Domov se zvláštním režimem (DZM) na terezínském náměstí ČSA je krásná historická budova. Abyste se dostali dovnitř, musíte projít hlídanou vrátnicí. Zařízení, které je v Terezíně od roku 1954, se stalo silným hráčem na poli městské ekonomiky. Byť zřizovatelem je pražský magistrát a klienti jsou tedy z Prahy, část z nich v průběhu doby získá trvalé bydliště v Terezíně. Podle ředitelky Jany Ryšánkové to je už polovina lidí, kterým DZM nabízí své služby. Práci tam našlo 190 zaměstnanců, z nich část je přímo z Terezína, další dojíždí z Lovosic či Litoměřic.
Klienti i zaměstnanci v Terezíně nějaké peníze utratí. „Bez nás by mnohé krámky měly problém s přežitím,“ odhadla ředitelka Ryšánková.
Ani domovu se nevyhnula vlna zdražování energií. „V hlavní topné sezoně jsme platili kolem 120 000 korun měsíčně a teď platíme zhruba 400 000 korun za plyn. Vzestup za elektřinu byl sice o něco nižší, ale také velmi znatelný,“ přiznal vedoucí bytové správy Jan Ebringer.

„Průměrně se měsíční náklady, včetně platů zaměstnanců, které tvoří největší část, pohybují kolem 13 milionů,“ doplnila ho ekonomka Inka Šubrtová, vedoucí ekonomické správy.
Festival ve dvoře
Jedním z plánů Domova se zvláštním režimem je se ještě více, v rámci možností, otevřít veřejnosti. K tomu má mimo jiné posloužit Festival ve dvoře, jehož první ročník vypukne v sobotu 27. května. Cílem je ukázat nejen terezínským občanům, že DZM je pevnou součástí města a chce se podílet na jeho chodu a kulturním dění. Součástí celodenního programu, který začíná v 10 hodin, je celá řada tvůrčích dílen pro děti, vystoupení pěveckých sborů i divadelních vystoupení. „Akce je zacílená hlavně na rodiny s dětmi,“ řekla ředitelka Ryšánková.
S rozpočtem pohnulo také zdražování potravin, které se domov snaží odebírat z místních zdrojů. „Týdně do domova přivezeme kolem 400 kg brambor, 20 – 40 kg paprik, odebírají i banány, kterých podle posledního dodacího listu bylo 60 kg,“ potvrdila jednatelka společnosti Lotinar z Doksan Jana Reifová. Terezínský Domov se zvláštním režimem, jehož zřizovatelem je Praha, tak hraje v Terezíně a blízkém okolí nezanedbatelnou úlohu. Jak lidskou, tak ekonomickou.
Duševní onemocnění nabírají na síle
V Národním akčním plánu 2020 – 2023, které zpracovalo Ministerstvo zdravotnictví České republiky, se píše, že „narůstá potřeba pedopsychiatrické péče. Přibývá dětí s poruchami autistického spektra a dalšími neurovývojovými poruchami, častěji se vyskytují poruchy chování a úzkostné poruchy u dětí a jako nový a alarmující trend pozorujeme zvyšování frekvence sebepoškozování a suicidálních pokusů mezi adolescenty…“ S prudkým nárůstem duševních chorob souhlasí i Jana Ryšánková. „Vidím za tím stres a uspěchaný způsob života. Mnozí lidé ani za psychiatrem nepřijdou. Myslím, že duševně nemocných lidí je víc, než si myslíme. Spouštěčem může být stres, takové případy tady také máme,“ řekla k tématu.
Domov se zvláštním režimem je důstojnický dům
Dům inženýrů čp. 84 (Ingenieurs Haus, Genie Gebäude), nazývaný rovněž jako ženijní budova, náleží k nejstarším terezínským erárním stavbám. Dnes v něm sídlí Domov se zvláštním režimem „Jde o vůbec první stavbu v rámci vnitřního prostoru pevnosti. Stavba dominuje západní frontě terezínského centrálního náměstí. Plocha nádvoří je zčásti zadlážděna kamennými dlažbami (žula, pískovec a čedič), zčásti je tvořena zelenými plochami. Stavba jako celek (a to ať již z hlediska výtvarného – řešení fasád -, či stavebně konstrukčního a dispozičního) je velmi cenným hmotným dokladem dobového erárního stavitelství přelomu dvou stavebních slohů, pozdního baroka a nastupujícího klasicismu,“ vysvětlili autoři Památkového katalogu Národního památkového ústavu.