Kde je bezpečno a kterým místům se naopak raději obloukem vyhnout? To ukazuje pocitová mapa Litoměřic, do níž se v roce 2016 zapojilo téměř tři tisíce lidí. Upozornili tehdy na problémová místa a radnice na ně proto zacílila svou pozornost. Deník nyní zjistil, že problémy se někde podařilo vymýtit, jinde naopak zůstaly.

Pocitovou mapu Litoměřic
z roku 2016 najdete ZDE.

O rizikových lokalitách vedení města ví a snaží se je prý monitorovat pomocí přenosných kamer. „Také tam máme posílené hlídky městské policie," uvedla Lenka Benešová, která má na odboru sociálních věcí a zdravotnictví na starosti prevenci kriminality.

Trnem v oku lidem zůstává nádraží Litoměřice město. Jeho okolí svou image nijak nevylepšilo, byť samotný interiér výpravní budovy prošel nákladnou rekonstrukcí a prokoukl. „Okolí nádraží je skutečně problémové. Kolem velkého nádraží budou problémy vždycky,“ potvrdil velitel městské policie Ivan Králik.

Jednoduchá lávka přes Pokratický potok čeká na dokončení už více než měsíc.
Lávka přes Pokratický potok místní štve. Jedno provizorium nahradilo druhé

Pocitová mapa měla posloužit městu pro další rozvoj a posílení bezpečnosti obyvatel v krizových oblastech. Kromě zmíněného nádraží se jednalo o diskotéky Severka a Luna či okolí řeky Labe. Jako zapomenutou oblast místní označili okolí kasáren, kde se koná veletrh Zahrada Čech, nebo vilu Pfaffenhof ležící na okraji města nedaleko Radobýlu. Přesto místní některá místa stále vnímají jako problémová. Reportér Deníku se na ně vydal.

Nádraží jako evergreen

Lidé si v případě nádraží Litoměřice město neustále stěžují na bezdomovce a opilce. Redaktor Deníku navíc našel na konci nástupiště, kde je možné si sednout na kamenné ohrazení a zároveň nebýt úplně na očích, dvě jednorázové stříkačky používané k aplikaci drog. Stejnou zkušenost potvrdila terénní pracovnice Českého červeného kříže Jitka Kocourková. „Na nádraží opravdu o odhozené stříkačky není nouze,“ uvedla a doplnila další problémovou lokalitu: „Je to lávka u Katovny, ale ta je mimo centrum dění.“

Co se týče nádraží, situaci zhoršuje i nedaleký azylový dům a blízký supermarket, kde je možné koupit levný alkohol. „Dlouhé nástupiště v tomto případě slouží jako místo, kde je možné se v klidu sejít a sednout si ke konzumaci," poznamenal Králik.

Bufet u nádraží Litoměřice město
Problémy s opilci u nádraží v Litoměřicích přetrvávají. Hrozí pád pod vlak

Nedávno to potvrdil smutný příběh plačícího pětiletého chlapce, kterého u nádraží letos 26. října zaregistrovaly kamery městského systému. Nedaleko klučiny přivolaní státní policisté legitimovali jeho rodiče. „U matky policisté provedli pozitivní dechovou zkoušku s výsledkem 2,46 a u otce 1,95 promile alkoholu,“ informovala o případu litoměřická městská policie.

Uvnitř nádraží je kavárna, kde lidé během otevírací doby mohou počkat na vlak v teple a osvětleném prostoru. Jenže podnik zavírá v pět odpoledne. Čekárnu na nádraží České dráhy nemají, poskytuje ji jen společnost Regiojet. Vnitřní prostory nádraží jsou pod dohledem ostrahy, ta má ale minimální pravomoci. Pokud se něco děje mimo samotné nádraží, jediný postup, který mohou členové ochranky zvolit, je zavolat příslušníky městské nebo státní policie.

Od Severky k Luně

Dalším místem, které respondenti z Litoměřic vyhodnotili jako nebezpečné, bylo okolí diskotéky Severka, kde byly občas pořádané nelegální party a místní si stěžovali na hluk a opilce. „Okolí Severky se výrazně zlepšilo, zhoršila se situace u diskotéky Luna,“ myslí si Králik.

Situace u jmenované diskotéky došla tak daleko, že město vyhláškou zakázalo venkovní konzumaci alkoholu do vzdálenosti 150 metrů od budovy. Nařízení začalo platit letos v červenci. Jak situaci vnímají místní? „Aktuálně je díky zimě docela klid, ale v létě to tady docela žilo,“ řekla obyvatelka paneláku bezprostředně sousedícího s diskotékou v narážce na hluk. „Severka i Luna jsou klasika, tam jsou problémy dlouhodobě, pamatuju je už jako dítě,“ hořce se pousmála Kocourková.

Fafák, stav z jara roku 2022
Staré zdi Fafáku hodně pamatují. Ruinu domu, kde žili esesáci, má nový majitel

U vily přezdívané Fafák se situce ohledně bezpečnosti zlepšila. V minulosti se tam scházeli uživatelé drog, dnes je situace jiná. „Aktuálně je tam oplocení a bezpečnostní situace je výrazně lepší,“ komentoval Králik situaci ohledně problémové vily, kterou v minulosti využili fotografové zaniklých staveb i filmové štáby k natáčení béčkových pornografických snímků.

Naopak jedno pocitově nebezpečné místo v Litoměřicích přibylo. „Nové problémové místo, které v tehdejší pocitové mapě není, je ulice Na Kocandě, kde se v tamním hotelu ubytovávají dělníci a kolem bydlí sociálně slabí. Občas je tam kvůli hluku volaná městská policie, ale jedná se spíš o kravál než nějaké násilí,“ popsala Benešová. „Naštěstí u nás nemáme typickou vyloučenou lokalitu,“ oddechla si.