Příběh obyčejného čtrnáctiletého kluka ukazuje, jak funguje Centrum duševního zdraví (CDZ) v Terezíně. Když s centrem na začátku minulého roku začali spolupracovat Marcel a jeho maminka, mladík byl v těžké životní situaci. „Odmítal chodit do školy, byl závislý na sociálních sítích, často hrozil sebevraždou, stýkal se s rizikovými kamarády a experimentoval s drogami,“ popisuje Richard Brejša, mluvčí oblastní Naděje, která terezínské CDZ zřídila.

Přispět na vznik nových center můžete zde

Díky socioterapii měl Marcel možnost postupně nahlédnout na dopady svého chování. „Změnil přístup k internetu a výběr kamarádů, naučil se říkat ne a odmítat ohrožující nabídky vrstevníků,“ vypočítává Brejša s tím, že i když se mladík stále potýká s určitou nevyrovnaností, víc o věcech přemýšlí a hledá pozitivní hodnoty. Sebevražedné myšlenky ustoupily, začal chodit do školy a hrát fotbal.

Centrum duševního zdraví specializované na mladé otevřeli v Terezíně v roce 2022 za pandemie, kdy se stav duševního zdraví dětí a mládeže zhoršoval. Psychických problémů od té doby stále přibývá, odborná péče je přitom v Česku a zvlášť v Ústeckém kraji nedostatkové zboží. Včasná pomoc má přitom zásadní význam při prevenci zhoršení situace a zabránění myšlenkám na sebevraždu.

Lékař ústecké interny Jan Mudruňka.
Internista o lékařském kolotoči: V nemocnici strávím osm nocí i víkend v kuse

Terezínské centrum ročně pomůže 70 dětem a dospívajícím. „Vzhledem k vysoké poptávce po službě otevřeme na začátku roku 2024 další dvě nová centra v Chomutově a Žatci,“ avizuje Brejša s tím, že takovým rozšířením péče Naděje ročně zlepší život více než 150 dětem a jejich rodinám, které by jinak čekaly na odbornou podporu až půl roku.

Naděje nyní vyzvala lidi k podpoře terezínského centra i vzniku center nových. „Výtěžek ze sbírky zajistí pokrytí chybějících nákladů na provoz a školení pracovníků našich center a přispěje ke zlepšení dostupnosti a kvality našich služeb,“ říká Brejša. Naděje vybírá 150 tisíc korun, přispět můžete jednorázově nebo třeba i měsíčně, a to různými částkami.