„Od 1. ledna bude cena dálkového vytápění od ČEZ Teplárenské vyšší v průměru o 20 %. Navýšení je způsobeno především nárůstem ceny povolenky a dalších vstupů nutných pro výrobu tepla,“ informoval mluvčí Skupiny ČEZ Ota Schnepp.

ČEZ Teplárenská v regionu zásobuje teplem bezmála 90 tisíc domácností, a to v Chomutově, Jirkově, Klášterci nad Ohří, Kadani, Teplicích, Bílině, Ledvicích, Dubí, Krupce, Duchcově, Hrobě či v Oseku. Teplo vyrábí firma hlavně v elektrárnách na severu Čech, v několika teplárnách a kotelnách.

Průměrná cena tepla pro zákazníky ČEZ Teplárenská byla letos 640 korun za gigajoul (GJ) včetně DPH. „Navýšení pro rok 2023 bude v průměru činit 123 Kč/GJ,“ pokračoval Schnepp. Tedy 1 GJ by měl nově stát průměrně kolem 763 korun. Podle propočtů ČEZ Teplárenské to bude pro majitele bytu 3+1 se spotřebou 25 GJ tepla ročně znamenat navýšení o zhruba 256 korun měsíčně, ročně pak o 3074 korun.

ČEZ Teplárenská, společně s firmou Tepelné hospodářství města Ústí nad Labem, dodávají teplo také do krajské metropole. V Ústí se už letos, na rozdíl od jiných měst, jednou zdražovalo. Od srpna tam lidé platí za GJ dodávaný prostřednictvím okrskové stanice 729 korun místo původních 647. Nyní tak Ústečany čeká druhé zdražení, oproti jiným městům ale už mírnější, ceny budou „dorovnány“. „V Ústí byla ČEZ Teplárenská nucena okolnostmi, vyššími náklady na provoz a cenou emisních povolenek k úpravě ceny přistoupit už v průběhu roku. K 1. lednu tak dojde už pouze k mírnému zvýšení ceny za sekundární dodávku tepla o 10 %,“ uvedl Schnepp.

Navýšení o inflaci

Na zdražení se chystají také v Mostě a Litvínově, kam dodává teplo komořanská teplárna. Zásobuje kolem 35 tisíc domácností. Platí tam prozatím 468 Kč/GJ v případě primární dodávky, kdy je předávací stanice ve vlastnictví majitele domu, a 635 Kč/GJ za sekundární dodávky tepla, při nichž je předávací stanice v majetku dodavatele tepla. „Ceny pro příští rok zatím nemáme stanovené, ještě je kalkulujeme. Předpokládáme, že navýšení bude zhruba o inflaci,“ sdělila mluvčí United Energy Miloslava Kučerová. Meziroční inflace se v současné době pohybuje kolem 15 %.

V Děčíně nyní platí za GJ 994 korun, věrnostní program nabízí cenu 895 Kč. „Zdražení pravděpodobně proběhne. O kolik, prozatím nevíme, zatím stále počítáme,“ uvedla Kateřina Drbalová z Termo Děčín.

Zdražovat bude určitě také Žatecká teplárenská, která dodává teplo do města chmele, nebo společnost Energie holding, teplo od ní mají Louny a Litoměřice. V Lounech nyní platí 1074 Kč/GJ, věrnostní program, který využívá 90% zákazníků, má cenu 945 korun. V Litoměřicích za primární dodávku platí 576 korun s DPH, za sekundární 677. „Zdražení určitě předpokládáme. Ceny aktuálně propočítáváme, jasno bude začátkem prosince,“ informovala mluvčí společnosti Energie holding Renata Kubelková.

Proč jdou ceny nahoru, se dodavatelé shodují. Na vině je extrémní nárůst cen energií, ale i dalších nákladů. „Hlavní vliv na meziroční změnu ceny tepla má pochopitelně růst cen vstupů, především cena paliva, materiálů, opravy a v nemalé míře také ceny emisních povolenek,“ shrnul za všechny mluvčí Skupiny ČEZ Ota Schnepp.