obchodní akademie a střední odborná škola ekonom, o.p.s., litoměřice, palackého 730/1, Palackého, č.p. 730, 412 01 Litoměřice 1. Informace: Jitka Nováková, +420 416 732 996.

Gastronomie - Gastronomie Pomocní kuchaři 13 500 Kč

Pomocní kuchaři. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13500 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: Požadujeme: znalost ruské a ukrajinské kuchyně, Výhodou: vyučení v oboru., Způsob prvního kontaktu telefonicky či e-mailem.. Pracoviště: Barkmet, a.s., provozovna lhotka nad labem, 410 02 Lovosice 2. Informace: Ilona Abrahámová, +420 775 381 003.

Výroba - Výroba Obsluha strojů 17 000 Kč

Obsluha šicích a vyšívacích strojů. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč, mzda max. 26000 kč. Volných pracovních míst: 10. Poznámka: místo výkonu práce Kratochvílova č.p. 2657, 413 01 Roudnice nad Labem., NABÍZÍME:, Nástupní mzda: 17. 000,-Kč, 3. měsíce: 18. 300,-Kč, Průměrná mzda: 21. 300,-Kč, Dále nabízíme:, - 13. plat, - kantýna - hlavní jídlo v ceně 28,-Kč, - zajištění dopravy ze směrů Ústí n. L., Louny, Litoměřice, Lovosice, Libochovice, Štětí, Úštěk, - týden dovolené navíc, - penzijní připojištění, - zvýhodněné SIM karty, - Kulturní, sportovní akce a mnoho dalších benefitů, POŽADUJEME:, - manuální zručnost, - chuť a schopnost se učit, - dobrý zdravotní stav, - schopnost pracovat v kolektivu, - odolnost vůči stresu a schopnost pracovat pod tlakem , - loajalita., První kontakt telefonicky či osobně v místě výkonu práce.. Pracoviště: Adient czech republic k.s., pracoviště roudnice nad labem, Kratochvílova, č.p. 2657, 413 01 Roudnice nad Labem. Informace: Lucie Gladišová, +420 416 829 829.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitel odborných předmětů 200 Kč

Učitelé odborných předmětů (kromě pro žáky se speciálními vzdělávacími potřebami) učitel účetnictví. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 200 kč, mzda max. 350 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Zkrácený pracovní úvazek 14 hodin týdně., Požadujeme: , 1) vysokoškolské vzdělání získané studiem v akreditovaném magisterském studijním programu , v oblasti pedagogických věd zaměřených na přípravu učitelů pro střední školy, nebo , 2) odborné vysokoškolské vzdělání, které odpovídá charakteru vyučovaných odborných předmětů pro střední školy a zároveň vzdělání v programu celoživotního vzdělávání uskutečňované vysokou školou a zaměřené na přípravu učitelů střední školy nebo druhého stupně základní školy, nebo studium pedagogiky podle § 22 zákona o pedagogických pracovnících. , Předpoklady pro vznik pracovního poměru, splnění předpokladů pro výkon činnosti ped. pracovníka §3 a odborná kvalifikace dle §7 Zákona č. 563/2004 Sb. o pedagogických pracovnících a o změně některých zákonů, včetně poslední změny zákonem č. 197/2014 Sb., s účinností od 1. 1. 2015. Podmínky § 7 jsou splněny, pokud uchazeč zahájil studium vedoucí k získání odborné kvalifikace pro přímou pedagogickou činnost nejpozději do 31. 12. 2014. , Přátelské prostředí, individuální přístup k zaměstnancům, odměny dle výkonu pracovníka, školení., Způsob prvního kontaktu: emailem, osobně Palackého č.p. 730/1, Litoměřice nebo telefonicky od 8.00-16.00 hod.. Pracoviště: Vyšší odborná škola, obchodní akademie a střední odborná škola ekonom, o.p.s., litoměřice, palackého 730/1, Palackého, č.p. 730, 412 01 Litoměřice 1. Informace: Jitka Nováková, +420 416 732 996.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Sofia Žáková se narodila Olze Laubové a Martinu Žákovi z Křešic  16.4. v 21.33 hodin v Litoměřicích (3,28 kg a 51 cm).
8

ANKETA, FOTOGALERIE: Právě jsme se narodili

Videosouhrn 20. dubna 2018

Hrůzné nálezy z popelnic a tři tisíce pokut v jednom dni: zhlédněte videa dne

FOTO: Jasná zpráva z Litoměřic: Olympic byl skvělý

Litoměřice - Legendární Olympic to v litoměřickém kulturáku pořádně rozbalil. Vyprodaný dům přivítal kapelu na jejím 11. koncertu z 27 zastavení turné jaksepatří.

Tragédie v Hrdlech. Vlak na zastávce zachytil a usmrtil ženu

Hrdly /FOTO/ - Starší ženu smetl nákladní vlak. Železniční doprava stála.

Zneužil po internetu 160 dívek, má jít na šest a půl roku do vězení a na léčení

Ústí nad Labem, Děčín – Na šest a půl roku poslal ústecký krajský soud do vězení za sexuální útoky na 160 dívek Jaroslava Pulpána z Děčína. Kromě toho mu bylo nařízené také ochranné léčení a musí zaplatit dvěma dívkám odškodné. Rozsudek zatím není pravomocný.

FOTO, VIDEO: Policisté pročesávají místo hrůzného nálezu. Řetenice jsou v šoku

Teplice - Policie v Teplicích vyšetřuje smrt novorozence, kterého našel odhozeného do kontejneru na sklo ve čtvrtek večer bezdomovec ve Zrejnaninské ulici.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT