Desítky zakroužkovaných částek na výpisech z banky a oči pro pláč zůstaly poškozené 71leté paní J. Naletěla totiž 59leté ženě z Křešic, která z ní měla během tří let vylákat více než 400 tisíc korun.

Dalšího skoro půl milionu měla obžalovaná vymámit bez dlužních úpisů z dalších čtyř lidí, kteří nyní chtějí peníze zpět. Případem se včera zabýval litoměřický soud za nepřítomnosti obžalované, J. S. totiž využila svého práva a odmítla vypovídat.

J. S., která nyní žije v Litoměřicích, prý peníze potřebovala na soudní výlohy a kolky spojené s vymyšleným řízením o dědictví. Až je získám, všechno vrátím, tvrdila. K tomu však nikdy nedošlo. Podvedená seniorka opakované půjčky své známé tutlala i před svým synem, se kterým J. S. léta žila. „Bála jsem se, že by jí něco provedl,“ řekla. Pod vlivem alkoholu byl totiž agresivní a obžalované už jednou vážně ublížil.

Poté, co paní J. sama neměla z čeho brát, aby svou známou založila, začala si půjčovat od známých. Nakonec si vzala nebankovní půjčku, kterou ale nestačila splácet, a přišla o byt. „Věřila jsem jí. Dopadla jsem, jak jsem dopadla,“ krčila rameny seniorka. Dnes bydlí na ubytovně v Mlékojedech, nájem hradí z příspěvků úřadu práce, na důchod má exekuci a žije ze dvou tisíc na měsíc. Sešitek s částkami, které obviněné půjčila, ztratila při stěhování.

Obhajoba poukázala na to, že jednání J. S. nemusí být bráno jako vyděračství, ale jako prosba o rodinnou výpomoc. „Měla jsem s ní vztah jako matka k dceři,“ připustila paní J. a dodala, že i všichni její potomci mají exekuci nebo jsou v insolvenci a i jim finančně vypomáhala, dokud na to měla.

Když navíc seniorka žádala své blízké, aby J. S. půjčili také, mluvila o ní jako o členu rodiny. S obviněnou udržuje přátelský vztah i po podání trestního oznámení.

„Žila s mým synem, má dvě děti ve výchově,“ vysvětlila důvod své přetrvávající přízně.

Obžalované J. S. půjčovali druh poškozené. „Bylo mi jí líto, měla dvě děti, neměla na nic,“ vysvětlil důvod 59letý muž. Peníze jí půjčoval i jeho 24letý syn a další dva poškození. Slíbit jim měla odměnu. „Že prý nebudu škodnej,“ řekl muž u soudu.

Od poškozených si obviněná vybírala peníze přímo u pošty nebo spořitelny. Její údajná „obhájkyně“ je přitom telefonicky přesvědčovala, aby se jí půjčky nebáli poskytnout, že je dědictví na spadnutí. Možná šlo přitom o telefonáty samotné J. S., která měnila hlas.

Půjčky všem včetně J. S., které nestačily ani peníze od poškozených, poskytovala stejná zástupkyně společnosti Express Cash. I ta svědčila ve čtvrtek u litoměřického soudu.

Rozsah škod vyšel najevo, když se sousedka paní J., která obžalované také půjčovala, loni na jaře sesypala před pronajímatelem bytu, že nemá na nájem. Vytáhl z ní proč, zkontaktoval sei s paní J. a nakonec šli společně na policii podat trestní oznámení.

Podle obžaloby má J. S. základní vzdělání, její příjem činí rodičovský příspěvek necelých 5000 korun a má už pět záznamů v rejstříku pro trestnou majetkovou činnost. Státní zastupitelství ji žaluje z toho, že obohatila sebe tím, že uvedla někoho v omyl a zamlčela podstatné skutečnosti. Měla tak způsobit značnou škodu na cizím majetku. Za podvod jí hrozí až osm let vězení. Soud byl včera odročen na červen, obhajoba trvá na předvolání druha obviněné.