Vládní komise koordinovaná Ministerstvem pro místní rozvoj se dohodla na způsobu financování záchrany šesti nejvíce ohrožených objektů v Terezíně a Josefově ve východních Čechách.

„V příštích pěti letech na ni půjde z Havarijního fondu Ministerstva kultury až 1,73 miliardy korun. Peníze uvolní resort financí. Pod Ministerstvem pro místní rozvoj by také měl vzniknout program systémové obnovy obou areálů ve výši až 1,2 miliardy korun," uvedla Veronika Hešíková, mluvčí Ministerstva pro místní rozvoj ČR.

Původní vojenská nemocnice v Terezíně, kde zemřel Garvilo Princip.
Gavrilo Princip: Jeho čin rozpoutal první světovou válku, zemřel v Terezíně

Sanační práce by měly v příštích pěti letech zastavit další destrukci šestice kulturních památek v havarijním stavu. „V Terezíně jsou to Žižkova kasárna, Zbrojnice, Proviantní sklad a Vojenská nemocnice, v Josefově pak Čtvercová kasárna a tamní Vojenská nemocnice," informovalo ministerstvo prostřednictvím své mluvčí.

„Více než dvacet let od ničivých povodní v roce 2002 dostanou konečně obě pevnostní města novou šanci. Nejde jen o historii Terezína spjatou s holokaustem. V obou případech jde o unikátní historické památky,“ uvedl vicepremiér pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš.

Terezín, ilustrační foto.
Blamáž a zklamání. Terezín ani Josefov slíbenou miliardu nedostanou

Hledání prostředků na záchranu památek intenzivně probíhalo od loňského podzimu. Tehdy vznikla vládní komise, v které kromě zmíněných resortů financí, kultury a místního rozvoje působí také zástupci Ministerstva obrany. Zasedli v ní také představitelé Terezína, Jaroměře a Ústeckého i Královéhradeckého kraje.

„Všichni členové komise si dobře uvědomují, že nám dochází čas. Každá bouřka s sebou nese riziko, že spadne další část střechy nebo se zbortí kus zdiva. Chci poděkovat kolegům z vlády, ministrům Zbyňku Stanjurovi a Martinu Baxovi, že se k tomu postavili čelem a společně se nám podařilo najít model financování záchrany nejvíce ohrožených staveb,” prohlásil ministr Bartoš.

Dělostřelecká kasárna v Terezíně po rekonstrukci. Archivní foto
Zprvu šití a háčkování, pak inovace. V Terezíně se otevírá nové umělecké centrum

Rozsah a náročnost obnovy areálů dalece přesahuje současné možnosti obou měst. A to nejen ty finanční. Proto by v nich měly vzniknout stálé skupiny odborníků, které budou spolupracovat s kraji i ministerstvy a hledat budoucí využití pevnostních měst.

„Jen zabránit tomu nejhoršímu a zastavit chátrání nestačí, chceme dát Terezínu a Josefovu nový smysl. Počítáme s tím, že na Ministerstvu pro místní rozvoj vznikne nový systémový program obnovy. Ze státního rozpočtu na něj v příštích deseti letech můžeme dostat dalších až 1,2 miliardy korun. Podmínkou ale je, že další prostředky přidají Ústecký a Královéhradecký kraj,” vysvětlil Ivan Bartoš.

Zároveň budou pokračovat snahy získat prostředky také od ostatních ministerstev, Evropské unie a dalších zahraničních partnerů. „O financování záchrany areálů a případné další fázi jejich rozvoje bude v příštích týdnech hlasovat vláda,“ doplnila mluvčí Veronika Hešíková.