Mladí truhláři a klempíři v montérkách u ponku s pracovním náčiním. Dívky v nažehlených zástěrách prostírající jídelní stoly. Sedmnáctiletí chemici za spletí skleněných baněk. Takový pohled se nabízí divákům na litoměřickém výstavišti. A bude až do pátečních 15 hodin.

Hlavně žákům posledních ročníků základních škol se tam představují pedagogové i učni z technických oborů. V Litoměřicích je jich hned několik, další stánky mají na Zahradě Čech třeba školy z Roudnice a Štětí. Okresní hospodářská komora se tam rozhodla přilákat mladé, kteří dosud nevědí, jakým profesním směrem se vydají. Zájemců o technické obory totiž dlouhodobě ubývá. "Zadrápkovat" mladé se na výstavišti pokoušejí i firmy Mondi, Meva nebo Lovochemie.

Medovinobraní ve Vrbičanech. Snímek z roku 2015
Další Medovinobraní láká do zámku ve Vrbičanech

Podle přítomných pedagogů mají dnes mladí velký zájem jen o některé obory. Na kuchaře se například hlásí mnoho chlapců nadšených Jamie Olivierem nebo Láďou Hruškou. Josef Weber z litoměřické Střední školy pedagogické, hotelnictví a služeb zmiňuje i další velký problém: zkušení mistři odcházejí do důchodu a nemá je kdo nahradit.

Jaroslav Balvín