Více než tři čtvrtiny návštěvníků byli cizinci, se školním zájezdem přijel přibližně každý třináctý návštěvník.

„Návštěvnost Památníku Terezín v roce 2012 byla jen o necelé 2,5 procenta vyšší než v roce předchozím, což nepovažujeme za žádný významný výkyv. Potěšitelný je bezpochyby fakt, že návštěvnost neklesá a je v posledních letech spíše stabilní," řekl Riegr.

Ještě v roce 2005 byla návštěvnost terezínského památníku téměř dvojnásobná. Přesto patří dlouhodobě mezi nejnavštěvovanější památky v celém Česku. Podle státní agentury CzechTourism byl v roce 2010 desátou nejvíce oblíbenou, o rok později už se ale nevešel ani do první dvacítky. Památník je otevřený celoročně, vloni návštěvníky nejvíc lákal v dubnu a květnu.

Město Terezín pracuje na tom, aby turisté přijížděli nejen kvůli tragické historii ze 40. let minulého století, kdy tamním židovským ghettem prošlo na 155 000 Židů z českých zemí a dalších států Evropy, z nichž na 118 000 zahynulo.

Radnice se snaží poukazovat i na starší historii, město bylo postavené na konci 18. století jako unikátní pevnost a pojmenované je na počest Marie Terezie. V současné době se některé pevnostní budovy opravují, vzniká v nich dělostřelecké muzeum nebo jízdárna. Na opravy město získalo půl miliardy korun, dokončit opravy má letos.

V roce 2011 Terezín krátkodobě v návštěvnosti předstihl Podkrušnohorský zoopark v Chomutově s 242 000 návštěvníky.