Hledá se pejsek, odměna 20 tisíc. Výzva neminula asi nikoho, kdo šel v uplynulých dnech centrem Litoměřic. Dvouletého bílo-hnědého teriéra Jacka Russella, který se ztratil zkraje července, má majitelka už doma. Najít psa prý trvalo osm dní. Žena při jeho intenzivním hledání nekoukala nalevo napravo. Její načerno vylepené letáčky v pondělí 15. července pracovníci Městských kulturních zařízení (MKZ) z jejich ploch sundali, zbyly po nich ovšem „šrámy“ na plakátech.

O pejska Jacka přišla 36letá Petra z Prahy. Hlídali jí ho příbuzní v Horních Řepčicích. Začátkem července si s ním udělali výlet do Litoměřic a tady jim údajně psa někdo odvázal z vodítka před obchodem. „Pejsek byl v šoku, celý špinavý. Musela jsem s ním na veterinu,“ popsala Petra, v jakém stavu se jí Jack v uplynulých dnech vrátil. Odměnu 20 tisíc nálezce nechtěl. Prý ho našel u lidí pohybujících se v okolí litoměřického dolního nádraží.

Žena svého psa poté, co se ztratil, nejprve hledala po různých útulcích. Ptala se na policii i na veterinárních stanicích. Když lepila plakátky upozorňující na ztraceného Jacka na odpadkové koše v Litoměřicích, místní strážníci ji podle jejích slov upozornili, aby je lepila na výlepové plochy. Tak učinila a celou řadou plakátků „oblepila“ informační sloupy i další plochy MKZ.

Letáčky byly i po několika kusech na jednom místě, překrývaly přitom i plakáty avizující nadcházející kulturní akce. A to i když kolem nich bylo prázdné místo. Petra z Prahy si žádného pochybení ani škody není vědoma, o žádné nápravě neuvažuje. „Když vám jde o psa, kterého milujete, neřešíte to,“ uvedla s tím, že jednala na doporučení strážníků.

Vylepit? Ano. Ale také zaplatit

Na její tvrzení reagoval velitel litoměřické městské policie Ivan Králik. „Strážníci jí sice řekli, ať se zaměří na výlepové plochy, ale ať si to zaplatí,“ upřesnil Králik s tím, že lepení má přece určitá pravidla. Majitelka psa se tak nevědomky dopustila přestupku znečišťování veřejného prostranství. Podle Králika dochází k podobným excesům ve městě výjimečně.

Letáky v pondělí strhli pracovníci MKZ, kteří na výlep jezdí jednou týdně. S tím černým se občas setkají, dopouštějí se ho většinou subjekty působící mimo region a vedení MKZ to řeší domluvou, případně sankcí. „Tady byl majitel očividně zoufalý a snažil se dát ztrátu psa co nejvíc na vědomí,“ zhodnotila ředitelka MKZ Věra Kmoníčková.

Pokud podle ní někdo informuje o pohřešovaném domácím mazlíčkovi „inteligentně“, pracovníci MKZ to na svých plochách strpí. Plakáty pořadatelů upozorňující na jejich kulturní akce, na kterých byly letáčky s fotkou Jacka nalepeny, jsou podle šéfky MKZ poškozené jen drobně. Ale pokud se někdo ozve, bude to s ním městská „příspěvkovka“ řešit.

Jedním z dotčených plakátů byl i ten upozorňující na nadcházející rockový festival Altros v Lovosicích. Pořadatele Jana Štoka přelepení letáčkem majitelky teriéra netrápí. „Jsem lidumil, pokud jde o pejska, chápu to,“ řekl. Chápe ovšem i jiné pořadatele, které toto jednání zlobit může. Výroba plakátů a jejich legální distribuce totiž nejsou zrovna nejlevnější.

Jacka hledala panička i prostřednictvím webu Psí detektiv. Ten už ho eviduje jako nalezeného. Kromě toho píše o dalších zvířecích mazlíčcích v okresu, na jejichž nalezení majitelé nadále čekají. Například o půlroční šedobílé kočce Mie z Litoměřic, která se ve Werichově ulici ztratila o víkendu, nebo 3leté bázlivé ragdoll kočce Lilit z Chvalína ztracené před týdnem.